גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

ז'אן דארק


13.12.2006
ז'אן דארק, גיבורה לאומית של צרפת.
דירוג מאמר
צפיות: 7811

ז'אן דארק

ז'אן דארק היא הגיבורה הלאומית של צרפת וקדושה של הכנסייה הקתולית ומהלך חייה מהווה גורם מכונן בתרבות הצרפתית.

היא נולדה ב- 6 בינואר 1412 בכפר קטן אשר נקרא דומרמי שבמרכז צרפת. האירועים בצרפת באותה תקופה יסללו מאוחר יותר את הדרך לפעילותה של ז'אן דארק ואף למותה.

בשנים אלו התקיימה שביתת נשק רעועה אך אפקטיבית בין צרפת לאנגליה, אולם המצב הפנימי בצרפת היה בעייתי מאוד עד לכדי פריצת מלחמת אזרחים בין שני פלגים אשר השתייכו לבית המלוכה הצרפתי, מצב רגיש זה יצר הזדמנות לפלישה אנגלית מחודשת לצרפת.

בראש הפלג שנקרא "Orleanists" עמדו הרוזן ברנרד ה-7 והדוכס צ'רלס מאורליאן. יריביהם היו ידועים בשם "Burgandians" אשר בראשם עמד הדוכס ג'ון מבורגנדי.

המלחמה הפנימית בצרפת, יחד עם כשלון המשא ומתן לחידוש שביתת הנשק מול האנגלים, פתחה חלון הזדמנויות בפני המלך הנרי ה-5 לפלוש לצרפת ביתר קלות בשנת 1415, וזאת לאחר שחידש את תביעתו של הכתר הצרפתי.

ב- 25 באוקטובר הובס הצבא הצרפתי בקרב Agincort והצבא האנגלי החל לכבוש חלקים נרחבים בצפון צרפת ולצבור תמיכה בקרב הפלג הבורגנדי. פלג זה הסכים להכיר בהנרי ה-5 כיורש החוקי לכתר צרפת, בעודם דוחים את תביעתו של האדם אשר מאוחר יותר תחשיב ז'אן דארק כיורש החוקי -

שארל ה-7, שהיה היורש האחרון בשושלת Valois ששלטה בצרפת מאז 1328.

כאשר מלאו לז'אן דארק 12 שנים, בשנת 1424, היא החלה לראות חזיונות ובהם התגלו בפניה המלאך מיכאל אשר ידוע בכתבים הקדושים כמפקד צבא השמיים וכמי שהוביל את המלחמה נגד השטן, ושתי קדושות נוצריות קדומות ששמן היה קתרין ומרגרט. המלאך מיכאל נבחר בשנת 1422 כאחד מפטרוני הקדושים של הצבא הצרפתי המלכותי.

אט אט המשיכו שארל ה-7 וצבאו להפסיד חלקים רבים מצרפת כאשר פריז נפלה בידי האנגלים כבר בשנת 1418. שנת 1428 היתה שנה קריטית כאשר האנגלים התכוננו להתקיף את העיר אורליאן ועל ידי כך לזכות בשליטה על כל עמק הלואר. בדיוק בתקופה זו החליטה ז'אן דארק להישמע לקולות הקדושים ולהוליך את הצבא נגד האנגלים והבורגנדים כאשר היא מסבירה כי אלוהים ריחם על צרפת עקב כל הסבל שנגרם להם. היא סיפרה אחר-כך כי בשנים הראשונות מאז החלה לשמוע קולות, נאמר לה כי עליה להיות טובה וללכת בקביעות לכנסיה. אולם עם חלוף השנים, החלו הקולות להתעקש כי עליה להציג עצמה בפני מפקד הצבא המקומי , לורד באודריקורט, בכדי שיארגן לה ליווי לחצר המלכות. לאחר שנכנעה לקולות הגיעה ז'אן אל לורד באודריקורט, אולם התקבלה בחוסר כבוד וסירוב להקשיב לדבריה ונאלצה לשוב על עקבותיה ולחזור לביתה.

זמן קצר לאחר שובה הביתה, ביולי 1428, נמצא מקום מגוריה, דומרמי, בדרכו של הצבא הבורגנדי ,שהובל על ידי לורד Jean de Vergy והכפריים נאלצו לברוח ולמצוא מחסה בעיר הקרובה עד חלוף החייל האחרון.

מצבם של המלך שארל ה-7 ותומכיו היה בכי רע, הכסף בקופת המדינה הלך ואזל, הצבא היה מורכב ברובו משכירי חרב ושארל עצמו פקפק בצדקת תביעתו על כתר צרפת. אפילו אימו שיתפה פעולה עם האנגלים והכריזה עליו כממזר בכדי לדחות את טענתו לכתר. בנוסף לכל בעיות אלו, אורליאן, שהיוותה את העיר האחרונה אשר הגנה על שטחו, נפלה בידי האנגלים.

בזמן זה הקולות במוחה של ז'אן דארק הלכו וגברו ונעשו דחופים יותר ואף מאיימים וחזרו על דרישתם שתגיע למלך שארל ותצטרף לצבאו. לא עזרו לה הסבריה כי היא רק ילדה ואינה יודעת לרכב ולהילחם. הקולות חזרו ואמרו לה "זהו אלוהים אשר מצווה זאת..." לבסוף נכנעה שוב ז'אן לקולות ועזבה את דומרמי בינואר 1429 והגיעה שוב ללורד באודריקורט.

לאחר מספר ניסיונות היא הצליחה לבסוף לשכנעו כי יאפשר לה לפנות למלך. יש האומרים שהצליחה לשכנעו לאחר שחזתה את הפסד הצבא הצרפתי בצפון אורליאן בקרב שידוע בשם :

The battle of Herrings. לורד באודריקורט ארגן את מסעה למלך שארל שהיה ב- Chinon.

ז'אן דארק הולבשה בבגדי גברים למען נוחיותה בזמן המסע ולשם שמירה על צניעותה. במהלך כל המסע הארוך היא ישנה בלבוש מלא, וקראה לעצמה "La Pucelle" כלומר, "הבתולה". ההסבר שהיא נתנה לשם זה הוא שהבטיחה לקדושים שלה לשמור על בתוליה כל עוד אלוהים מבקש זאת.

לאחר 11 ימי מסע בדרכים הגיעה המשלחת ובתוכה ז'אן דארק ל- Chinon. לאחר עיכוב של יומיים הובאה ז'אן בפני המלך. בכדי לבחון אותה התחפש המלך ונטמע בקהל הגדול, אולם בהיכנסה לחדר היא נעמדה מולו והצדיעה לו ישירות ללא היסוס. היא פנתה למלך ואמרה שנשלחה אליו בשם אלוהים לעזור לו להציל את צרפת. ז'אן הצליחה לשכנע אותו באמיתות דבריה בכך שסיפרה לו על תפילה פרטית שערך בנובמבר הקודם, שבה ביקש מאלוהים לבוא לעזרתו במידה ואכן הוא היורש החוקי לכתר. למרות זאת, דרש שארל כי ז'אן תיבדק על ידי קבוצת תיאולוגים ולשם כך היא נשלחה לעיר Poitiers , שם היא נבחנה ותושאלה במשך כשלושה שבועות לפני שאושרה סופית על ידם.

באמצע חודש מרץ 1429, קבוצת התיאולוגים אישרה לשארל ה-7 לתת לה לקבל פיקוד על הצבא, דבר שבימי הביניים היה ניתן לעיתים בידי חוזים/נביאים דתיים.

לאחר שאושרה על ידי כל הגורמים, שלחה ז'אן דארק מכתב למלך אנגליה ובו הורתה לו להוציא את חייליו מאדמת צרפת. הנרי ה-5 נדהם מחוצפתה ודרישתה והתעלם ממנה.

באפריל 1429 קיבלה ז'אן דארק שריון של איש צבא אשר עוצב על פי מידותיה, דגל לבן ויצאה לכיוון הצבא שנמצא ב- Blois. שם היא החלה לערוך שינויים פנימיים : הפרוצות אשר ליוו באורח קבע את החיילים, הוצאו מהמחנה והחיילים נדרשו לפקוד את הכנסייה ולערוך וידויים בפני הכומר. בנוסף לכך, הם נדרשו להפסיק לקלל ולהימנע מלבזוז ולהציק לאוכלוסיה האזרחית.

להופעתה של ז'אן בצבא היתה השפעה נוספת – החיילים אשר סירבו לשרת תחת פיקודו של המלך

שארל ה-7 עקב התבוסות הרבות שנחל צבאו, החלו להתנדב לשרת תחת פיקודה וזאת כאשר הופצה השמועה שבראש הצבא עומדת קדושה.

הצבא החל דרכו לעבר העיר אורליאן ולמרות שבדרך נתקלו בהתנגדות אנגלית, הם הגיעו לעיר ב- 4 במאי וההתקפה הגדולה החלה. הנזק לצבא האנגלי עמד על 114 הרוגים וכ-40 שבויים. עדי ראייה סיפרו אחר-כך כי ז'אן דארק נשאה את דיגלה (לא את נישקה) ועמדה בראש המתקפה. שאר העמדות האנגליות נפלו בזו אחר זו והמצור על העיר הוסר. זו היתה הפעם הראשונה והאחרונה בה היו האנגלים קרובים כל כך להשגת הניצחון על המלך שארל ה-7 אשר הוכתר זמן קצר לאחר מכן כמלך צרפת.

דרכו של שארל למקום הכתרתו לא היתה קלה ובדרכו לשם נתקלו הוא וצבאו בהתקפות אנגליות רבות, אולם ז'אן דארק הוליכה את הצבא לניצחונות פעם אחר פעם. ב- 17 ביולי 1429 הוכתר שארל כמלך כאשר ז'אן עומדת לצידו אוחזת בדיגלה.

המטרה העיקרית של ז'אן דארק הושגה ועכשיו רצתה לחזור לביתה, אולם חזרתה עוכבה מסיבות שונות.

בחודשים הבאים נערכו ניסיונות נוספים מצד האנגלים למתקפות, ניסיונות אלו כשלו והחל משא ומתן דיפלומטי להשגת הפסקת אש שנחתם בסופו של דבר. בתקופה זו של חוסר פעילות, ז'אן דארק חייתה בחצר המלכות אולם היתה אומללה. עם תום הסכם הפסקת האש, בסוף חודש נובמבר 1429, היא יצאה לפעילות צבאית נוספת כנגד התקפה בורגנדית וצבאה הטיל מצור על העיר La-Charite-Loire, אולם בעשותה זאת נותר הצבא ללא אספקה. ז'אן שלחה מכתבים לערים הקרובות וביקשה שיתרמו מצרכים שונים. המלך שארל ה-7 לא עזר במאום בכל הקשור למשלוח אספקה לחיילים וסירב לנקוט פעולות התקפיות נוספות כנגד האנגלים. לאחר כחודש, נסוג הצבא הצרפתי בלית ברירה בעודו נוטש את הארטילריה שלו.

ז'אן חילקה את זמנה בסתיו באחוזות מלכותיות שונות בעוד האנגלים והבורגנדים החלו להתכונן ולהתארגן להתקפה נוספת.

ב- 6 במאי 1430, הודו לבסוף המלך שארל ה-7 ויועציו כי הולכו שולל אחר הבטחות האנגלים לגבי שביתת הנשק. המלך הורה על ביצוע התקפות בשטח הבורגנדי במזרח, אולם הצבא באזור הצפון היה זה שנמצא בבעיה. הדוכס מבורגנדי היה באזור קומפיין במלוא כוחו וצבאו ועל האזור הוטל סגר.

ז'אן דארק סירבה לנטוש את המקום ובבוקר ה- 23 במאי 1430 היא וצבאה הקטן התגנבו לתוך קומפיין הנצורה.

מאוחר יותר באותו היום היא היתה בין אלה שהובילו גיחה מחוץ לקומפיין לעבר מחנה האויב כאשר חייליה נתקלו במארב שהוכן על ידי הכוחות הבורגנדים שהסתתרו מאחורי הר. הגשר שהוביל לתוך העיר הורם לפתע, מה שהותיר את ז'אן דארק וחייליה לכודים מחוץ לעיר, ליד הנהר.

החיילים הבורגנדים כיתרו אותם ודרשו ממנה להיכנע אך היא סירבה בתוקף ולבסוף הופלה מסוסה על ידי קשת ונלקחה בשבי. מייד לאחר המקרה, בגלל העלאת הגשר, נחשד מפקד חיל המצב בקומפיין בבגידה וזאת למרות שאשמתו מעולם לא הוכחה.

נראה כי ז'אן דארק צפתה מבעוד מועד את נפילתה מכיוון שבעדויות מאוחרות יותר של אנשים שבתקופה המדוברת היו ילדים, נאמר כי בזמן שהיתה בקומפיין הלכה ז'אן להתפלל בכנסיה. היא נראתה חסרת מנוחה ואמרה לילדים "התפללו עבורי מכיוון שבגדו בי...".

יש האומרים כי המלך שארל ה-7 , למרות הדעה הרווחת, ניסה לעזור לז'אן דארק ודרש את החזרתה תמורת תשלום כופר. בנוסף לכך, איים כי יתייחס לשבויים הנמצאים בידו כפי שמתייחסים כלפיה. למרות הכל, ניסיונותיו להצילה לא צלחו.

בנובמבר 1430, לאחר מספר חודשים בשבי הבורגנדים, נמכרה ז'אן דארק לאנגלים תמורת כסף רב ואלו היו נחושים להורגה. האנגלים לא יכלו להוציאה להורג בגלל שניצחה אותם בקרבות ולכן החליטו לשפוט אותה בטענה שהיא מכשפה וכופרת מכיוון שחשבה עצמה כפופה ישירות לאלוהים ולא לכנסיה הקתולית והאפיפיור העומד בראשה.

ז'אן דארק הוחזקה בטירת Crotoy לפני שהובאה לעיר רואן, מקום משובו של השלטון הכובש האנגלי. משפטה של ז'אן דארק החל ב- 9 בינואר 1431 ונוהל על ידי אנשי כמורה אשר קיבלו תשלום מהאנגלים. בזמן משפטה הוחזקה ז'אן בכלא צבאי קשורה בצווארה, ידיה ורגליה וחיילים אנגלים שימשו כסוהריה. תקופת מאסרה לוותה בעלבונות והשפלות רבות. בכדי לשמור על צניעותה בתנאים אלו, החליטה ז'אן דארק להישאר בתלבושתה הצבאית-גברית. השופטים השתמשו בעובדה זו כנגדה והאשימו אותה בנוסף להיותה מכשפה וכופרת גם בלבישת בגדי גבר, דבר שהיא אסור לחלוטין באותה תקופה.

המשפט כלל מספר שימועים אשר התקיימו החל מ- 21 בפברואר 1431 עד לסוף מרץ 1431. בדרך כלל במשפטי אינקוויזיציה שכאלה היה נהוג לזמן עדי ראיה, אולם במקרה הזה העדה היחידה שנקראה היתה ז'אן דארק עצמה. המטרה היתה לנתב אותה לומר משהו שיוכל לשמש כנגדה. אחת מבין המניפולציות הרבות שנעשו כלפיה היתה לשכנע אותה להחליף את בגדיה לבגדי נשים, מה שהגביר את ניסיונות הסוהרים לאנוס אותה. ז'אן דארק , בכדי לשמור על תומתה החליטה לשוב וללבוש את בגדי הצבא שלה וכאשר הופיעה פעם נוספת בפני השופטים בבגדי הגבר – גורלה נחתם !

ב- 29 במאי 1431 נמצאה ז'אן אשמה בכל הסעיפים בהם הואשמה והוצאתה להורג על המוקד נקבעה ליום המחרת , 30 במאי 1431. אישרו לה שוביה לערוך וידוי אחרון לפני מותה ולקיים את טקס אכילת לחם הקודש.

הוצאתה להורג מתוארת בידי עדים שצפו בכך. נאמר כי בזמן עמידתה על המוקד, כל הסובבים אותה, כולל השופטים והחיילים האנגלים, פרצו בבכי כאשר אמרה כי היא סולחת להם על מעשיהם וביקשה שיתפללו עבורה. ז'אן דארק נקשרה לעמוד מעל לקהל הצופים, היא ביקשה צלב אשר הובא אליה ואותו החזיקה בידיה כל אותו הזמן. במקורות כתובים נכתב כי מספר עדי ראייה אמרו אחר מעשה כי בזמן שעלתה על המוקד והלהבות חרכו את גופה, קראה בקול את שם ישו וביקשה את עזרת הקדושים של

גן עדן ואז הכל נגמר.

עם נסיגת האנגלים מרואן בנובמבר 1449 וכניסת הצרפתים החל תהליך איטי של בדיקת האפשרות לזכות את ז'אן דארק מכל ההאשמות אשר הוטלו עליה. תהליך זה סלל את הדרך לכך שבשנת 1909 היא

קיבלה הכרה מהכנסיה הקתולית ובשנת 1920 הוכרזה כקדושה.

 
בתמונה למעלה- פורטרט של ז'אן דארק.
בתמונות למטה:
צד ימין- ז'אן דארק.
צד שמאל- ההוצאה להורג של ז'אן דארק.
 
                                                          

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  ככעי
ההה   - ‏01/‏09/‏2007 12:27 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות