גולשים כרגע באתר
‏יום שלישי ‏17 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
משחקי תפקידים > משחקי מחשב

סקירה של- Age of Wonders II: The Wizard's Throne


3.12.2006
סקירות משחקי מחשב
דירוג מאמר
צפיות: 7451
השנה האחרונה היתה שנה מהוללת למשחקי האסטרטגיה מבוססי התורות (אמ"ת) . לאלה מבינינו שכבר הספיקו לשכוח מה זה אומר, או שנולדו ישירות אל תוך עולם ה- WARCRAFT וה Unreal Tournament מונח זה טעון הסבר, אז נסביר. במשחקי האמ"ת, דוגמת 4 Heroes of Might And Magic ו- CIV 3 שראו אור באחרונה, הזמן קופא מלכת כל עוד אינך עושה דבר. ברור, שיש הרבה מה לעשות – לבנות ערים, לפתח טכנולוגיות (ואו קסמים), להקים צבאות, לתור את הארץ ועוד. בכל תור ניתן לעשות מספר מצומצם מתוך הפעולות הללו, ואז בא תור היריב וחוזר חלילה. בדרך כלל מצטרפים לצבא שלך מנהיגים, הנקראים גיבורים. הם מובילים את הצבאות שלך בתוך אזורים לא מוכרים, תוך חקר השממה וקרבות נועזים בצבאות היריבים שלך. לא נשמע ממש מסובך, נכון?

AOW 2 מתרחש בעולם פנטסטי (לא שהעולמות ב- Alpha Centauri מציאותיים מדי), דהיינו קסמים, דרקונים ושאר ירקות. הסיפור המרכזי בעולם זה הוא, שכל הקוסמים מרדו בקוסם הטוב, שהוא בכלל הקוסם מ- AOW הראשון (שעדיין לא יצא לפנסיה, מסתבר). ובכן, כולם – פרט לך, מרלין. (טוב, מקוריות השמות איננה ממש הצד החזק במשחק למרות שיש קוסמת בשם ארטיקה). תפקידך, בתור אחרון הקוסמים השפויים (אם בכלל יש כזה דבר) להלחם בכולם, ולהשיב אותם הביתה. או לעולם הבא. (מה שיותר מהיר).

כל אחד מהקוסמים שולט בספרת קסם אחת (או יותר). יש 7 ספרות של קסמים – 4 היסודות, חיים, מוות וקוסמוס (שהיא מעין ספרת על). וכאן מגיע השוס המרכזי של המשחק – במשחק יש כ- 120 (!) קסמים. הקסמים משפיעים על כל דבר במשחק. נותנים בונוסים שונים ליחידות (כולל יכולת תעופה, יריקת רעל ועוד דברים שיהפכו אותן למסמר הערב במסיבות), מזמנים יצורים קסומים לשרת אתכם, מגביהים ומנמיכים אדמות (מאפשר תנאים טובים יותר להתפתחות הערים), מכים ישירות בצבא האוייב (קסמי התקפה סטנדרטיים, רק הרבה מאוד כאלה), או הופכים אזור ללבה רותחת אם רק מתחשק לכם. כל קסם מלווה באפקטים ויזואליים וקוליים מרהיבים.

בניגוד למשחקים בהם יש סוגי משאבים רבים, ב- 2 AOW יש רק שניים – זהב ומאנה. זוהי אנרגיית הקסם המופלאה, הזורמת בנו, ממלאת אותנו, ומאחדת את כל היצורים החיים (איפה שמעתי את זה לאחרונה?). מכל מקום, לא קל לעשות קסמים. באמת. (אם מישהו חושב אחרת, הוא מוזמן לכתוב לי). צריך לאגור אנרגיית קסם, באמצעות אתרי קסם מיוחדים (סוג אחד לכל ספרה), אותם יש לכבוש, ואז האנרגיה נאגרת בכל תור. במקביל יש להורות לקוסם ללמוד כל קסם, למשך זמן מסויים (התלוי בעצמת הקסם ובכמות המשאבים שלרשותכם). וכשסוף סוף הצלחתם ללמוד אותו, צריך גם להטיל אותו, לא? גם זה לוקח זמן. אולם, אל דאגה. מרלין הוא אדם מוכשר, והוא אפילו נהנה מזה. ואז – נותר רק לבחור מטרה לקסם (אם לא מדובר בקסם המשפיע על העולם כולו), ולשגר! כבר אמרתי שזה פשוט?

הזהב מגיע ממכרות ומערים, אותן מקימים, כובשים, או פשוט מקבלים. רוב האסטרטגיה של המשחק מתבצעת דווקא כאן. בעולם של AOW2 מתקיימים 12 גזעים שונים, כולל בני אדם, גמדים, דרקוניים, אנשי-נמר, אל-מתים, אנשי קרח, ועוד. לכל גזע 8 יחידות שונות, ייחודיות רק לו. נוסף על כך, קיימות גם יחידות מכניות (בעיקר מכונות מצור). ואם לא נשכח להוסיף גם את היחידות המכושפות והעצמאיות, נקבל קרוב ל- 100- יחידות, מה שמאפשר גיוון עצום. לכל יחידה בין 5 ל- 15 תכונות מיוחדות (פרט לדרגת הכוח שלה ויכולות התנועה שלה), כגון התקפות מרחוק, חסינויות לסוגים מסוימים של קסמים או התקפות, טיפוס על קירות, הליכה על מים והרשימה עוד ארוכה. מובן, שבכדי לנצח חייבים להכיר היטב את היתרונות והחסרונות של כל גזע – למשל, האלפים מתחילים עם יחידות מהירות מאוד אך חלשות בקרב; לאנשי הקרח יחידות זולות החסינות להתקפות קרח, ולדרקונים יחידות מעופפות מרובות (השם מחייב, לא?)

היחידות נעות בעולם לבדן, בחבורה או בליווי גיבור. הגיבורים במשחק מקבלים כוחות מיוחדים עם הנסיון שהם צוברים וחפצי הקסם שהם מוצאים (די סטנדרטי). מה ששונה כאן הוא שדווקא הקוסם הראשי איננו אמור לתפקד כאחד הגיבורים מן השורה. נכון, הוא יכול (ואפילו אוהב את זה כפי שאמרתי קודם). אולם, האסטרטגיה העדיפה במשחק היא למקם אותו בעיר שיש בה מגדל קוסמים (אותם, אגב, אפשר לשדרג וליצור קסמי הגנה חביבים על הערים, וקסמי טלפורטיישן), ולתת לבנאדם לעבוד מרחוק – לא רק ללמוד ולהטיל קסמים גלובאליים, אלה להטיל קסמים ממש לתוך הקרב עצמו. לחימה מודרנית. רק כך יכול הקוסם להשתתף בכל הקרבות שמתרחשים באזור השליטה שלו. עוד יתרון של הקוסם הוא שפשוט אי אפשר להיפטר ממנו: אם הוא נפצע אנושות בקרב, הוא לפתע עולה בסערה השמיימה, ומופיע בתור הבא במגדל שמח וטוב לב. אין ברשותך עיר עם מגדל? אתה החוליה החלשה! הפסדת…

ואם כבר הזכרתי את הקרב, הוא לא השתנה בהרבה מהמשחק הקודם. למי שלא הזדמן למשחק הראשון, כאשר שני צבאות (או יותר) נפגשים בשדה המערכה, אפשר לבצע קרב אוטומאטי, או לשלוט בקרב (הרבה יותר מספק). בקרב עצמו רואים את היחידות פזורות באזור (אגב, רמת הפירוט והגיוון של האיזורים מהממת), כשכל יחידה בתורה יכולה לנוע או לתקוף. החידוש הוא, שכל יחידה יכולה לתקוף עד 3 פעמים בכל תור, כשיש אפשרות לנוע במקום חלק מההתקפות. בקרב בו אחד הצבאות מגן על עיר, אם בעיר נבנתה חומה (יש מספר סוגי חומות), היחידות המגינות יעמדו על החומה, ואפשר לתקוף אותן רק עם התקפות מרחוק (קסמים, חיצים ועוד). אלא אם כן זכרתם להכניס ממוטה למזוודה (יחידות אלה תוקפות קירות ללא בעיה) או יחידות המסוגלות לטפס על קירות או לעופף.

חידוש נוסף הוא משימות המשנה, אותן מקבלים כשמקימים מקדשים בעיר (אפשר לבחור אחד מתוך ארבעה – סדר, מלחמה, קסם וטבע). כל מקדש נותן תוספות רציניות למשחק ולכן לא כדאי לפספס אותם. אולם, אז מתחילה מערכת יחסים ארוכה ורבת רושם עם הרוח של המקדש, שפתאום מצפה ממך לעשות עבורה מיני שליחויות, ואפילו נפגעת אם לא מיד רצים לעשות כמצוותה. המשימות כוללות שחיטת מפלצות מסויימות (אופייני לרוח המלחמה), שחזור מבנים הרוסים, הריסת מבנים משוחזרים ועוד דברים העולים ברוחה. אולם, גם התגמולים על מילוי המשימות אינם מבוטלים, ונקבעים לפי אופיה של הרוח (רוח המלחמה תעניק נשקים, רוח הקסם נקודות קסם וכד').

אולם, קוסם איננו חי רק על חרבו. לפעמים, במקום להלחם בקוסם אחר אפשר לנהל איתו מגעים דיפלומטיים, ובמקרים מסויימים אפילו לכרות ברית, ולצאת יחד למלחמה בקוסמים אחרים. או סתם להחליף קסמים. או סתם לשבת ולקשקש (מאוד בודד שם למעלה במגדל). הדיפלומטיה איננה מגיעה לרמות המורכבות של CIV, אולם היא מעניקה עוד גוון למשחק. מה לעשות, גם קוסמים בני אלמוות שלחמו לצד המלך ארתור אינם מסוגלים לנצח את כל העולם לבדם. המו"מ הקדחתני מתבסס גם על המוניטין של הקוסם שלך, שהוא מעין תמצית של הפעולות המרכזיות שלו, המופיעה בדף הנראה כמו גיליון התנהגות. נוסף על כך, לכל אחד מ- 12 הגזעים מדד לטיב היחסים עם הקוסם. מדד זה משפיע על השליטה בערים של אותו גזע.

בסיפור העיקרי במשחק (ה Campaign) ישנם 20 מסכים. אך אני חייב לציין: מי שמצפה לחיים קלים מעבר למסך הלימוד, נכונה לו אכזבה מרה. ראו הוזהרתם! כל הקסמים שנלמדו, והגיבורים (ששרדו) עוברים למסך הבא, בתנאי שאיננו שייך לספרה אחרת. ניתן לשחק גם במסכים בודדים, או לבנות מסכים בעזרת עורך המסכים, המאפשר שליטה בכל האספקטים של מפת העולם אותה אתם בונים. אמנם, אין אפשרות לייצר מסכים אקראיים, אך אל חשש. ניתן לשחק ב- AOW2 בשיטת המושב החם, ברשת ואפילו בהתכתבות.

איך הגרפיקה, שאלתם? טוב, תודה. ואיך אתם? Triumph הצליחו לטעת במשחק הרגשה מכושפת באמת. הגרפיקה עצמה אולי נופלת במעט מזו של Heroes 4, אולם עיצוב המשחק מהמם. החל בממשק המשתמש היפה והיעיל (המוסבר היטב במדריך ובמסך הלימוד), דרך המוסיקה הקלאסית העשירה המנעימה את החוויה הנעימה גם כך, היחידות הרבות (שחלקן מוצגות על המפה כשהן מעופפות באוויר בתנועה מתמדת), הערים עם מגדלי הקוסמים שלהן וכלה במפה האיזומטרית על אתריה הכל כך מגוונים. זהו משחק שהאווירה בו בהחלט שואבת אותך פנימה.

ועכשיו, לנקודות הפחות מוצלחות. ראשית, המשחק נוטה לעתים להזדחל, למרות שדרישות המערכת הן רק ל- 100 מגהרץ ! ( אולי אנרגיית הקסם הרבה היא דבר שקשה למחשב לסבול אותו). שנית, תכונות רבות של היחידות הלוחמות (אגב, יש מעל 100 תכונות) הנן די נטולות משמעות במסכים רבים. (לא עוזר במיוחד אם היחידה שלך יכולה ללכת על לבה עם כל המסך הוא ישימן קרח, נכון?). אך זאת ניתן לעקוף בעזרת קצת חשיבה אסטרטגית. שלישית, די מאכזב לצבור מיומנויות וקסמים במסך האחרון של הספירה, ואז להמשיך לספירה הבאה בלעדיהן (למרות שזה הגיוני מבחינת איזון המשחק). ולבסוף – המשחק עלול לגזול את כל חיי החברה, היום והלילה שלכם!

משחק זה גורם לנו לעשות משהו שאנו לא תמיד מצפים לעשות כשאנו מתיישבים אל מול מכונת המשחקים שלנו המכונה PC. הוא גורם לנו חשוב, ולהנות מכך. רמת ה- AI (הניתנת לכוונון) גבוהה מספיק בכדי לתת גם לגיימרים מנוסים יותר אתגר אמיתי, אך לא רק בכך העניין. היופי של משחקי האסטרטגיה הכבדים יותר הוא בכך שהם מאפשרים מידה רבה של אינדיבידואליות בסגנון המשחק. כל קסם הוא שיטה קצת שונה לעמוד באתגרים המצפים לך. וכפי שראינו, הם אינם אוזלים לאחר מסך או שניים. נוסף על כך, האפשרויות להקמת צבא כמעט אינן מוגבלות. ואם נוסיף על כך גם ערים עתירות מבנים, וקרבות בהם יש השפעה מכרעת לסוג האזור (למשל, קשתים הם כמעט חסרי תועלת לחלוטין בשטח מיוער, אולם מסוגלים להנחית מכה ניצחת על היריב כשרבים מהם עומדים על חומות העיר), נקבל משחק שהוא ממש פנינה לאוהבי האסטרטגיה הממוחשבת ומשחקי התפקידים בכלל. יורשו הנכון של ה- Master Of Magic הנצחי. לא להחמיץ.
 
טיפים למשחק:
 
במהלך המשחק לחצו על CTRL + SHIFT +C, והכניסו את אחד מהקודים הבאים (אם הכנסתם את הקוד נכון אתם תשמעו צליל):
gold - נותן 1000 מטבעות זהב.
mana - נותן 1000 כוח קסם.
research - כל הקסמים לרשותך.
win - לנצח בשלב.
lose - להפסיד בשלב.
explore - מגלה את כל המפה.
fog - מבטל את ערפל המלחמה.
freemove - לזוז חופשי.
spells - נותן לך לעשות קסמים כמה שמתחשק לך.
upgradehero - משפר את הגיבור.
towns - נותן לראות את כל הערים.


נכתב ע"י עמי האופטמן ב-7 לנובמבר, 2002
באדיבות igames.co.il
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות