גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

ליל כל הקדושים


28.10.2006
לכבוד ליל כל הקדושים
דירוג מאמר
צפיות: 7711
 
Halloween

המקור של Halloween הוא בחג קלטי עתיק הנקרא samhain. הקלטים שחיו לפני כ 2000 שנה באזורים שהם היום אירלנד וצפון צרפת חגגו את תחילת השנה החדשה בראשון בנובמבר. יום זה ציין את סופו של הקיץ ועונת הקציר ותחילתו של החורף החשוך והקר. הקלטים האמינו שבערב לפני השנה החדשה הגבולות שבין עולם החיים לעולם המתים מטשטשים. בלילה של שלושים ואחד באוקטובר הם חגגו את samhain (מבטאים- סאוּ – אֶן). הם האמינו שביום זה הרוחות של המתים שבו לעולם הארצי. הקלטים האמינו שאותן רוחות שירדו לעולם זרעו הרס והזיקו ליבול אך בנוסף לכך הם גם האמינו שהן מקלות על הכוהנים והדרואידים לחזות את העתיד. נבואות אלו היו חשובות מאד לעם הקלטי הן עודדו אותם ונתנו להם הכוונה במהלך החורף הארוך והקר.

לציון האירוע הדרואידים הקימו מדורות קדושות ענקיות. כל העם התקהל סביב אותן מדורות ושרפו יבול ובעלי חיים כקורבנות לאלים הקלטיים.

במהלך החגיגות הקלטים לבשו תחפושות שהם הכינו מראשים של חיות ומפרוותיהם וניסו לחזות אחד לשני את עתידותיהם. בסוף החגיגות כל אחד הדליק מחדש את האח בביתו עם אש שלקחו מהמדורה הקדושה כדי שתגן עליהם במשך החורף.

עד שנת 43 לספירה הרומאים כבר כבשו את רוב השטחים הקלטיים. במהלך 400 השנים בהן הרומאים שלטו בשטחים הללו שולבו שתי חגים רומאים בחגיגות ה samhain הקלטיות.

הראשון – feralia, יום בשלהי חודש אוקטובר שבו הרומאים הנציחו את מעברם של המתים לעולם הבא.

השני היה חג לכבודה של Pomona, אלת הפירות והעצים. סמלה של Pomona הוא התפוח ושילוב חג זה בחגיגות ה samhain כנראה מסביר את המנהג של "דייג" תפוחים מחבית שנהוג כיום ב Halloween.

לקראת שנת 800 לספירה התפשטה הנוצרית בכל השטחים הקלטיים. במאה השביעית האפיפיור קבע שהראשון בנובמבר יהיה "יום כל הקדושים" (all saints day או all hallows) יום בו מכבדים ומנציחים את כל הקדושים והקדושים המעונים. כיום האמונה היא שהאפיפיור כיוון באמצעות החג הזה להחליף את החג הקלטי samhain בחג שהוא יותר לרוחה של הכנסייה הנוצרית. הלילה שלפני יום כל הקדושים (אותו יום שהקלטים חגגו את samhain) נקרא ליל כל הקדושים או all hallows eve ולבסוף נקרא Halloween. יותר מאוחר בשנת 1000 לספירה הכנסייה קבעה חג נוסף בשני בנובמבר שנקרא "יום כל הנשמות" שבו מכבדים ומנציחים את המתים. ביום זה היה נהוג, בדומה לחג הקלטי samhain, להדליק מדורות גדולות ולהתחפש לקדושים, מלאכים ושטנים. יחד כל שלושת החגים – ליל כל הקדושים, יום כל הקדושים ויום כל הנשמות נקראו- Hallowmas.

כאשר המהגרים האירופאים הגיעו לאמריקה, הם הביאו עמם מנהגים מגוונים של החג.

עם הזמן המנהגים והאמונות של קבוצות אירופאיות שונות ומנהגים של האמריקאים האינדיאנים התמזגו ונוצרה גרסה אמריקאית של ליל כל הקדושים.

בתחילת המאה ה- 19, חגגו את ליל כל הקדושים באירועים ציבוריים בהם המשתתפים היו מספרים סיפורים על המתים, מנסים לחזות אחד לשני את העתיד, שרים ורוקדים. בקולוניות היה נהוג גם לספר סיפורים מפחידים ולעשות מעשי קונדס. עד אמצע המאה ה- 19 עדיין לא חגגו את ליל כל הקדושים בכל מקום בגלל האמונה הפרוטסטנטית שאפיינה את אותה תקופה.

במחצית השנייה של המאה ה- 19 אמריקה הייתה מוצפת במהגרים חדשים שהגיעו בעיקר מאירלנד בעקבות הרעב הגדול בשנת 1846. הם הנחילו את חגיגות ליל כל הקדושים בכל אמריקה. האמריקאים אמצו לעצמם מנהגים אנגלים ואירים והחלו להתחפש ולעבור מדלת לדלת – מנהג שנקרא "trick or treating" ומקורו כנראה בתהלוכות יום כל הנשמות באנגליה. במהלך החגיגות, העניים היו מבקשים אוכל ומשפחות היו נותנות להם מאפים שנקראו "soul cakes", עוגות נשמה, בתמורה להבטחת העניים כי הם יתפללו למען קרוביהם המתים. הכנסייה עודדה מנהג זה כי מבחינתם זו הייתה דרך להחליף את המנהג הקדום של השארת אוכל ויין בחוץ לרוחות משוטטות. המנהג החדש שבתחילה נקרא "going a- souling", אומץ ע"י ילדים שהיו עוברים מדלת לדלת באזור מגוריהם ומקבלים משכניהם שיכר, אוכל וכסף.

למנהג של תחפושות ב- Halloween, בנוסף למקור הקלטי של מנהגי חג ה- samhain, ישנו מקור אירופאי נוסף. לפני מאות שנים, כאשר החורף היה תקופה של אי וודאות ופחד מפני העתיד לבוא. מאגרי האוכל הלכו והתרוקנו ועבור אנשים רבים שפחדו מן החושך, הימים הקצרים של החורף היוו מקור לדאגה מתמדת. האמונה הייתה כי בליל כל הקדושים רוחות המתים ירדו לעולם החיים ואנשים פחדו שאם יעזבו את ביתם יתקלו ברוחות רפאים. כל אדם שיצא מביתו לאחר רדת החשיכה עטה על פניו מסיכה כדי שהרוחות יחשבו שהוא אחד משלהם. כמו כן כדי להרחיק את הרוחות מן הבתים אנשים היו מניחים קערות של אוכל מחוץ לבתים כדי לנסות למנוע מהרוחות להיכנס לתוך הבית.

נשים צעירות האמינו כי בליל כל הקדושים יוכלו לקבוע את השם או המראה של בעלן לעתיד באמצעות כישופים עם בטטות, תפוחי עץ או מראות.

בסוף המאה ה- 19, ניסו האמריקאים להפוך את ליל כל הקדושים לחג שסימניו גיבוש קהילתי ושכונתי יותר מאשר רוחות רפאים, תעלולים וכישוף.

בתחילת המאה ה- 20, נעשו מסיבות ליל כל הקדושים לילדים ומבוגרים הצורה המקובלת לחגוג את החג. במסיבות התמקדו במשחקים, מאכלים ותחפושות. מנהיגי הקהילות והעיתונות עודדו את ההורים להרחיק את כל מה שמפחיד או גרוטסקי ממנהגי החג ובזכות מאמציהם בעניין, אבדו כל הקשרי הדת והאמונה של החג כבר בתחילת המאה ה- 20.

לקראת 1930, ליל כל הקדושים הפך לחג חילוני עם הקהילה במרכז. חגגו באמצעות תהלוכות וחגיגות קהילתיות. בערך בשנת 1950, החזירו לחג את המנהג של "trick or treating". למעשה הייתה זו דרך פשוטה למשפחות למנוע מעשי קונדס ותעלולים ע"י כך שנתנו לילדי הקהילה ממתקים.

מנהג מודרני הוא לרוקן את תכולתה של דלעת שלמה ולגלף פרצוף (לרוב מפחיד) אותו מעמידים בחצר או בכניסה לבית עם מנורות או נרות בפנים כך שזה ייראה בלילה.

משחק נפוץ במסיבות ליל כל הקדושים נקרא "bobbing for apples"- תפוחים מוחבאים בתוך חבית עם מים והמשתתפים צריכים לדוג תפוחים מהחבית כשידיהם קשורות.

ומה קורה בשאר העולם?

El dia de los muertos- במקסיקו, אמריקה הלטינית וספרד חוגגים את יום כל הנשמות בשני בנובמבר בסיומם של שלושה ימי חגיגות המתחילות בשלושים ואחת באוקטובר. בחג מכבדים ומנציחים את המתים, אשר לפי האמונה ביום זה שבים לביתם הארצי. משפחות רבות בונות מזבח למתים בביתם לכבודם של קרוביהם המתים ומקשטים אותו בממתקים, פרחים, תמונות, מאכלים שהיו אהובים על הנפטר, משקאות ומים צלולים. לעיתים משאירים ליד המזבח קערה עם מים ומגבת כדי שהרוח תוכל לרחוץ לפני האכילה.

נהוג גם להדליק נרות ריחניים וקטורת כדי לעזור לרוחות למצוא את הבית ולנקות את אזור הקבר של בני משפחה שנפטרו- עישוב, תיקון וצביעה ואז קישוט הקבר בפרחים וסרטים. ביום השני בנובמבר בני המשפחה מתקבצים סביב הקבר לפיקניק והעלאת זיכרונות, חלק מהתקבצויות אלו אף כוללים שתיית טקילה ולהקת מריאצ'י !!

Guy fawkes day- בערב של החמישי בנובמבר, מדליקים מדורות בכל רחבי אנגליה. נהוג לשרוף דמויות ולהדליק זיקוקים. למרות שהתאריך קרוב והמנהגים דומים לחג זה קשר מועט לליל כל הקדושים או לחג הקלטי הקדום samhain. האנגלים הפסיקו לחגוג את ליל כל הקדושים כאשר הרפורמה הפרוטסטנטית של מרטין לותר החלה להתפשט, כיוון שאמונה חדשה זו לא האמינה כלל בקדושים. באותה תקופה החל לבצבץ ריטואל סתווי חדש. החגיגות של guy fawkes day, נועדו לחגוג את הוצאתו להורג של הבוגד הידוע לשמצה guy fawkes.

בחמישי בנובמבר, 1606, fawkes הוצא להורג לאחר שהואשם בניסיון לפוצץ את בניין הפרלמנט . הוא היה חבר בארגון קתולי אשר מטרתם הייתה להוריד את המלך ג'יימס הפרוטסטנטי מהשלטון. החג הראשון התקיים מיד לאחר מותו. המדורות הראשונות שנקראו "bone fires" , מדורות עצמות, הוקמו כדי לשרוף באופן סמלי דמויות ואת עצמותיו של האפיפיור הקתולי. רק כעבור כמעט 200 שנה, הוחלפו דמויות האפיפיור בדמותו של guy fawkes. ביום החג נהגו הילדים האנגלים לעבור ברחובות ולבקש כסף עבור "guy". (את הכסף כמובן הם שמרו לעצמם...) זה המנהג הכי קרוב למנהגי החג האמריקאים.

באירלנד- ארץ המוצא של ליל כל הקדושים, מנהגי החג מאד דומים למה שנהוג היום בארה"ב. באזורים הכפריים עדיין מדליקים מדורות כמנהגם של הקלטים, ובכל רחבי המדינה ילדים מתחפשים ויוצאים לעשות "trick or treating" באזור מגוריהם. רוב האוכלוסייה חוגגת במסיבות עם חברי קהילה וחברים. במסיבות משחקים משחקים. משחק נפוצים –

"snap apple"- קושרים תפוח לחוט ותולים אותו ממשקוף או ענף. המשתתפים צריכים לנגוס בתפוח.

למצוא את האוצר- ההורים מחביאים ממתקים ומאפים ונותנים לילדיהם סימני דרך למציאת ה"אוצר".

משחק קלפים- מניחים קלפים על השולחן ומתחת לכל קלף מניחים ממתק כסף, או כל פרס אחר. כל ילד בוחר קלף ומקבל את מה שמונח מתחתיו.

מאכל נפוץ- עוגת פירות הנקראת "barnbrack". בתוך כל עוגה מחביאים לפני האפייה משהו עטוף בבד מוסלין. אומרים שמה שמוחבא בתוך העוגה יכול לבשר את עתידו של האוכל . לדוגמא, מי שמוצא טבעת- עתידו להתחתן בקרוב, מי שמוצא חתיכת קש- תהייה לו שנת שפע.

עוד מנהג רווח הוא מעשי קונדס- הכי נפוץ הוא לדפוק על דלת השכנים ולברוח לפני שפותחים את הדלת.

Jack o'lantern- מאין הגיע המנהג לגלף פרצוף בדלעת?

המיתולוגיה האירית מספרת על אדם בשם ג'ק שהיה ידוע בקמצנותו. לפי האגדה ג'ק הזמין את השטן למשקה ולא רצה לשלם עליו. הוא שכנע את השטן להפוך עצמו למטבע כדי שיוכל להשתמש בו כדי לשלם על המשקאות אך ברגע שהשטן הפך את עצמו ג'ק החליט לשמור את המטבע לעצמו והכניס אותו לכיסו ליד צלב כסף, אשר מנע מהשטן להפוך את עצמו חזרה לדמותו. לבסוף ג'ק שחרר את השטן בתנאי שהשטן לא יטריד אותו במשך שנה שלמה ובמקרה שהוא ימות השטן לא ידרוש את נשמתו. שנה לאחר מכן, ג'ק שוב שכנע את השטן לטפס איתו על עץ כדי לקטוף פירות. הפעם ג'ק צייר צלב גדול על גזע העץ ובכך מנע מן השטן לרדת. ג'ק לא נתן לשטן לרדת מן העץ עד שהבטיח לו לא להטריד אותו במשך עשר שנים.

זמן לא רב לאחר מכן נפטר ג'ק והאגדה מספרת כי אלוהים לא נתן לאדם כמותו להיכנס לגן עדן. השטן שעמד במילתו, לא נתן לג'ק להיכנס לגיהינום ושלח אותו לדרכו עם חתיכת פחם בוערת שתאיר לו את דרכו.

ג'ק שם את חתיכת הפחם בתוך לפת גלופה וכך יצר לעצמו מעין עששית (lantern) ומאז הוא נודד בעולם.

האירים נתנו לו את השם "jack of the lantern" שעם השנים הפך ל "jack o'lantern" וכך דבק השם עד היום. באירלנד וסקוטלנד החלו אנשים ליצר גרסאות משל עצמם לעששית של ג'ק באמצעות גילוף פרצופים מפחידים בלפת או תפוח אדמה והנחתם בכניסה לבית כדי להרחיק את רוחו של ג'ק ורוחות רעות אחרות. באנגליה השתמשו בסלק גדול ומהגרים אנגלים ואיריים שהגיעו לאמריקה הביאו איתם את המנהג ובמהרה גילו שמהדלעת אפשר להכין "jack o'lantern" מושלמים.
 
 
מאת: דבי קמחי
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מאמר טוב, מומלץ לקריאה ‏07/‏06/‏2008 דנהפורטל
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  אנשים
מעיין   - ‏03/‏11/‏2006 18:19 
1.
  ICQ
monolith   - ‏05/‏11/‏2006 10:19 
2.
  כל הכבוד כתבה מעולה:]]
יעל   - ‏01/‏11/‏2007 01:51 
3.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות