גולשים כרגע באתר
‏יום רביעי ‏18 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

נינג'ה


20.11.2006
מי היו הנינג'ות?
דירוג מאמר
צפיות: 7746

נינג'ה

המילה נינג'ה נוטה להעלות בדמיוננו דמויות בלבוש שחור הנעות בחשכת הלילה למטרת הרג אויביהם שאינם חושדים בכלום.

נשאלת השאלה מיהו למעשה הנינג'ה? מה ידוע לנו עליו מעבר ליכולתו להעלם אל תוך הלילה ומיומנותו באמנות הלחימה, יכולת אשר באה לידי ביטוי פעמים רבות בסרטים רבים, קומיקס ומשחקי מחשב.

ככל הנראה, בשנים 500-700 לספירה התפתח ה- Nonuse ביפן, תרגום המילה הוא אמנות ההתגנבות. אמנות זו תורגלה לראשונה כחלק ממגוון פעולות שבוצעו לקראת הגעה לשלב הארה ושיפור עצמי. שורשי תרגול שיטה זו נעוצים בהרים של מרכז Honshu ויוחסו לשילוב ייחודי בין פילוסופית דת השינטו, תרגול שיטת Mikkyo הרוחנית והשפעת הלוחמים הסינים מתקופת שושלת Tang.

תרגול אמנות ה- Nonuse נעשה על ידי כת המורכבת מאנשים שחיפשו הארה ושיפור עצמי על ידי חשיפתם לכוחות הטבע. רוב המקורות החשיבו את ה- Nonuse בתקופה זו כתנועה לא אלימה לחלוטין.

חייהם של האיכרים היפנים אף פעם לא היו קלים, אולם במהלך הזמן חוסר האיזון בכוח והשפעה בין האדונים והאיכרים הלך וגדל. האצולה הפאודלית הפכה ליותר ויותר מדכאת ולוחצת. התנגדות האיכרים לדיכוי זה הייתה נחוצה עד מאוד אולם, הבעיה בביצוע פעולות ההתנגדות הייתה נעוצה בכך שהאיכרים חסרו את הציוד והאימון הדרוש ושהיה קיים בידי האדונים.

כחלק מפעולות ההתנגדות למצב בו היו נתונים, החלו אלו שעסקו ב- Nonuse להשתמש בשיטה הרוחנית לצרכים מעשיים יותר.

המילה נינג'ה (Ninja) נכנסה לשימוש מאוחר יותר והיא מבוססת על השורש nin, אשר מתורגם באופן מגוון כ: התמדה, התגנבות, סבלנות וזאת בהתאם לתוכן הנאמר.

נינג'וטסו (Ninjutsu) היה המונח הכולל לאמנות הלחימה של הנינג'ה בעוד ש- Ninpo הוא המונח לתיאור הפילוסופיה שלהם.

היה זה עם עליית המעמד הצבאי בתקופת Heian בשנים 794-1185 שדמות הנינג'ה כפי שהיא מוכרת כיום, הופיעה לראשונה. בעקבות רפורמות Taik בשנים 710-794 והשינוי במבנה הממשל והאדמיניסטרציה היפנית, שכללו רכישה וחלוקה מחדש של כל האדמות על ידי המדינה והטלת מיסים גבוהים, נאלצו רבים מהאיכרים למכור את אדמותיהם והפכו לאריסים (דיירים בשכר) של בעלי האדמות העשירים. בעלי אדמות אלו החלו לשכור סמוראים בכדי להגן על אדמותיהם, אכפו את חוקיהם והגדילו את כוחם בעוד שרבים מהאיכרים נחלשו עוד יותר.

זו הייתה תקופת הנינג'ות. משורשי התנגדות האיכרים, הפך הנינג'ה בשלב מסוים למעין ארגון משפחתי. בכדי להגיע לידע בדרכי הנינג'ה, נדרש מחברי משפחות אלו להתחיל באימוניהם בכל סוגי אמנויות הלחימה ופיתוח כישורי ההישרדות, עוד מגיל קטן. אלו יצרו תרבות הפוכה למשפחות הסמוראים אשר שלטו במערכת הפאודלית. הם הפעילו את אמנות ההתגנבות יחד עם טקטיקת גרילה יעילה במלחמה נגד אויביהם בעלי היתרונות כגון ציוד ונשק.

הסמוראים שחיו לפי "קוד החרב" לא ראו בעין יפה את שיטות הלחימה שננקטו על ידי הנינג'ות, הם טענו שאלו שיטות לא נאותות. אולם למרות האשמות הסמוראים, זו הייתה דרך הפעולה היחידה בה יכלו הנינג'ות לפעול כנגד הכוחות העולים עליהם בעשרות מונים וזאת עקב האמצעים הדלים אשר עמדו לרשותם. יש לזכור כי הלוחמים הסמוראים נתמכו על ידי כל המערכת הפאודלית. עבור הנינג'ות קרב פנים מול פנים משמעו היה טבח עבורם.

זוהי גם התקופה הראשונה בהיסטוריה בה יש עדויות על העסקת הנינג'ות כמרגלים, מודיעים ורוצחים. כלומר, החלה תקופה בה נעשה שימוש באמנות הלחימה לא רק למטרות התנגדות לממשל והאליטה השלטת. טענה מקובלת לאותה תקופה היא שהיו משפחות נינג'ה אשר היו מעורבות בפוליטיקה וצבירת כוח ולעיתים אף יצרו קשרים, צידדו ותמכו במשפחות סמוראים שונות. נאמר כי לאחר שצברו כוח רב נחשבו הנינג'ות כמסוכנות יותר מאשר יעילות.

הנינג'וטסו היא אמנות מעורפלת. בנוסף למספר כוחות מיסטיים המיוחסים להם, נאמר על הנינג'ות שהתמחו לא רק ביכולות לחימה חמושה אלא גם התמחו ב:

טכניקת לחימה תוך כדי שימוש בידיים ולחיצה על מקומות הגורמים לשיתוק האויב ואף להריגתו

סימני ידיים מיוחדים

אסטרונומיה

מדיטציה

ניווט

הישרדות

טיפוס

תורת הרעלים

ההעלמות/בריחה/התגנבות

אולם נראה כי היכולת החשובה ביותר של הנינג'ה הייתה להימנע מלחימה, כלומר לא להיתקל פנים מול פנים עם האויב אל להילחם בצורת גרילה.

אחד הנשקים החשובים של הנינג'ה כנגד הסמוראים היה הימנעותו מקבלת "קוד החרב", קוד ההתנהגות על פיו חי ונלחם הסמוראי. קוד זה הגביל את פעולות הלחימה של הסמוראים והותיר אותם חשופים לפעולות התגנבות, הרס, הרעלה, הסתננות וכד' אשר אותם ביצעו הנינג'ות. בנוסף לכך, נאמנותו של הנינג'ה הייתה נתונה למשפחתו, שלא כמו הסמוראי שנתן את נאמנותו בראש ובראשונה לאדונו.

רבות סופר ונאמר על כלי הנשק בהם השתמש הנינג'ה, אבל דבר אחד ברור: הם חסרו את האיכות והתחכום של חרב הסמוראי. הסמוראי חי על חרבו ומת עם חרבו, לעומת זאת הנינג'ה התייחס לחרבו כאל עוד כלי נשק איתו נלחם. ה- Ninjato הייתה חרב קצרה והשימוש בה נעשה בעיקר לשם הגנה ולא לצרכי התקפה. סיבה נוספת לאורך הקצר של החרב היא מהירות השליפה שלה.

חרב הנינג'ה נבנתה לשם מהירות פעולה שלא כמו שאר כלי הנשק בהם השתמשו, בעיקר אלה אשר התבססו על שרשראות ומיתרים.

ה- Kusarigama היה מעין להב, דמוי מגל, הקשור לשרשרת ארוכה בעוד שה- Nunchak הורכב מ- 2 מוטות עץ הקשורים לשרשרת קצרה – נשקים אלו שימשו להתקפה בעוד שה- Kyoketsu-Shogei הייתה סכין קצרה על מיתר ושימשה לשמירה שהאויב לא יתקוף.

הנשק אשר מזוהה יותר מכל עם דמותו של הנינג'ה הוא ה- Shuriken, כוכבי הטלה. אולם אלו לא היו הקטלניים ביותר והשימוש שנעשה בהם היה ברובו לשם הסחת דעת האויב.

בין כלי הנשק הנוספים בהם השתמשו הנינג'ות ניתן למצוא את דוקרני היד, חיצים מורעלים, מניפה (הייתה בשימוש בעיקר על ידי נינג'ה נקבה), נעצי פיזור שנזרקו על הרצפה בכדי להאט את האויב, דוקרני רגל, אבקות למיניהן המעוורות את עיני האויב, עשן.

ירידת כוחם של הנינג'ות החלה בשנת 1868, בתקופת רסטורציית Meiji. הפריבילגיות שהיו עד אז שייכות רק למעמד הסמוראים ניתנו לכל העם היפני ונשיאת חרבות נאסרה על פי חוק, דבר זה גרם לירידת כוחם של הסמוראים והפיכת הנינג'ות לגורם שולי.

הנינג'וטסו עבר במהלך השנים שינויים רבים ומקומות מסוימים אף התעדן, אולם רבים האנשים בעולם בין אם זה מאסטרים המלמדים את האמנות ובין אם זה תלמידים, שממשיכים לשמר את צורת העבודה והתובנות של הנינג'וטסטו המקורי.

לדמות הנינג'ה קיים מקום מכובד מאוד במשחקי התפקידים, בעולמות אורינטאליים ניתן לשחק את דמות הנינג'ה כאשר המפרט המלא על הדמות נמצא בספרי ההרחבה למשחק כמו מבוכים ודרקונים. גם במשחקים אחרים כמו "מרוצללים" ודומיהם, הנינג'ה תמיד נשמרת כאופציה למשחק.

בתמונות:
למעלה- שוריקאן מסורתי.
למטה- דוגמאות של כלי הנשק הנמצאים בשימוש על ידי הנינג'ה.
 
 
מאת הפיה הטובה
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏10/‏03/‏2008 בן
 
‏30/‏06/‏2009 פינגו
 
המאמר מסכם טוב!!! ‏19/‏07/‏2009 פנחס
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 15 תגובות
 
  תגובות  
  Nice article,
Spike   - ‏21/‏11/‏2006 15:26 
1.
  ספייק
n.k   - ‏21/‏11/‏2006 19:23 
2.
  כלי נשק
אמיר   - ‏28/‏11/‏2006 09:00 
3.
  הערות ורשמים
Prox_M   - ‏07/‏01/‏2007 15:27 
4.
  ל4
ע"ח   - ‏01/‏05/‏2007 00:29 
5.
  יפה
דניאל   - ‏02/‏05/‏2007 18:59 
6.
  כנסו
אסף   - ‏26/‏06/‏2007 09:45 
7.
  ל-9
הפיה הטובה   - ‏18/‏08/‏2007 16:05 
8.
  עוד ל4
Dream   - ‏12/‏08/‏2007 20:02 
9.
  לפיה...
Dream   - ‏14/‏08/‏2007 12:10 
10.
  יש אתר עם מידע על הנשקים של הנינג'ה
דודי   - ‏20/‏10/‏2007 02:45 
11.
  מגניב...
בלה בלה   - ‏23/‏11/‏2007 12:39 
12.
  נינגיט'סו בישראל
rogue trooper   - ‏03/‏03/‏2008 17:10 
13.
  שאלה דחופה
ben   - ‏08/‏03/‏2008 21:36 
14.
  בן,
Dream   - ‏28/‏06/‏2009 12:20 
15.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות