גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

טרובדורים


11.9.2008
טרובדורים - מידע חיוני
דירוג מאמר
צפיות: 7788

טרובדורים

מקור הטרובדורים הינו בגרמניה, בחצר המלך קארל הגדול במאה ה- 9. במאות ה-10 וה-11 הם מגיעים גם לאזור צרפת, שם צומחים הטרובדורים בקרב בני האצולה. במהלך השנים התפשט זרם הטרובדורים מצרפת גם לחלקי אירופה נוספים כמו אנגליה וספרד, איטליה ועוד.

בתקופת ימי הביניים המוזיקאים נחלקו לשתי קבוצות: הטרובדורים והמיניסטרלים (Troubadours and Minstrels). הטרובדורים במקור היו מוזיקאים נודדים אשר נדדו מכפר לכפר, חלקם נדד בכל רחבי אירופה וחלקם האחר נדד עד לארץ הקדושה בה נערכו מסעות הצלב, שם הם הביאו ללוחמים חדשות מארצות מוצאם ועודדו את רוחם בשירה ומוזיקה. בתחילה, שרו הטרובדורים על נושאים דתיים- כמצווה הכנסייה ובהשפעתה, אך במשך הזמן התחלפו הנושאים הדתיים בנושאים חילוניים : הבלדות ספרו על גיבורי אותה התקופה, אבירים, גבירות, סיפורים מחיי מלכים, נסיכות ושרים, תיאורי קרבות, מלחמות, סיפורי הרפתקאות, מעשי גבורה, שירי אהבה ועוד. השירים היו ברובם בלדות אהבה, על יחסים בין גבר לאישה, כאשר לשירים היו משתרבבים לעיתים גם סיפורים על ארצות רחוקות ואירועים הסטורים. הטרובדורים היו הראשונים לחבר יצירות חילוניות ללא קשר לנושאים דתיים, הם גיבשו בעצם את תרבות הפנאי של האצולה האירופאית בנשפי ריקודים, תחרויות אבירים בהם לקחו חלק ועוד. הכתיבה בה השתמשו הטרובדורים הייתה כתיבה לירית (זרם בשירה שבו יש הבעת רגשות והגיגים סובייקטיביים). הצורה הפואטית של כתיבת שירה זו הייתה די מורכבת, והתיאוריה של יחסים בין גבר לאישה שוכללה והתפתחה בעקבות כתיבה זו, שככל הנראה הייתה מבוססת על זווית הראיה של אפלאטון, הפילוסוף היווני, שטען כי אהבה נגרמת על ידי נשמה אחת שמתחלקת לחצי בשמים, חלק אחד ממוקם בגופו של הגבר והחלק השני בגוף האישה. כאשר 2 חלקי הנשמה חשים כי הם קרובים אחד לשני, הם מחפשים דרך להתאחד.

השימוש הפואטי והמוזיקלי שנעשה בשירים אלו הביאו לעליית תנועה חברתית חדשה כאשר חצרות מלוכה בכל רחבי אירופה הסבו את תיאורית הטרובדורים באשר לאהבה משירים ולחנים לדפוס התנהגות חברתית. התפתחו קודים משוכללים אך מלאכותיים של התנהגות בין גבר לאישה אשר היו מבוססים ברובם על קוד התנהגות ישן עוד מהתקופה הפיאודלית. המאהב נשבע שבועת אמונים לשירות אהובתו, שברוב המקרים הייתה נשואה, ושמירתה מכל רע כפי שהיה נשבע אמונים לאדון הפיאודלי. השבועה של הטרובדור לאהובתו הנשואה נחתמה בנשיקה, או בטבעת או בכל חפץ אישי אחר. "חתימת החוזה" בין הטרובדור למושא אהבתו היוותה אישור כי האישה מוכנה לקבל את מתנת השירה של הטרובדור ובנוסף לכך, הביעה את נכונותה לשמש כנושא עיקרי בשיריו. אהבה זו נשארה אפלטונית, למרות שלא ידוע כמה מיחסים אלו אכן נשארו ברמה האפלטונית בלבד, ומן הסתם היו מקרים שכאלה.

השירה אשר הביעה את מצב רוחו המאוהב של הטרובדור הייתה אידיאלית וציירה את היחסים בינו לבין אהובתו באופן הנעלה ביותר. הטרובדור התחיל בשירתו במתן שבחים רבים לאהובה, היא הייתה מבחינתו מושלמת הן מבחינה פיזית והן מבחינה מוסרית, יופייה האיר את הלילה, נוכחותה ריפאה את החולים, עודדה את הנדכאים. היפרדות ממנה תהיה עבורו , כפי שתואר בשירים, משולה למוות. מותה יותיר את העולם בודד ועגום. האישה הוצגה בשירה כדמות שמימית - אלוהית, כעין האצלה של הרוח והאמונה, מכאן שהערצת האהבה הרוחנית והשמימית והאהבה אליה חורגים ממערכת יחסים במישור ארוטי בין גבר לאהובתו, שכן הם ביטוי לנעלה והמושלם.

בין הטרובדורים החשובים ניתן למצוא את:

וויליאם ה-9 דוכס אקוויטן (1071-1127), שנחשב כאבי הטרובדורים

ברנר דה ונטדורן (1120-1170)

ריצ'רד לב הארי (1157-1199), שאבי סבו היה וויליאם ה-7 מאקויטן

אלפונסו אלסביו ה-10 (1223-1284), מלך ספרד

ועוד רבים אחרים.

במהלך השנים השתנה מעמדם של הטרובדורים ומזמרים נודדים עניים הפכו חלקם לחלק בלתי נפרד מהאצולה בחצר המלכות.

מאת: הפיה הטובה

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
נהניתי לקרוא :) ‏11/‏09/‏2008 DarKnight
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  היה מעניין מאוד
DarKnight   - ‏17/‏09/‏2008 11:39 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות