גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

ג'ק המרטש


8.8.2006
עד ליום זה עדיין יש רק השערות...
דירוג מאמר
צפיות: 7518
ג'ק המרטש

משמעות וחשיבות

ג'ק המרטש עודנו פופולרי מסיבות רבות. הוא לא היה הרוצח הסדרתי הראשון, אך סביר להניח שהיה הראשון שהופיע בעיר גדולה בזמן שמרבית האוכלוסיה למדה כבר קרוא וכתוב והעיתונות היתה כח לשינוי חברתי. הוא הופיע בתקופה של מהפכה פוליטית כשהליברלים ותומכי הרפורמה החברתית, וכן גם הפרטיזנים האירים ניסו להשתמש בפשע כדי להשיג את מטרותיהם. כל יום מעשיו של המרטש עודכנו בעיתונים יחד עם תוצאות החקירות והפעולות שננקטו ע"י המשטרה. אפילו הרגשות של אלה שהתגוררו בחלק המזרחי (ה"איסט אנד"), והמאמרים שתקפו את הממסדים החברתיים השונים פורסמו על בסיס יומיומי לקריאה ע"י תושבי לונדון והעולם כולו. היה זה הכיסוי העיתונאי שהפך את סדרת הרציחות ל"דבר חדש", משהו שהעולם כולו נתקל בו בפעם הראשונה. התקשורת גם הייתה אחראית ליצירת מיתוסים סביב דמותו של המרטש ובסופו של דבר הפכה רוצח נשים למין "איש שד", שהפך כעת לאחד הדמויות הרומנטיות ביותר בהיסטוריה. יתר האשמה היא של המרטש. הוא אולי היה אחד מני רבים באותה תקופה שהיו רוצחים סדרתיים, אך הוא גם הצליח להטיל אימה על עיר שלמה ולגרום לעולם שלם לשים לב אליו ע"י השארת הקורבנות שלו לעין הכל. ולבסוף- העובדה שהמרטש לעולם לא נתפס והמסתוריות סביב הרוצח הם שמוסיפים לרומנטיות של הסיפור ויוצרים חידה אינטלקטואלית שרבים עוד חפצים לפתור.

הקורבנות

לא ידוע בדיוק כמה נשים המרטש רצח. מקובל להגיד שהוא רצח חמש, היו כאלה שכתבו שהוא רצח ארבע בעוד שאחרים דיברו על שבע או יותר. הציבור, התקשורת ושוטרים זוטרים האמינו שהוא היה אחראי לתשע רציחות. החמש שמקובלות על ידי כל שנרצחו על ידו הן:

1. מארי אן (פולי) ניקולס, נרצחה ביום שישי, אוגוסט 31, 1888.

2. אנני צ'אפמן, נרצחה בשבת, ספטמבר 8, 1888.

3. אליזבת סטרייד, נרצחה ביום ראשון, ספטמבר 30, 1888.

4. קתרין אדווס, נרצחה ביום ראשון, ספטמבר 30, 1888.

5. מרי ג'יין (מארי ג'אנט) קלי, נרצחה ביום שישי, נובמבר 9, 1888.

מלבד חמש נשים אלו, יש סיבות טובות להאמין שהקורבן הראשון שלו הייתה מרתה טבראם שנרצחה באוגוסט 7, 1888, ויש ספקות ושאלות לגבי האם הקורבן השלישי, אליזבת סטרייד הייתה אמנם קורבן שלו. בנוגע למספר המדוייק של נשים שהוא רצח, פיליפ סוגדן כתב בספרו – ההיסטוריה של ג'ק המרטש "אין תשובה פשוטה. במשפט אחד: לפחות ארבע, כנראה שש, יש אפשרות ששמונה."

כל החמש ברשימה כולל מרתה טבראם עסקו בזנות ונרצחו בין תחילת אוגוסט לתחילת נובמבר 1888. כולן מלבד טבראם וקלי נרצחו מחוץ לבית, ואין עדות לכך שהנשים הכירו אחת את השניה. הן היו מגוונות בגיל ובמראה. רובן היו שתויות או לפחות כך האמונה, בזמן שנרצחו.

שיטת הביצוע

באופן מפתיע, הבנה מלאה של שיטת הביצוע של המרטש, לא התבססה עד לפני כמה שנים. הרוצח וקורבנו עמדו פנים מול פנים. כאשר היא הרימה את חצאיתה, ידיה היו עסוקות וכך נותרה ללא הגנה. המרטש תפס את הנשים בגרון וחנק אותן עד חוסר הכרה או עד מוות. בנתיחות לאחר המוות היו תמיד סימנים של חניקה על הגופות. בעבר חלק מהכותבים בנושא האמינו שהמרטש תקף את הנשים מאחור, כאשר הן היו מכופפות קדימה החצאית מורמת. מצב זה מאד לא נוח ויש סיכון שהאשה תצעק, או תברח ולכן אמונה זו לא מקובלת.

המרטש הוריד את הנשים לקרקע, הראש שלהן משמאלו. זה מוכח באמצעות התנוחה של הגופות ביחס לקירות או גדרות שמראה שאין מקום לרוצח לתקוף את הקורבן מצד שמאל. העדר חבורות מאחורי הראש מראה על כך שהוא הנמיך אותן לקרקע ולא זרק או הפיל אותן. בגלל מזג האוויר והזוהמה ברחוב לא מקובל להאמין שקויימו יחסים בין הרוצח לקורבן על הקרקע. הוא שסף את הגרון כאשר הנשים היו על הקרקע. כתמי הדם הראו שהדם נזל תחת הצוואר או הראש ולא קדימה- מה שהיה קורה עם הן היו במצב עמידה. במקרה אחד נמצאו כתמי דם על הגדר במרחק של כ 14 אינץ מהקרקע, מול הפצע בצוואר. זה מצביע על כך שדם התיז מהגופה כאשר האשה הייתה על הקרקע עם פניה כלפי מטה. בשיטה זו הרוצח מנע מהדם להתיז על עצמו. ע"י כך שהוא נשען מצד ימין כדי לשסף את הצד השמאלי של הצוואר, הוא כיוון את זרם הדם ממנו והלאה, כך שהוא כמעט לא נחשף להתזה. אם האשה כבר מתה לפני שהוא שסף את גרונה, זרם הדם לא היה כ"כ גדול. כאשר הלב כבר לא פועם, אין לקורבן לחץ דם, כך שרק הדם בסביבה הקרובה של הפציעה היה ניתז החוצה בעדינות. בשלב זה היה ניגש המרטש להשחתה של הגופה, עדיין מצד ימין של הקורבן, או בישיבה על הקורבן או קרוב לרגליה. בחלק מן המקרים הוא היה דוחף את הרגליים כלפי מעלה, מה שמקצר את המרחק שבין כפות הרגליים לבטן. אף פעם לא התגלו סימנים למגע מיני עם הקורבנות. בדרך כלל הוא לקח לעצמו חתיכה מהקרביים של הקורבן. לקיחה של "שלל", היא מנהג ידוע בקרב רוצחים סדרתיים מיניים מודרנים. לדעת רוב המנתחים שראו את הגופות היה לרוצח ידע אנטומי כלשהו, שבו השתמש כדי לבצע את זממו. במקרה אחד הוא הסיר את הכליה מקדימה, ולא מהצד ולא הזיק לאף אחד מהאברים האחרים. במקרה אחר הוא הסיר את כל אברי המין בהנף אחד של הסכין. בהתחשב בנסיבות הזמן של הרציחות (בחוץ, בדרך כלל בחשיכה כמעט מוחלטת, כאשר הוא תמיד מסתכל בעין אחת לבדוק שאין אף אחד באזור, ותחת מגבלות זמן קריטיות) כמעט בטוח שלמרטש היה ניסיון רב בשימוש בסכין.
 
 
בתמונה למטה: מכתב בכתב ידו של ג'ק המרטש
 
 
 
 
מאת: נועם ודבי קמחי
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מרתק ! ‏28/‏07/‏2008 הפיה הטובה
 
כל כך הרבה זמן חיקיתי לכתבה כזאת עליו ‏29/‏07/‏2008 wolfor
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 12 תגובות
 
  תגובות  
  ג'ק המרטש!
חן   - ‏25/‏10/‏2006 23:47 
1.
  וואו....
lizi   - ‏26/‏10/‏2006 19:46 
2.
  והיום
עידו   - ‏12/‏12/‏2006 17:37 
3.
  מפחיד לחשוב
Angel   - ‏14/‏12/‏2006 14:57 
4.
  וואאוווווו.......
אנסטסיה   - ‏13/‏02/‏2007 11:42 
5.
  לאנסטסיה.
אביה   - ‏21/‏02/‏2007 18:56 
6.
  ג'ק המרטש
zek   - ‏16/‏07/‏2007 16:07 
7.
  הזכרה
יוחי   - ‏03/‏10/‏2007 16:50 
8.
  ג'ק המרטש.
RAM RAHMANI   - ‏25/‏02/‏2008 15:38 
9.
  ג'ק המרטש.
RAM RAHMANI   - ‏25/‏02/‏2008 15:38 
10.
  נושא מעניין אבל חבל
הפיה הטובה   - ‏28/‏07/‏2008 09:17 
11.
  משהו מוזר פה
navu   - ‏27/‏10/‏2009 18:06 
12.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות