גולשים כרגע באתר
‏יום שני ‏23 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

רקע משחקי תפקידים


19.10.10

איך לכתוב רקע עבור משחקי תפקידים.
נכתב על ידי פינגו.


דירוג מאמר
צפיות: 7481
קודם כל, אתה משחק דמות. אתה מוכרח להכיר אותה מקרוב.
לכתוב: "נולדתי להורים עמידים בעיר, גדלתי ויצאתי לחפש קרבות", זה לא טוב. אפילו לא "לחפש את עצמי בעולם", למה לך לחפש את עצמך? בשביל לחפש, צריך קודם לאבד.
 
אתה מתחיל לכתוב רקע.
יש הרבה סוגים של רקעים, וכל רקע הוא שונה. אבל אני אתן פה שלושה רקעים לדוגמא. אבל קודם כל, חשוב לזכור שכאשר אתה מנסה לכתוב רקע אתה חייב לבוא במטרה אחת: לתת לשה"ם, ובעיקר לעצמך, מידע והיכרות עם השחקן. אם אתה מתקשה לכתוב רקע לאדם פשוט, שיצא למעלה מחצי דף פוליו, אסור לך לשחק אלף בן 700. איך תסכם שבע מאות שנים בעמוד? מומלץ להתחיל בפשטות, ולעלות רמה כאשר בשלים לכך.

כאשר אתה כותב רקע, אתה צריך לתאר אירועים משמעותיים בחיי הדמות. אירועים משמעותיים הם לא דווקא לידה ועזיבה, אלא גם דברים קטנים כמו אהבה ראשונה של הדמות, שנכשלה (מה שגורם לדמות להיות מסוגרת בתוך עצמה), הידרדרות לפשע כבר מגיל צעיר. (תאר איך בעל חנות הכדים כמעט ותפס אותך, כאשר היית בן 10), או אפילו התעניינות בטבע (תכתוב איך פגשת את הסייר הזקן, וישבת אצלו, אפילו רק כמה שעות, ולמדת על צמחי מרפא).

תכתוב על עצמך דברים, כדי שתכיר את עצמך יותר טוב.

בואו ננסה לנתח את הרקע הבא:

"אני נולדתי לזוג הורים עניים. אימי נפטרה בלידתי, ואבי המשיך לגדל אותי עד גיל מבוגר. מאז שאני זוכר את עצמי, אני אהבתי טבע. הכפר בו גדלתי היה סמוך ליער, ואני הייתי יוצא לטיולים בחורשה הסמוכה, שהייתה במרחק של דקות מביתי. למעשה, היה לי ביער גם בקתת עץ קטנה, שהייתה בעבר של שומר יערות זקן, שאיש כבר לא יודע מה קרה לו. אני אהבתי להתאמן שם בחרב, על ידי מקלות עץ ארוכים. "נראה אותך עוצר את זה, שיילון!" הייתי צועק לעבר אחי הקטן. לרוב ניצחתי את אחי, שהיה קטן ממני בשני מחזורים.

לאחר שראיתי שאחי אינו משמש לי עוד לאתגר, התחלתי לנסוע עם אבי, שהיה איכר פשוט, לעבר העיר כדי להעמיס את הסחורה. בזמן שהוא היה עובד, אני הייתי משחק עם נערים ברחוב בלחימה. כשגדלתי, הגיע סייר זקן לכפר שלי. אני התלהבתי מהרעיון של הנדידה בעולם, והוא לימד אותי רבות על מקומות, ועל צמחים ועצים. כשהגעתי לגיל שבו הנערים יוצאים מן השדה, אני עזבתי את אבי, ויצאתי לנדוד בעולם, בתור סייר בעצמי. עזבתי את אבי, כשהוא נותן לי את ברכתו, ואני נותן לו הבטחה שאשוב יום אחד".

ובכן, זה היה די קצר, וקולע. אפשר להאריך, אבל זה איכותי ביותר למישהו שממהר עם רקע, או למישהו שנחשב לטירון בכתיבת רקעים, והוא הצליח להגיע למשהו דומה. מה שמאפיין הרבה רקעים, כמו הרקע הזה, זה "רציחת" אחד ההורים. הרבה אנשים אוהבים להרוג את ההורים. הם לא רוצים להיות רגילים, והריגת הורים זה משהו טראגי, שמאוד מושך אנשים. כל כך מושך, עד שזה כבר די נפוץ, ובמקום להיות מיוחד, אתה משחק לפעמים בחבורה שכולה יתומים. "אמא מתה בלידה ואבא מצער על מותה של אמא"... פטנט נפלא.

דבר נוסף וחיובי ברקע: רקע קלאסי ונוח. נעים מאוד למנחה. הדמות היא סייר טוב לב. דמות נוחה להנחיה. כמעט כל עלילה תתלבש על הדמות הזאת, וזה מראה קלילות במשחק. פשוט וקל. מאוד טוב להתחלה, וגם לפעמים למשחק קצר, שאין כך להשקיע בו יותר מדי.

הרקע האפל

בשביל הדוגמא, לדמות יקראו יוסי.

"יוסי לא נולד למשפחה רגילה. כבר מגיל צעיר, שכניו של יוסי ידעו שקורה משהו בבית שלו. צעקות הבכי שבקעו מתוך החלונות האטומים של בית הקש של יוסי, היו מעוררות צמרמורת. אבל בפאתי העיר, בלב שכונת העוני, כל אחד והבלוק שלו. מגיל צעיר יוסי היה רואה את אביו מכה את אימו. לרוב היה אביו חוזר מהמסבאה, שיכור כלוט, ומביט לאשתו במבט מפחיד, לעבר פניה הלבנים כסיד מרוב פחד. אם הוא הצליח היה מנצח במשחקי הקלפים שנהג לשחק, הוא היה נכנס למיטה ונרדם. אך אם שפר מזלה של אימו של יוסי, ואביו היה חוזר מופסד מן הבר, אשתו הייתה מוכה באכזריות עד זוב דם. יוסי כמעט ולא יצא החוצה. הוא לא למד שום מקצוע, ולא עבד בשום מלאכה. אימו הייתה קורעת את בשרה המצולק, כדי להביא את מנת הלחם לה ולילדה. יוסי היה בן יחיד. לילה אחד, כשיוסי היה בן 15, הוא נפל למשכב. אימו הביאה במהירות, בתשלום גובהה כהן שיתרום למצבו. יוסי אכן הרגיש יותר טוב, לאחר שעות מעטות, אבל לא נותר לאימו די כסף כדי לקנות את הלחם בשוק. אביו חזר מן הפאב זועם מהפסד משפיל. לאחר ששמע, שלא נותר כלום לארוחת הערב, הוא החל להכות את אשתו עם בקבוק זכוכית. יוסי מיהר להסתתר בחדרו, ושמע את צריחות הכאב של אימו. הוא לא יכל יותר. הוא אהב את אימו יותר מכל דבר אחר, ולא יכל לשמוע את בכייה. הוא לקח סכין מן המגירה של אביו, סכין שאביו היה נוהג לקחת לנסיעות, והתגנב בשקט למאחוריו. "אשה עלובה! את שווה כקליפת השום!" צעק עליה אביו. באותו רגע סכין נתקע בגבו, והוא נפל על ברכיו צווח בכאב. לפני שאביו יוכל להגיב, הרים יוסי שבר של בקבוק זכוכית, שאביו הפיל בזעם בעוד הוא מכה את אישתו, ושיסף את גרונו של אביו.

"הוא לא יוכל להתנקל לך שוב." אמר יוסי בקול קר. "תלך מיד, לפני שיגלו מה עשית!" פקדה עליו אימו בבהלה. "בואי איתי!" הוא הציע לה במהירות. "לא, מוטב שאשאר כאן. עליך להתחבא מפני משמר העיר. אתה יודע שהעונש על רצח, ועוד של אב הוא מוות!" הזהירה אותה אימו בפאניקה.

"אני אשוב!" הבטיח יוסי ויצא מן הבית במהירות, מותיר את אימו לדמם. הוא רץ במהירות לעבר שערי העיר, וגנב סוס מן האורווה. "זה היה מהנה.." הוא הרהר, בעוד רוח הלילה הקרה מתעופפת על פניו. הוא הרגיש הנאה בלרצוח. זה היה בשבילו להרגיש כוח ועוצמה זורמים בדם. יותר הוא לא צריך לפחד, הוא חזק מספיק בשביל להרוג כל מי שעומד בדרכו. הוא הפסיק לאהוב את אימו. היא הייתה בשבילו סתם ברייה חלשה. "היא הייתה צריכה להרעיל את אבי. היא טעתה, ואין לי סיבה לאהוב אותה". אמר קול קטן בראשו. במהלך השנים הוא הצטרף לגילדת רוצחים מבוקשת, שהייתה המבצר מבודד מקורבת במעט לעיר. הוא רצח ובזז, ונהנה עוד ועוד. אבל זה לא מנע ממנו לעזוב את המסדר, באחת הפעמים, כדי להרוויח יותר. כיום הוא עצמאי בשטח, משיג את כל מה שהוא מבקש, בכל דרך שהיא. הוא לא סומך על איש מלבדו, ולא מרחם אל איש."

קודם כל, הרקע הזה כתוב בלשון של צופה בסיפור, לא בלשון מספר. על אחד יכול לכתוב בצורה שנוחה לו, והכל מצויין. אני אישית אוהב לכתוב בתור צופה מהצד, כדי שאני אוכל לכתוב דברים שהדמות עצמה לא יודעת. הסוג של הרקע הזה הוא נפוץ לרוצחים, ולטיפוסים רעים. הבעיה העיקרית שלו היא חוסר הרגש של הדמות. לא מומלץ לשחק דמות כזאת, כאשר עוד לא מנוסים במ"ת. קשה להתחבר אליה, ולרוב משחקים אותה כדי להיות חזקים, ולא באמת בשביל לחיות את הדמות. לא רקע אהוב, לפחות לא עליי.

אפשר לשים לב שברקעים כאלה הדמות מגיעה ממקום אפל, וכמעט כל הרקע מתעסק בתקופה מסויימת, שאפשר לכתוב אותה בשני מילים, ומדלג על הרבה זמן, שמוזכר במשפט אחד, למרות שאפשר לכתוב עליו ספרים. לנסות לא לעשות רקע כזה. במיוחד לא למשחקי תפקידים בהם המטרה היא לחיות את הדמות (כמו הסגנון חופשיטה ועוד. למ"ת בהם אתה משחק לפי חוקים נוקשים, ולא חי את הדמות, אין ממש בעיות עם הרקע הזה).

הרקע המסובך

"שמי לוסיאן. נולדתי לאמא אלפית, ואבא בן אדם. הוריי היו טובי לב, וחיינו בשלווה בתוך כפר קטן ושקט. יום אחד, כשחזרתי בטיול קטן ביער ליד, אוסף פירות יער, ראיתי מרחוק עשן עולה מהכפר שלי. רצתי במהירות, וכשהתקרבתי הבחנתי שזה הבית שלי. רצתי לתוך הביקתה השרופה בבהלה. היא התחילה לעלות בלהבות. מצאתי בתוכה לפיד בוער, כנראה זה שהתחיל את השריפה, מוטל בתוך חדר השינה של הוריי. גופתו של אביו הייתה שרופה למחצה. מיהרתי לחפש את אימי, וצרחתי לעזרה, אבל איש לא ענה. עשן כיסה את עייני, והתחלתי להיחנק. קורה קרסה מרוב החום על רגלי, והכאיבה לי מאוד. ניסיתי לברוח מהבית, אבל לא הצלחתי. הייתי אז רק בן עשר, ולא יכלתי להרים אותה. חשבתי שאני עומד למות, בדיוק כמו הוריי. מסך העשן מילא את החדר, ולא יכלתי לראות דבר. לפתע מישהו אחז במותני, והרים אותי על כתפיו. איבדתי את הכרתי. כשהתעוררתי, מצאתי את עצמי בתוך אוהל, כשרגלי חבושה בתחבושת נעימה. עוד אומנם כאב לי, אבל הרגשתי הרבה יותר טוב. מיהרתי לצאת מן האוהל, מדדה על רגל אחת. "איפה אני?" שאלתי דמות שגבה פנה לעברי. חשבתי שזה אלף. אלפית יפת מראה חייכה אליי. "אתה ביער הצפוני" היא השיבה בנועם. "ביער הצפוני?!?" הזדעזתי. היער הצפוני היה רחוק מביתי, כארבעה ימי הליכה. "אכן", השיבה הדמות.

"מי את? למה אני כאן? איפה ההורים שלי?" שאלתי במהירות. "סיילין!" קראה דמות לבושה בברדס וגלימה ירוקים, שהגיחה מן היער. "זה גלנס", השיבה סיילין, "הוא הציל את חייך". "זה שלך?" הוא הוציא טבעת זהב מן הכיס. זו הייתה טבעתה של אימי. "זה של אימי", השבתי בגמגום. "אם כך, עלינו להגיע לפגוש את מרלין, לפני שיהיה מאוחר מדי!" הוא דיבר בהתרגשות לעבר סיילין. יצאנו שלושתינו, כאשר בהתחלה הוא היה סוחב אותי, עד שיכלתי ללכת בכוחות עצמי. הגענו למרלין, קוסם טוב לב ששהה בעיר גדולה של אלפים. הבאתי לו את הטבעת ולא שמעתי ממנו עוד. שהיתי בעיר של האלפים כמה עד גיל 20, כאשר אני מתגורר עם סיילין, שהפכה להיות אימי השנייה. בגיל 20, ניגשה סיילין אלי, והוציאה מגילה מן תיק שהחזיקה. "כבר הרבה זמן, אתה שרוי בסכנה, ישנם אנשים בחוץ, לא ידוע עליהם הרבה, שרוצים אותך, מת." "מה עליי לעשות?" שאלתי בדאגה. "כך את זה." היא הביאה לי מפה ושני סימטרים. "זה היה של אמך". היא הסבירה. היא נפרדה ממני לשלום, ואמרה לי להגיע לערבות הקרח הרחוקות. "יש שם נביאה זקנה, היא תוכל לענות לך על כל שאלותך". היא הוסיפה. נפרדתי ממנה לשלום, ויצאתי לעבר הנביאה."

הסיפור הזה קצת מסובך. לא ברור, מאוד עלום, ומעצבן להנחיה. אם השה"ם בונה עלילה, ולפתע אתה תוקע לו את הרקע הזה, שאמור להתחבר לעלילה אחרת, זה רע. למשחקים של מנחה ושחקן (משחקי יחיד), זה שימושי, כי אפשר להפוך את הרקע בקלות לעלילה. אבל במשחקים בקבוצה, אתה הופך את עצמך לגיבור, בעוד שאר החברים עם רקעים פשוטים יותר, ואז יש שני אפשריות: אפשרות ראשונה היא שהמנחה יעשה על הרקע שלך עלילה, וחבריך השחקנים יסבלו, וזה יגרום לתסכול ולמריבות. אפשרות שניה היא שהמנחה יתעלם מהרקע שלך לחלוטין, וימשיך את העלילה המתוכננת. במקרה זה אתה תתבאס, כי תשקיע לחינם, ובועת החלום שלך תתפוצץ לך מול הפנים.

לסיכום: חשוב למצוא רקע איכותי, לא קצר מדי ולא חופר. צריך למצוא איזון, ולא להגזים בסגנון מסויים של רקע. מותר לערבב- אבל בטוב טעם.

לכל דמות מתאים רקע אחר, ולכל שחקן יש משהו שהוא מתחבר אליו יותר. העיקר זה לראות את הכל, ולהחליט מה מתאים למה.

עשויה להיות כתבת המשך, עם דוגמאות נוספות.

כתב: פינגו.

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מצוין, מחכה לכתבת המשך:-) ‏19/‏10/‏2010 yosimoshe
 
אהבתי, מחכה להמשך. ‏24/‏10/‏2010 Racovsix
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות