גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

סיינטולוגיה


9.6.2008
סיינטולוגיה
דירוג מאמר
צפיות: 7705

סיינטולוגיה

תחילה ברצוני לציין שכל הדברים שנכתבו פה ללא יוצאים מן הכלל נלקחו לא ממוחי שלי או היכרות אישית עם הנוגעים בדבר אלא אך ורק ממקורות שונים ברחבי-האינטרנט שבסוף אף אציין את כולם. איני מתחייב בשום-אופן לאמיתות ואמינות הדברים.

פרולוג-

מקור השם סיינטולוגיה: מקור המילה היא שילוב של המילה הלטינית scientia- ידע והמילה היוונית λόγος לוגוס- תורה.

סיינטולוגיה (לפעמים נכתב גם כ'סינטלוגויה'; אנגלית Scientology), תורה רוחנית, עיונית ומעשית אשר פותחה על-ידי הסופר- ל. רון האברד, כמו-כן שמה של רשת ארגונים בינלאומית אשר הקים האברד להפצת התורה, אותה הגדיר בהמשך כדת.

מצדדיה טוענים שהיא מציעה שיטות טיפול מלאות למחלות פסיכוסומאטיות; ועוזרת לאדם לשפר את יכולותיו בחיים הפיזיים ולהשגת מודעות לרוחניות שמעבר לקיום הפיזי.

לעומת זאת, תחקירים של כלי-תקשורת רבי-תפוצה ושל ועדות חקירה ממשלתיות במספר מדינות- ביניהן ישראל, אוסטרליה וגרמניה, מגדירים אותה ככת ומראים כי שיטות ה'טיפול' הללו מזיקות ומבוססות על טכניקות של שטיפת-מוח כשימוש לא-חוקי בהיפנוזה. לסיינטולוגיה היסטוריה ארוכה של הסתבכויות עם החוק: בכירי התנועה הועמדו לדין במספר מדינות ברחבי העולם וממציאה- ל. רון האברד עצמו גורש ממדינת ניו-זילנד, בעקבות תחקירים וחקירות אודות הסיינטולוגיה והשלכותיה השונות.

ל. רון האברד:

נולד ב13 במרץ 1911 בטילדן, נברסקה שבארצות-הברית. בנו של מי שהיה קצין בצי ארצות-הברית- הארי רוס האברד ולדורה מיי- מורה בהכשרתה. בשל עיסוקו של אביו, המשפחה נסעה רבות והאברד הצעיר עצמו ערך מסעות רבים באוקיינוס השקט ובאסיה.

בשנות ה-20 לחייו החל בקריירה ספרותית שבמסגרתה פרסם ספרים רבים- מערבונים, סיפורי בלשים, הרפתקאות, פעולה ובעיקר מדע-בדיוני ופנטזיה; הידוע מבין ספריו הוא ספר המדע-בדיוני 'שדה קרב ארץ'. במלחמת העולם השנייה נקטעה הקריירה הספרותית של האברד בשל גיוסו לצבא האמריקאי שם שירת כקצין מודיעין בצי ארצות-הברית.

בשנת- 1950 פרסם את ספרו- 'דיאנטיקה: המדע המודרני של בריאות-הנפש'. הספר תיאר מערכת של שיטות שיועדו לפתור תחושות ורגשות בלתי-רצויים, אי-רציונאליות ומחלות פסיכוסומאטיות. הוא הפך לרב-מכר ובעקבותיו קמו קבוצות ומרכזים של דיאנטיקה.

המשך פעילותו של האברד בתחום זה הביאה ללידתה של תורת הסיינטולוגיה, אשר הרחיבה את שיטת הדיאנטיקה. במהלך שנות ה-60 התרבו מוסדות הסיינטולוגיה שלימדו את שיטותיו של האברד והונו נאמד במאות מיליוני דולרים.

בעקבות ממצאי חקירה של משטרת ניו זילנד אודות פעולותיה הבלתי חוקיות של כת הסיינטולוגיה, גורש האברד מהמדינה.

האברד נפטר ב24 בינואר 1986, ככל הנראה משבץ.

למרות שהטיף כל חייו להימנע משימוש בתרופות פסיכיאטריות ואף אסר על כל מאמיניו לעשות-כן- בבדיקת גופתו שלאחר המוות (הליך חובה בארצות-הברית), נמצאו בדמו שרידי תרופות פסיכיאטריות במינונים גבוהים.

השנים הראשונות

ב9 במאי בשנת- 1950, פרסם האברד את ספרו הראשון בנושא השכל והנפש: "דיאנטיקה - המדע המודרני של בריאות הנפש" (באנגלית: 'Dianetics - the Modern Science of Mental Health')- יום פרסום הספר הפך מאוחר יותר ליום חג של הסיינטולוגיה.

מקור השם דיאנטיקה הוא במילים היווניות- dia, 'דרך' ו-nous, 'נפש'. הספר הציג את שיטתו לריפוי הנפש והפיכת האדם ל-'קליר' (מאנגלית clear- 'נקי'), כלומר לבעל אישיות שלא מושפעת לרעה מזיכרונות רעים, חסינה בפני מחלות פסיכוסומאטיות ומסוגלת לקבל החלטה נכונה בכל מצב, ללא שיקולים זרים ומוטעים.

האברד הציג את תורתו כחלופה טובה יותר לטיפול פסיכיאטרי שמחירו גבוה והוא היה כרוך בשימוש בתרופות שנויות במחלוקת וטיפולים בשוק-חשמלי.

בספרו הביע האברד התנגדות תקיפה לטיפול פיזי במחלות נפש וגרס כי הטיפול צריך להתבצע באופן בלעדי באמצעות שיחה בין המטפל (אודיטור- 'מאזין', auditor) והמטופל (פרקליר, 'קדם-נקי', preclear). כמו-כן טען כי השכל (בפרסומים סיינטולוגיים- 'מיינד') נחלק ל- 'מיינד אנליטי' (מנתח), האחראי על חשיבה וקבלת החלטות הגיוניות ו- 'מיינד ריאקטיבי' (תגובתי), הגורם לאדם לבצע מעשים לא הגיוניים בעקבות הצטברות של אנגראמות - יחידות של זיכרונות לא נעימים שנוצרו כאשר האדם לא היה בהכרה; תיאוריה זו לא עמדה במבחנים מדעיים שנערכו מאוחר יותר בשיתוף עם ארגון הדיאנטיקה. לפי האברד- אנגראמות נאגרות גם אצל עובר טרם לידתו, בעקבות מריבות בין הוריו או ניסיונות הפלה-מלאכותית.

ניכר דמיון בין הדיאנטיקה לפסיכואנליזה של פרויד והאברד הודה שהושפע מפרויד; לדעתו ההבדל העיקרי בין התפישות, שבדיאנטיקה עוזר ה'אודיטור' למטופל להבין את בעיותיו בעצמו ובפסיכואנליזה המטפל מגיע למסקנה מה הבעיות במקום המטופל.

ספרו של האברד לא קיבל תגובות אוהדות בעולם המדעי ותויג מיד כפסבדו-מדע (או פסיאודו-מדע Pseudoscience- גוף ידע או נוהג המתיימרים להיות מדעיים או להיתמך על–ידי המדע, אך על–פי דעת עיקר הקהילה המדעית אינם עומדים בדרישות השיטה המדעית). עם זאת הוא זכה להצלחה ראשונית צנועה בקרב הציבור והיו שניסו ליישם על עצמם ועל קרוביהם את השיטות בספר. בעקבות זאת הוקמו מספר קבוצות של מטפלים דיאנטיים אותן איגד האברד תחת השם 'אגודת האודיטורים הדיאנטיים של האברד'. אותה עת החלו הרשויות בארצות הברית לתקוף את הארגון באשמת עיסוק ברפואה ללא רישיון; הארגון נקלע לקשיים ומכר את הזכויות על השם "דיאנטיקה" ובמקומו הקים האברד בשנת- 1954 ארגון בשם 'כנסיית הסיינטולוגיה' שהחזיק בעקרונות יסוד זהים לאלו של הדיאנטיקה. בשנת- 1959 רשם האברד את הארגון כארגון דתי.

זו הייתה אחת ההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בתולדות הארגון. מתנגדיו טוענים כי הדבר נעשה רק כדי להימנע מתשלום מס הכנסה. הארגון עצמו טוען שיש לו כל המאפיינים של דת ומנהל על כך מלחמות משפטיות רבות. מספר מדינות בעולם ביניהן- ארצות הברית, קנדה, רוסיה, שבדיה ודרום-אפריקה הכירו בכך שסיינטולוגיה היא דת ומדינות רבות אחרות לא; ביניהן ישראל, גרמניה, יוון וצרפת. מאוחר יותר שב האברד להשתמש בשם 'דיאנטיקה' ביחס לטיפול הראשוני וה'מדעי' בבריאות הנפש, כשהשם ' סיינטולוגיה' משמש לטיפולים רוחניים מתקדמים יותר במסגרת הכנסייה.

דיאנטיקה:

לפי הדיאנטיקה קיימת אצל כל יצור החי הפקודה הבסיסית 'שרוד!' והיא מחולקת לשמונה מחלקות- 'הדינאמיקות' (דינאמיקה היא יצר, מניע או דחף), כדי שיהיה ניתן להבין כל היבט בחיים בצורה קלה יותר. לאחר שהאברד התבונן בארבע הדינאמיקות הראשונות ותיארן בדיאנטיקה, מחקרו הוביל אותו אל תחום הסיינטולוגיה ואז הוא הוסיף לארבע הראשונות את הארבע הנותרות.

לפי הדיאנטיקה על-ידי הבנת כל אחת מהדינאמיקות האלה והיחסים בניהן, האדם מסוגל להבין שחייו והשפעתו מתפרשים מעבר לעצמו ובכך להגביר את הישרדותו.

שמונה הדינאמיקות-

האני: המאמץ לשרוד כפרט. כוללת את גוף האדם וה'מיינד' שלו ומהווה את המאמץ להשיג את הרמה הגבוהה ביותר של הישרדות עבור האדם עצמו.

יצירתיות: מהווה את הכנת הדברים לעתיד וכוללת כל מה שניתן לסווג כפעילות משפחתית. היא כוללת גם את המין כמנגנון של הישרדות עתידית.

הישרדות קבוצתית: הדחף לשרוד דרך קבוצת אנשים, כשקבוצה נוטה לקבל קיום וחיים משלה. אין זה משנה מה גדול הקבוצה אשר מבקשת לשרוד כקבוצה.

מינים: דינאמיקה ה'מהווה' את המין-האנושי כולו.

צורות- חיים: הדחף לשרוד כצורות-חיים ובעזרתן של צורות-חיים. כוללת את כל הדברים החיים (חי וצומח) וכל דבר המונע ישירות ובאופן-אישי על-ידי החיים.

העולם הפיסיקאלי: המורכב מארבעה מרכיבים- מרחב, אנרגיה, חומר וזמן. דינאמיקה זו היא הדחף להישרדותו של העולם הפיסיקאלי.

הדינאמיקה הרוחנית: הדחף לשרוד כישות רוחנית או הדחף שהחיים עצמם ישרדו. כל דבר רוחני נכלל בדינאמיקה זו. היא כוללת את ה'Beingess' של האדם, היכולת ליצור, היכולת לשרוד ולהביא להישרדות והיכולת להרוס או להעמיד פנים שנהרסת. כותרת משנה לדינאמיקה הזו היא רעיונות ומושגים. דינאמיקה זו מהווה את מקור החיים ולכן קיים כאן מאמץ להישרדותו של מקור החיים.

הדחף לעבר קיום כאינסוף: חובקת את כללותו של הכול והסיבה לפי האברד לכך ש- " כאשר מגיעים אל הדינאמיקה השביעית בשלמותה, רק אז מתגלה הדינאמיקה השמינית האמיתית."

הטענה היא שדינאמיקות אלו קיימות בחיי כל אדם, אזי ניתן להבחין איזו מהן זקוקה לשיפור ודרך סיינטולוגיה להביא את הגורמים הללו להרמוניה גבוהה יותר.

כלי נוסף שהומצא בסיינטולוגיה הוא 'סולם הטונים הרגשיים' המציב את הרגשות ברצף עולה או יורד ומטרתו הפרטנית לתרום לתקשורת עם בני-אדם שיש להם קשיים בנושא ולעזור להם.

לפי הסיינטולוגיה ניתן למצוא כל אדם על סולם זה וללמוד בעזרתה איך לעבור עמו לטונים הגבוהים יותר.

והרי גרסא מפושטת שלו:

שלוות ה- 'Beingness'

30.0 פוסטולייטים

22.0 משחקים

20.0 פעולה

8.0 התעלות הרוח

6.0 אסתטיקה

4.0 התלהבות

3.5 עליצות

3.3 עניין רב

3.0 שמרנות

2.9 עניין קל

2.8 מרוצה

2.6 חסר עניין

2.5 שעמום

2.4 מונוטוניות

2.0 אנטגוניזם

1.9 עוינות

1.8 כאב

1.5 כעס

1.4 שנאה

1.3 טינה

1.2 אין סימפטיה

1.15 טינה בלתי מובעת

1.1 עוינות סמויה

1.02 חרדה

1.0 פחד

0.98 ייאוש

0.96 אימה

0.94 כהות-חושים

0.9 סימפטיה

0.8 ריצוי

0.5 יגון

0.375 מפצה

0.3 לא ראוי

0.2 השפלה עצמית

0.1 קורבן

0.07 חסר תקווה

0.05 אפתיה

0.03 חסר תועלת

0.01 גסיסה

0.0 מות הגוף

כמו-כן קיימים כלים נוספים כגון: E-meter (שעליו ניתן למצוא מידע בויקיפדיה) ועוד.

תורת הסיינטולוגיה

הקטע הבא נלקח כמות-שהוא מויקיפדיה:

ההיסטוריה הקוסמית לפי הסיינטולוגיה

החל משנת 1963 האברד התחיל לפרסם סדרת מכתבים בהם טען כי לפני 75 מיליון שנה הגיע לכדור הארץ עריץ בשם זנו (Xenu) מהחלל. הוא שתל בהרי געש נשמות של חייזרים ואחר-כך הפציץ הרי געש אלו בפצצות מימן. אחרי חורבן החיים על־פני האדמה נותרו רוחות החייזרים שנהרגו בהפצצה ואלו נצמדו ונצמדות עד היום לבני אדם ומתנהגות כטפילים נפשיים. הם מכונים "תטאנים גופניים" (Body Thetans) והשלבים המתקדמים ביותר בטיפולים סיינטולוגיים עוסקים בסילוקם.

הטיפול באנגראמות וברוחות החייזרים מדורג. הטיפול הראשוני הוא היוועצות בסיינטולוג. אם טיפול זה נכשל, עוברים לטיפול באמצעות היפנוזה ואם גם סוג זה של טיפול נכשל נשלח המטופל לבידוד, עד שמצבו ישתפר. שיטות טיפול אלו הביאו להעלאת טענות בדבר התעללות כנגד מכונים סיינטולוגיים. במקרה מוכר אחד, תבעה משפחתה של ליזה מקפרסון, שמתה בעת טיפול סיינטולוגי, את הכנסייה. המשפט נמשך תשע שנים והסתיים בפשרה עם המשפחה, אשר פרטיה לא פורסמו.

תוכנם הסודי של הלימודים המתקדמים בסיינטולוגיה כולל בעיקרו סיפור שכתב האברד בסוף שנות השישים:

"ראש הפדרציה הגלקטית (76 כוכבים סביב כוכבים גדולים יותר בהם ניתן להבחין מכאן) שנוסדה לפני 95 מיליון שנה (250 מיליארד תושבים בכל כוכב - 178 בממוצע) באמצעות השתלה המונית. הוא גרם לכך שהאנשים יובאו לטיגיאק (כוכב ארץ) ומיקם פצצות מימן בהרי הגעש העיקריים (מקרה 2) ואז אלו באוקיינוס השקט נלקחו בתיבות להוואי ואלו באוקיינוס האטלנטי ללס פלמס ואז 'נארזו.' שמו היה זֶנוּ. הוא השתמש במורדים. מידע מטעה מסוגים שונים באמצעות מעגלים, וכו' מוקם בשתלים. כאשר בגלל פשעו קצינים נאמנים (לעם) לכדו אותו אחרי שש שנים של מאבק ושמו אותו במלכודת הר אלקטרונית שבה הוא עדיין נמצא. 'הם' נעלמו. המקום הפך מאז למדבר." לפי מסמך זה, הסיפור כונה על ידי האברד עצמו "אופרת חלל".

למרות אדרת הסודיות האופפת את תורת הנסתר הזו של האברד, עותקים של הטקסטים מופצים באינטרנט במקומות רבים. למרות המערכות המשפטיות הרבות שארגוני הסיינטולוגיה מנהלים על הפרת זכויות יוצרים, ההפצה זו נמשכת. הדוברים הרשמיים של הארגון נמנעים בתוקף מכל התייחסות לתוכנה של "אופרת החלל", אך לא מכחישים את קיומה לחלוטין. רוב תלמידי הסיינטולוגיה ברמות הנמוכות אינם מכירים את הסיפור על פרטיו. עם זאת, אזכורים לחיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ קיימים בסיינטולוגיה; למשל, "המילון הרשמי של סיינטולוגיה ודיאנטיקה" נותן הגדרה למושג "אופרת החלל".

כמו-כן גם הקטע הבא נלקח מויקיפדיה בדיוק כפי שמוצג פה:

תטאן

האברד טען כי נוסף לגוף ומחשבה יש אצל כל אדם גם "תטאן" (Thetan), נפש אלמותית המתגלגלת מגוף לגוף. לטענת כנסיית הסיינטולוגיה, טיפול דיאנטי מאפשר לאדם להיזכר בחיים קודמים שלו (ר' גלגול נשמות על אמונות דומות בדתות אחרות). אדם גם יכול, נטען, להתעלות מעבר לרמת ה"קליר" עד לרמת "תטאן פועל", שלו שמונה דרגות. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך משתפרת יכולתו של אדם להתמודד עם החיים ולהשיג את מטרותיו. הטיפול כרוך בתשלום, שהוא מקור הכנסתה העיקרי של הכנסייה, וגובה התשלום עולה בהתאם לדרגה אליה מעוניין המטופל להגיע.

חלקים מספרות ההדרכה הטיפולית של סיינטולוגיה שכתב האברד פורסמו בפומבי וחלקים אחרים נשמרו בסודיות בתוך הארגון. ספרים חסויים אלו מכונים "עלוני לשכת התקשורת של האברד" (HCO Bulletins, HCOB's), שכן מקורם במכתבים שהפיץ האברד לסניפי הארגון עם הוראות לביצוע שיטות טיפול שהמציא.

לטענת סיינטולוגים בישראל: "סיינטולוגיה היא דת של המאה העשרים. היא מורכבת מגוף נרחב של ידע, הנובע מאמיתות יסודיות מסוימות, והחשובה שבאמיתות אלה: האדם הוא ישות רוחנית, המחוננת ביכולות מעל ומעבר לאלה שהוא מתאר לעצמו בדרך כלל. הוא מסוגל לא רק לפתור את בעיותיו שלו, להגשים את שאיפותיו ולהשיג אושר מתמשך, אלא גם להשיג מצבי מוּדעוּת חדשים שייתכן כי הוא מעולם לא חשב שהם אפשריים..."

"על אף שנראה כי החיים המודרניים מעמידים בפנינו מערך בעיות מורכב לאין שיעור, סיינטולוגיה טוענת שהפתרונות לבעיות אלה פשוטים ביסודם ונמצאים בהישג ידו של כל אחד. קשיים בתקשורת וביחסים בין-אישיים, חוסר-ביטחון מטריד, ייאוש ופקפוק ביכולתו של האדם עצמו – בכל אדם קיים הפוטנציאל המו לד להיות חופשי מאלה ומדאגות רבות אחרות."

"מאחר שסיינטולוגיה עוסקת באדם כישות רוחנית, היא נפרדת לחלוטין מדתות אחרות, שרואות אדם כתוצר של סביבתו או של הגנים שלו, המקובע במגבלות שאיתן נולד. ליתר דיוק, סיינטולוגיה היא הלימוד והטיפול ברוח ביחס לעצמה, ליקומים ולחיים אחרים. בהתבסס על מסורת של חמישים אלף שנות חשיבה אנושית, היא בנויה על האמיתות היסודיות של החיים. מאמיתות אלה פותחו שיטות מדויקות, שאיתן יכול האדם לשפר מצבים; ושלא כמו מאמצים אחרים לשיפור, אשר הציעו רק חוקים שלפיהם האדם צריך לחיות, סיינטולוגיה מציעה כלים אמיתיים לשימוש בחיי היומיום. לפיכך, היא אינה תלויה במערכת של אמונות. הדגש הוא פשוט על יישום מדויק של עקרונותיה לקראת שיפור חיי האדם והעולם שבו אנו חיים."

(כל הציטוטים הנ"ל נלקחו מהאתר העולמי של כנסיית הסיינטולוגיה: http://whatis.scientology.org.il/index.html). מומלץ להיכנס לאתר בדף הבא: http://whatis.scientology.org.il/Html/Part01/Chp01/index.html, כדי לקבל עוד מושג רב על 'דת הסיינטולוגיה'.

סמלים (נלקח מויקיפדיה)

סיינטולוגיה משתמשת במספר סמלים לארגוניה.

סמל הסיינטולוגיה:

הסמל של סיינטולוגיה
הסמל הוא האות הלטינית S מהמילה Scientology ושני משולשים:
משולש אמ"ת - אהדה־ממשות־תקשורת (באנגלית ARC - Affinity-Reality-Communication): משולש שמסמל את הרעיון שלפיו אהדה, ממשות ותקשורת פועלים יחדיו כדי להביא לידי הבנה.
משולש שי"א - שליטה־ידע־אחריות (KRC - Knowledge-Responsibility-Control): משולש המסמל את הרעיון שלפיו שליטה, ידע ואחריות פועלים יחד כישות שלמה.
סמל זה מופיע ברוב הארגונים והפרסומים של סיינטולוגיה.

הסמל של דיאנטיקה:

הסמל של דיאנטיקה

הסמל של דיאנטיקה הוא משולש, שנראה כמו האות היוונית הגדולה דלתא (Δ) שבתחילת המילה דיאנטיקה. הצבע הירוק מסמל צמיחה והצהוב מסמל חיים. החלוקה של המשולש לארבעה פסים מסמלת את ארבע הדינאמיקות הראשונות של החיים שהטיפול הדיאנטי אמור לטפל בהם.

סמל המשולש של דיאנטיקה מופיע בפרסומים שקשורים ישירות לדיאנטיקה, כגון ספרי דיאנטיקה בסיסיים ואתרי אינטרנט שמשווקים את דיאנטיקה כטיפול פסיכולוגי אלטרנטיבי ולא כדת.

הצלב של סיינטולוגיה:

הצלב של סיינטולוגיה

זהו צלב בן שמונה קדקודים המייצג את שמונה הדינאמיקות של החיים, שסיינטולוגיה עוסקת בכולן.

אף על פי שהצלב דומה בצורתו לצלב של הנצרות, סיינטולוגיה אינה ארגון נוצרי שרואה בתנ"ך כתב קודש.

מצב הסיינטולוגיה כיום

בתחילת שנות השמונים הגיעה המתח הפנימי בכנסיית-הסיינטולוגיה לשיאו כשקבוצות שונות בהנהלה הבחירה החלו להיאבק על ירושתו של האברד- לארגון כבר היו סניפים במדינות רבות והוא גלגל מיליוני דולרים מפעילויות שונות של סיינטולוגיה. בעקבות המאבקים סיינטולוגים בכירים רבים עזבו את הארגון והקימו ארגונים משלהם בעוד הארגון המקורי מנסה להלחם בהם על הפרת זכויות-יוצרים, עדיין חלקם קיימים ופועלים.

באופן רשמי נפטר האברד ב- 1986, למרות שיש הטוענים שזה קרה עוד לפני-כן וגורמים שהשתלטו על הארגון המשיכו לשלוח מכתבים בשמו כדי לבסס את מעמדם.

בראש הארגון עומד דייויד מיסקאוויג' (David Miscavige), הנושא בתואר "יושב-ראש המרכז לטכנולוגיה דתית". למעשה, "המרכז לטכנולוגיה דתית" (RTC, Religious Technology Center) הוא חברה המחזיקה בזכויות היוצרים לכל תורת הסיינטולוגיה וסמליה. לכנסיית הסיינטולוגיה יש גם נשיא (president), הבר ג'נטש (Heber Jentzsch) אך תפקידו טקסי בעיקר.

ברחבי העולם קיימות קבוצות קטנות רבות של מתרגלי סיינטולוגיה מחוץ לארגון. הן לא מאוגדות ובאופן בלתי-רשמי מכונות "האזור החופשי" (Free Zone). יש להן אמצעי הפצה משלהן לספרות של ל. רון האברד, מכיוון שהן נמצאות תחת איומים מתמידים של תביעת זכויות יוצרים מכנסיית הסיינטולוגיה המקורית. קיימים גם חוקרים אשר ממשיכים לפתח ולשכלל את טכנולוגיית ה'אודיטינג', כי לדעתם הפיתוח לא היה צריך להיפסק בחתימת ה'טכנולוגיה הסטנדרטית'.

סיינטולוגיה התפרסמה בין היתר במספר ידוענים שחברו לשורותיה, ובהם השחקנים ההוליוודיים תום קרוז, ג'נה אלפמן, וג'ון טרבולטה, המוזיקאים: אייזיק הייז וצ'יק קוריאה. גרושתו של תום קרוז- ניקול קידמן עזבה את הסיינטולוגיה לאחר שהתגרשה ממנו.

ביקורות

בעוד הסיינטולוגים מגדירים את הסיינטולוגיה כדת, רבים במדינות שונות (כולל בישראל) מגדירים אותה ככת מסוכנת לציבור.

משורה של משפטים שהתנהלו כנגד הארגון ומוסדותיו עולה כי פעיליו משתמשים בשיטות של מרמה והתחזות לגיוס מאמינים. האברד עצמו הורשע במרמה בצרפת ופעילים בכירים בארגון נאסרו בארצות-הברית בגין חדירה והאזנה בלתי-חוקית למשרדי ממשלה. הארגון עוין במיוחד את מבקריו ונוקט במדיניות של הפחדה, איומים והטרדות (גם כלפי אלו העוזבים את הכת). לסיינטולוגים עבר עשיר של פלילים ברחבי-העולם; בארצות-הברית הארגון היה מעורב בגניבת אלפי מסמכים סודיים ממשלתיים, בשימוש במכשירי האזנה, בפריצות ועוד.

9 מבכירי הארגון ובראשם אחת מנשותיו של האברד הורשעו ב- 1979 בגניבה וקשירת-קשר.

בהמשך התברר כי גברת האברד הנהיגה את מטה ה'מודיעין' של הסיינטולוגיה שכונה 'משרד השמירה'.

במסגרתו היו לה שני תפקידים: 1. בילוש אחרי פעילות העלולה לפגוע בסיינטולוגיה. 2. איום על מתנגדי התנועה והכפשת שמם בכל צורה (כולל הלשנות למס הכנסה).

לאט, החלה התנועה לקבל תדמית שלילית ביותר ונודעה בציבור ככזו המשעבדת את חבריה, כופה עליהם עבודת פרך בגיוס חברים חדשים לתנועה, מחזיקה אותם בניגוד לרצונם בחוות של הארגון תוך אי-מתן אוכל מספק ועוד.

עדויות ומסמכים מאשימים (כולם בעברית):

- דו"ח הועדה הבינמשרדית לבדיקת נושא הכתות בישראל: http://www.katot.org/KtAlbumImage.asp?albumid=2&imageid=494

- עדות אישית של יוצאת סיינטולוגיה: הבלוג-של-שרית/http://www.livecity.co.il/39450

- ידיה על מתנגדי הסיינטולוגיה: http://www.infokatot.com/39450/מלחמות-האינטרנט-של-מתנגדי-כת-הסיינטולוגיה

- הבלוג של סיינטולוגית לשעבר: http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1203389

- סרטון מ'העולם הבוקר' בערוץ 2 על כת הסיינטולוגיה: http://www.reshet.tv/video.aspx?video_id=7570

- 'לונדון את קירשנבאום', ראיון על כת הסיינטולוגיה: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=537754&TypeID=1&sid=126

- 'כל מה שרצית לדעת על סיינטולוגיה': http://www.livecity.co.il/39450/כל-מה-שרצית-לדעת-על-הסיינטולוגיה

- 'כנסיית הכסף': http://www.livecity.co.il/39450/כנסיית-הכסף

- אתר המידע על כתות בישראל: http://www.katot.org/KtSct_Scientology.asp

אפילוג-

לאחר עיון מקיף בחומר רב על הסיינטולוגיה לא נותר לי דבר אחר מאשר להתייחס לארגון זה בניגוד להגדרה העצמית שלו בתור 'דת', כאל כת מסוכנת ופוגענית.

במבט מקיף נראה כאילו הסיינטולוגיה ברמה כזו או אחרת מודעת לעצמה בתור כת שמנצלת אנשים- היא סוגדת לידע, מאמינה אמונה שלמה בשיטות שונות לשטיפת מוח ובנויה כארגון לוחמני חדשני ומשוכלל.

לא מפתיע שהגורו הגדול שלה ל.רון האברד היה סופר מדע-בדיוני שהרי כל ארגונו, פעילויותיו ואמונותיו, עושים רושם כנלקחו מסיפור בדיוני כלשהו.

חשוב לזכור, כת בניגוד לדת, זו קבוצה הסוגדת לכוחות אנושיים לחלוטין וככאלו גם מונעים על-ידי מאוויים אנושיים כגון- ממון ורכוש, תהילה, יצרים-מיניים ועוד. כאשר המובילים הם בני-אדם שמקבלים כוח בלתי-נדלה ממאמיניהם, הכוח יעלה להם בקלות לראש ויגרום להם לעשות מעשים שלא-יעשו אשר פוגעים בבני-אדם רבים.

ככל שהכת גדולה ומשפיעה יותר כך הסכנה הנשקפת ממנה גוברת.

לכן, אסור לנו בתכלית-האיסור לתת לקבוצות הללו כוח ועלינו להיזהר ולהישמר מפניהן כמו מאש שהרי ביכולתם להשפיע על בני-אדם בצורות רבות ומגוונות ובבעלותם כוח רב.

לדעתי, הסיינטולוגיה מורכבת מקבוצות רבות וגדולות של שרלטנים בעלי דמיון-פורה ונטייה הרסנית ולכן חשוב לי להביא ידיעה זו לציבור הרחב.

מי ייתן והתפוצה של מסמך זה תעורר אף-יותר את החשיפה לסיינטולוגיה בכלל ולכתות בפרט ותשמור על הקהל הרחב מפני אנשים שמעוניינים לנצלם לרווח אישי.

ביבליוגרפיה

- ערך הסיינטולוגיה בויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94#.D7.9E.D7.A7.D7.95.D7.A8_.D7.94.D7.A9.D7.9D

- אתר כנסיית הסיינטולוגיה העולמית: http://whatis.scientology.org.il/index.html

- המרכז הישראלי לנפגעי כתות: http://www.infokatot.com/

- אתר המידע על כתות במדינת ישראל: http://www.katot.org/Default.asp

 

מאת: DREAM

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏09/‏06/‏2008 נעם - קהילת קולנוע
 
מעניין מאוד ! ‏11/‏06/‏2008 הפיה הטובה
 
מדהים אילו נוכלים יש בעולם... ‏12/‏06/‏2008 DarkKnight
 
הרבה שמועות, מעט אמת. ‏13/‏02/‏2009 אורי
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 5 תגובות
 
  תגובות  
  אפשר..
sliver   - ‏11/‏06/‏2008 12:46 
1.
  מה ז"א?
Dream   - ‏11/‏06/‏2008 14:42 
2.
  זהו..
sliver   - ‏25/‏06/‏2008 17:14 
3.
  חלק מהדברים נכונים
אורי   - ‏13/‏02/‏2009 12:01 
4.
  יופי,
Dream   - ‏27/‏07/‏2009 23:33 
5.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות