גולשים כרגע באתר
‏יום רביעי ‏18 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

סמוראי


31.10.2006
יפן העתיקה, סמוראים.
דירוג מאמר
צפיות: 7751
סמוראי
 
הסמוראים של יפן המסורתית היו בין המאפיינים החשובים והמהותיים בהיסטוריה היפנית.

לוחמים אלו, בעלי המוסר והערכים הגבוהים נטלו חלק בכל אחת מהמערכות המשפיעות ביפן וזאת עד תום תקופת יפן המסורתית (1800).

קוד ההתנהגות והלחימה, הדרך בה נוהל הקרב על ידם, היחס בינם לבין אדונם, היוו גורם חשוב בהיסטוריה הסמוראית. ללא הסמוראים, המאבק על הכוח וההשפעה והאחדות אשר קרמה עור וגידים על ידי אדון רב השפעה, יפן לא הייתה כפי שאנו מכירים אותה כיום.

הסמוראים באמצעות הכבוד שהפגינו, הנאמנות ללא סייג, ההתמדה והנחישות , זכו למקום כבוד בקרב הלוחמים הנערצים בעולם.

מלחמה היוותה תמיד חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של יפן. מאבקים לכוח, שליטה ובייחוד מאבקים בקרב שלושה שבטים חזקים : Minamoto, Fujiwara, Taira על שטחי אדמה, שרק 20% ממנה היה שמיש כאדמות חקלאיות ולכן גם היו יקרי ערך, נשזרו במהלך ההיסטוריה היפנית והביאו לעלייתם של הלוחמים הידועים בשם סמוראים (Samurai).

במאה ה- 12, בזמן המאבק על האדמות, הורכב הממשל ביפן מאנשי צבא "שוגונאט" כאשר בראש עמד השוגון, שהיה שליט המדינה בפועל. הקיסר אשר ישב בקיוטו היה משולל השפעה פוליטית ותפקידו היה ייצוגי בעיקר.

אדוני הקרקעות, בעלי האחוזות קרי, השליטים הפיאודלים נקראו daimyo ושלטו כל אחד באזור משלו באמצעות צבא של סמוראים. הסמוראים היו אחראים על הגנת אדמות אדונם וחייו. הם היו ידועים גם בשם Bushi, כלומר "לוחם".

לוחמים אלו היו מיומנים ומאומנים ביותר בכל תחומי אמנות הלחימה, הם התמחו במספר כלי נשק : הרומח, החץ והקשת והכידון אולם, החרב היא זו שהפכה לכלי המשמעותי ביותר שלהם, הסמוראי לעולם לא יימצא ללא חרבו. היו לו 2 חרבות : האחת, ארוכה ונקראה katana והשניה קצרה שנקראה wakizahi. בדרך כלל הסמוראים נתנו שמות לחרבותיהם כי האמינו שהחרב מהווה שלוחה אמיתית של תודעת הלוחם שבתוכם. השימוש בחרב היה אומנות וחישולה היה אמנות מיומנת ונדירה – ייצור חרב סמוראי יכולה היתה להימשך חודשים רבים. עיצוב החרב היה להלום בפלדה וקיפולה אלפי פעמים עד שנוצר להב המורכב מהרבה מאוד רבדים דקים של פלדה, אח"כ לוקחים את הלהב שכמעט גמור ואז מתחיל תהליך ארוך ומייגע של ההברקה – מגרדים את הלכלוך באמצעות אבנים עדינות יותר ויותר וכך נחשף הברק והזוהר המצוי בחרב הסמוראי.

שריון הסמוראי כלל תחילה קסדה שהגנה על הראש והצוואר, שריון חזה, מגיני זרועות וכתפיים

וכיסוי בטן. מאוחר יותר כלל השריון גם מגיני רגליים וירכיים. השריון השתנה בהתאם לסוגי הקרבות בהן השתתפו, כך התווספו הסוס והשריון המתאים ללוחמה מעליו למערך הקרבות, הסמוראים הפכו גם למומחים בלחימה על סוסים.

במהלך המאה ה- 12ההררכיה הסמוראית הפנימית התחלקה ל- 3 מעמדות בסיסיים :

1. Kenin, כלומר עוזרי בית, הם היו האדמיניסטרטורים או אריסים.

2. סמוראים רכובים – רק סמוראי בדרגה גבוהה היה מורשה להילחם כאשר הוא רכוב על סוס.

3. חיל רגלים.

ללוחמים היה קוד התנהגות אתי אשר ידוע בשם בושידו (Bushido) , כלומר "דרך הלוחם" כאשר במרכז עמדה נאמנותו המוחלטת לאדונו. לא היה להם כל עניין בחומריות אלא התמקדו בכבוד וגאווה. הסמוראים נכנסו לקרב ללא התחשבות בסיכוייהם לנצח או להפסיד, מבחינתם למות בקרב היה הכבוד הגדול ביותר. רק דבר אחד נלקח בחשבון מבחינתם והוא המטרה, המוות לא היה כלל בגדר שיקול. לדוגמה, אם יצווה עליהם אדונם להתאבד, הם יעשו זאת ללא אומר ובהרגשה שנפלה בחלקם זכות גדולה לשרת את רצון אדונם.

בשעת הקרב העדיפו הסמוראים להילחם אחד מול אחד, הלוחם נקב בשם משפחתו, מעמדו והישגיו ואחר-כך חיפש יריב בעל מעמד והישגים דומים. כאשר הרג הסמוראי את יריבו, הוא כרת את ראשו ובסיום הקרב הוצגו כל ראשי אויביו כהוכחה לניצחונו.

הדרך היחידה עבור הלוחם להימנע מתבוסה ונפילה בשבי הייתה מוות בטקס שנקרא Seppuku הידוע גם בשם חרקירי. מורשת הסמוראי היא של לוחמים מתורבתים, גברים שהיו יעילים כלוחמים ומצד שני משכילים מאוד, תרבותיים ומעודנים – השילוב הזה של הרג ותודעה גבוהה, בא לידי ביטוי גם בחשיבות הרבה שהם ייחסו לכבוד עצמי, אם סמוראי איבד את כבודו כדוגמת תבוסה או נפילה בשבי, אם חשב שנהג בחוסר כבוד וצייתנות, או אפילו כאקט הבעת צער על מות אדונו - מוטב היה לו, לדעתו, להמית את עצמו.

בטקס זה הסמוראי נועץ סכין בבטנו וממש מוציא לעצמו את המעיים. אחר כך סמוראי אחר, בדרך כלל בן משפחה או חבר היה עורף את ראשו.

הסמוראים עצמם לא היוו מעמד נפרד עד לשנת 1400, היו 3 גורמים אשר הרימו את הסמוראי למעמדו המיוחד : כוח צבאי, אליטיזם ושירות האחר. הם התחילו את דרכם כאליטה צבאית והפכו לאליטה חברתית ומעמד שליט במהלך השנים 1400-1500. עם הפיכתם לאליטה חברתית, נושאים כמו לבוש, סגנון שיער ואמנות הפכו לחשובים ביותר עבורם.

שנת 1600 הביאה עימה איחוד, יציבות ושלום באזור תחת שלטון שושלת טוקגאווה (התקופה נודעה בשם תקופת Edo). שושלת זו סגרה את שערי יפן בפני השפעות זרות, השלום והיציבות היו קרקע פורייה לפריחת האמנות היפנית המסורתית כגון טקס התה, תיאטרון הקאבוקי ועוד. לא היה צורך בלוחמים, באנשי מלחמה קרי, בסמוראים.

לקראת סוף 1700 יפן החלה לנוע לכיוון אורח חיים מודרני ומערבי יותר, במאה ה- 19 פנה נשיא ארה"ב ליפן וביקש לפתוח את שעריה. השלטון היפני נכנע ללחצים מבית ומבחוץ וכעבור זמן קצר נחתם הסכם מסחר וידידות בין ארה"ב ויפן ובעקבותיו גם עם מדינות אירופה. פתיחת השערים למערב הביאה

לשינויים חדים ביפן, הסתיים עידן השוגונים, הקיסר קיבל מחדש את כוחו כשליט, דת המדינה הרשמית – הבודהיזם הוחלפה בדת השינטו, שלפיה הקיסר הוא אל בדמות אדם ובוטלה החלוקה למעמדות בחברה היפנית כולל מעמד הסמוראים.

הסמוראים, דמות הנושאת עימה ערכים מנוגדים של אכזריות וקור רוח, מול ערכי כבוד ומוסר גבוה, שהרגו בהינף יד, היו ידועים גם כאומנים שציירו ברגישות גדולה, כתבו שירה פיוטית ועסקו כמעט בכל תחום תרבות.

הלוחמים הסמוראים זכו לתיאורים מהוללים במסגרת סרטים, ספרים, סדרות טלוויזיה , הצגות תאטרון, וההיסטוריה הסמוראית מהווה מקור בלתי נדלה לקסם ומשיכה בקרב המבוגרים והילדים בכל רחבי העולם.
 
בתמונות למטה:
עליונה- katana.
תחתונה- שריון סמוראי עתיק.
 
 
 
 
 מאת הפיה הטובה
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  הנינג'ות לוחמי הסתרים של יפן
רונין   - ‏10/‏11/‏2006 16:50 
1.
  יוצרי הכתבה
n.k   - ‏12/‏11/‏2006 13:56 
2.
  פניה
שגב   - ‏25/‏04/‏2007 14:20 
3.
  בקשה מהכותבים
יונתן   - ‏04/‏01/‏2009 20:46 
4.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות