גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

איך לא כותבים הרפתקה


14.08.2011

כתבה זו, הראשונה מכתבה בשני חלקים, תנסה לעזור למנחים וכותבים הרפתקאות להימנע מטעויות נפוצות בכתיבת ההרפתקאות שלהם.


דירוג מאמר
צפיות: 7555

לפני כמה שנים טובות, התחלתי לכתוב הרפתקת מו"ד, זו הייתה ההרפתקה הראשונה שכתבתי, הייתי ממש גאה בה, היה בה כל מה שרציתי, מלכודות מגניבות, נבל קלאסי ומיוחד, מלא אל-מתים, מעט חידות והומור. אבל כשרציתי להריץ אותה, די בהתחלה שלה הפסקתי. היא לא הייתה מעניינת מספיק מצד השחקנים. חשבתי וחשבתי מה לא בסדר איתה, התחלתי לבדוק בהרפתקאות אחרות, שיחקתי אצל מנחים אחרים בשביל להבין את הסוד בכתיבת הרפתקאות. היום, חמש שנים מאז, אני מנתח אותה כדי לעזור לכם, להימנע מהטעויות שלי. הרעיונות הם אוניברסאליים ומתאימים לדעתי לכל שיטת מ"ת שהיא.

 

את ההרפתקה המקורית אפשר להוריד ע"י הקלקה כאן
 
תקציר ההרפתקה

לתקציר כמה מטרות:

-הראשונה היא איזה סוג הרפתקה זו: מבוססת מקום(זחילת מבוכים) או מבוססת אירועים(חקירה, דיפלומטיה וכו'...).

-השנייה היא לתת תקציר של מה קורה בהרפתקה, בין אם זה בתיאור מקוצר של כל חלק, או אם זה בתמצית של העלילה.

-השלישית, לתת את המטרה של ההרפתקה(להגיע לנקודה X, להכניע את יצור Y, או לגלות על הקנוניה בראשות Z), בכל מקרה, המטרה צריכה להיות ברורה מהקריאה.

נסתכל כעת על התקציר: איכן הדרקון האדום היא הרפתה מבוססת מקום בה ההרפתקנים נכנסים למבוך בתוך גבעה שהפתח בה התרחב. משורה זו אנו מבינים שההרפתקה היא זחילת מבוכים קלאסית. שימו לב לקטע המודגש, הוא מיותר, בתקציר לא רושמים פרטים כאלה, המקום לתיאור הסיבה למקום הזה ולא אחר, הוא ברקע, ברקע כותבים את ההיסטוריה של המקום תוך כדי שעונים על חמשת הממים(מי, מה, מדוע, מתי ומקום), בתקציר יש תקציר של האירועים.

במבוך שתי קומות: קומת האל מתים וקומת הביצה. קומת העל מתים: היא קומה מפחידה מלאה סוגים שונים של אל מתים בה אמורים למצוא את הדרך לקומה התחתונה. קומת הביצה: היא הקומה בה נמצא הדרקון האדום הצעיר מאחורי כל ההגנות שלו. יש לנו פה תיאור מקוצר של כל אחד משני החלקים.

והם אמורים להשמיד את הביצה זו המטרה, פה ספציפית היא להשמיד את ביצת הדרקון.

 

מניעים:

זו בעצם הסיבה למה הדמויות הלכו לסכן את חייהן בהרפתקה הזו. מניתי פה את הסיבות האפשריות הבאות: כבוד, כסף, מפה, כלי נשק(מתחבר להרפתקה סדן הזעם) ויריד(מתחבר לעולם המערכה המקורי).

המלצה למנחים, לעולם אל תתנו כמניע כסף, כמו שלא אחת נאמר לפני, כשהשחקנים יחשבו שזה מפסיק להיות משתלם, הם יעזבו בלי לחשוב פעמיים. נסו להביא מניעים אישיים לדמויות, משהו שקשור להיסטוריה של הדמות, לאישיות שלה, ולא לכסף, או כל דבר דומה(כבוד לדוגמה). כשהבקשה תבוא מההורה הגוסס של אביר קודש בתור בקשה אחרונה, יהיה לזה הרבה יותר כוח מאשר אם יוצע תשלום על הצלחה.

 

הכנות:

חשוב מאוד כשכותבים הרפתקה שרוצים שמישהו אחר יוכל להריץ גם, לכתוב איזה ספרים צריך כדי להריץ את ההרפתקה, לרוב מדובר בספרי הבסיס של השיטה, אבל בהרפתקה הזו, מהר מאוד חרגתי מספרי הבסיס של השיטה. ההרפתקה הזו הייתה מיועדת לצאת בתור ספר לחברים, לכן, החוסר בחלק הזה כל כך משמעותי.

 

ההרפתקה עצמה:

ההרפתקה מתחילה בתיאור ההגעה לעיר הבסיס, עם הזכרה של האגדה על הדרקון(סוג של חזרה מורחבת על הרקע). דילגתי פה במידע על העיר, טעות שכדאי להימנע ממנה. החוסר פירוט הזה, גרם לחוסר עקביות בתיאור העיר וכל פגישה היא תוארה שונה לאותה קבוצה. קחו לכם כלל אצבע, כשמזכירים בהרפתקה שמתוכננת מראש משהו, תפרטו עליו מספיק בשביל שתהיה עקביות ובסיס איתן, אבל לא יותר מדי כדי שבזמן אמת תמצאו את מה שאתם צריכים. כמו שאפשר לראות, חרגתי מהכלל בהרפתקה.

ההרפתקנים שנמצאים מול הפתח שומעים מאחוריהם משהו שנע. אם הם יסתובבו הם יראו שני גועל במרחק 2 דקות הליכה. אם לא יסתובבו הגועלים יגיעו אליהם תוך שתי דקות וינסו לפגוע בהרפתקנים ככה שהם יפלו. ככה שבכל מקרה יהיה קרב. כאמור לעיל הגועלים ינסו לדחוף את ההרפתקנים מטה כדי שיחטפו נזק נפילה 2ק6 (נפילה מגובה 12 מטר)

אחר כך, הדמויות מגיעות למבוך, שני יצורים מגיעים, יש קרב. טעות שכדאי להימנע ממנה: לא להוביל את השחקנים באף, לא חייב להיות קרב תמיד. פה ספציפית הוא היה מיותר. עוד טעות היא שאין תיאור של המקום. נפילה של 12 מ'? מאיפה לאיפה? מה גם שספציפית יש פה טעות עם חוקי המשחק.
 
בשבוע הבא, המשך ניתוח ההרפתקה.
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
ניתוח מעולה! ‏15/‏08/‏2011 פינגו
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  ניתוח מעולה...
פינגו   - ‏15/‏08/‏2011 14:24 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות