גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

על האלתור


21.10.2011

על חשיבות האלתור ועל דרכים לשיפור יכולת האלתור.


דירוג מאמר
צפיות: 7511

אז זהו, חזרתי מאייקון. חזרתי חזרה לבית שלי ופתאום שמתי לב שמתחילת הכנס עד שחזרתי לביתי, הרצתי 4 משחקים, כולם מאולתרים, ואף אחד מהם לא על הקרקע הבטוחה של מו"ד. אז התחלתי לבדוק איפה אני מאלתר, מתי ולמה, אז בדקתי (או לפחות ניסיתי) להבין איך השחקנים שלי כל כך נהנים מזה, ואיך אפשר לשפר את יכולת האלתור. התוצאות מונחות לפניכם:

 

מה זה אלתור

 

כדי להימנע מאי הבנה של נושא הכתבה, נתחיל בהסברת המושג אלתור:

האלתור, הוא כלי המשומש בדרך כלל בידי המנחה, כדי להתמודד עם כל המצבים שבהם הוא לא התכונן לנתיב שהשחקנים בחרו. כשהשחקנים עושים משהו לא צפוי, המנחה חייב לחשוב על משהו לעשות, ומוטב מהר, כדי שהמשחק ימשיך לזרום ולא יתקע ויחרוק. דרך הפתרון הזו, נקראת אלתור.

 

על חשיבות האלתור(או "למה אני צריך את זה בכלל?")

 

לאלתור חשיבות רבה, בחיים כמו גם במ"ת. אלתור מתקשר ליכולת פעולה "on the fly" וליצירתיות ברגע. במ"ת כידוע, השחקנים לעולם לא פועלים כמו שמצפים מהם בכל מאת האחוזים. הם תמיד ימצאו איזו דרך מוזרה שלא חשבנו עליה לעשות משהו פשוט, והרבה פעמים יסתבכו בדרך, או שיצליחו להימנע מהסיבוך המגניב שהכנו להם. בשביל המצבים האלה, צריך לדעת לאלתר.

            האלתור בעצם מאפשר להינצל ממצבים שלא הכנו תשובה להם מראש. האלתור מאפשר ליצור סיפור מגניב ברגע. אבל אולי הכי חשוב, האלתור מאפשר לנו להנחות בכל מקום, בכל רגע, ובלי לפגוע בהנאה של השחקנים.

 

איך לשפר את יכולת האלתור(או "איך לעזאזל אני מוציא אותם מהברוך שהם בו?")

 

יש הרבה דרכים לשפר את האלתור, אני בכתבה זו אנסה להציג את הדרכים בהן אני משתמש.

 

  1. הדרך הפשוטה והמפורסמת ביותר היא לקרוא הרבה ספרים ולראות הרבה סרטים. אבל לא סתם ספרים וסרטים, צריך את הספרים והסרטים שקשורים לז'אנר שאתם הולכים להריץ בו. לקרוא ספרי אימה למשחק של קומדיה רומנטית לא יעזור לכם באלתור במשחק של הקומדיה הרומנטית, ולהיפך. כשאתם קוראים הרבה ספרים, ורואים הרבה סרטים שקשורים לז'אנר, אתם בעצם רואים דרכים רבות לפתור בעיות רבות. פתאום תשימו לב שרוב המצבים שהדמויות מגיעות אליהם, נמצאים גם בסרטים, ואם תצליחו למצוא את הדרך להכניס את הפתרון הזה(מה שבדרך כלל לא כזה מסובך), תצליחו לצאת עם אלתור שיראה מרשים ויהיה מהנה.
  2. הדרך השנייה, היא לנסות להעלות כמה אפשרויות לפתרון המצב, ובחירה באחת לפי מה שנראה מתאים. כמו שכתב מיכאל גורודין פה, מספיקות ארבע דרכים לפתרון. אפשר ללכת בשיטה שהזכיר של רובין לאו של דרך טובה, דרך רעה, דרך תמימה ודרך מפתיעה, ואפשר ללכת בדרך של מקדמת עלילה, סוגרת קצוות, פותחת אפשרויות והדרך שיוצרת דילמה. בסופו של דבר, מה שחשוב זה שנבחרה הדרך, ושבסופו של דבר, השחקנים נהנו.
  3. הדרך האחרונה, היא כמובן להנחות את הדבר הראשון שעולה לראש. בדרך כלל, התת מודע שלנו מלא ברעיונות מבריקים, ורק צריך לתת להם לצאת החוצה. רוב מה שאנחנו חווים, נכנס לתת מודע, וכשמגיעים למצב של חוויה דומה למה שעברנו, המצב בתת מודע, הופך למודע, ופתאום עולה רעיון. הרבה פעמים, הרעיונות הטובים ביותר נמצאים בתת מודע. לא לזלזל, לא לפסול מראש.

בכל מקרה, לא משנה איזו דרך אתם בוחרים, אל תסתכלו אחורה ותחשבו מה היה קורה אם הייתם בוחרים רעיון אחר. תיצמדו לרעיון שלכם, תשתמשו בו, תנצלו אותו, ותנסו להיראות בטוחים בעצמכם כשאתם מריצים אותו. עם מספיק אימון, אתם תיראו כאילו חשבתם על כל דבר שהשחקנים מתכוונים לעשות או עשו.

אבל כידוע, לא מספיק רק להביא את הרעיון, אנחנו לא רוצים שהשחקנים יבינו מאיפה זה כדי שיוכלו לדעת מה יקרה, לכן, אנחנו חייבים להסתיר את המקור.

 

תחפושת למקור(או "איך אני מונע מהשחקנים לגלות את המקור")

 

בסופו של דבר, השחקנים הרבה פעמים באים מאותו מקור שאנחנו באים ממנו. הם בדרך כלל קראו את הספרים שאנחנו קראנו, וראו את הסרטים שאנחנו ראינו. לכן, צריך למנוע מהשחקנים לעלות על המקור לרעיון. כדי לעשות את זה צריך לעשות כמה דברים:

  1. לבודד את הרעיון שלנו מכל הדברים האחרים. לדוגמה, אם ניקח את הטבעת האחת, נשים לב שהרעיון הוא חפץ אפי שהנבל שם בו את כוחו ומאפשר לו לשרוד כמעט לנצח.
  2. לשנות את השם של הרעיון. אם נשתמש באותה דוגמה, נשנה את השם של הטבעת לאיזה חפץ אחר, נגיד חרב, שריון, מגן.
  3. נשנה את ההקשר שבו זה משפיע על הדמויות. אם בשר הטבעות, הגיבורים ניסו להשמיד את הטבעת, ולהתחמק מרפאי הטבעת, אז עכשיו הם צריכים למצוא את החפץ, לפני שמשרתי הנבל ימצאו אותו(שינוי מהתגנבות למרוץ).
  4. שינוי כל המספרים המופיעים. אם נשאיר את המספרים זהים, יהיה עדיין נורא פשוט לעלות על המקור הרעיוני. לא משנה מה נעשה מהשלבים הקודמים, אם נשאיר 9 משרתים, זה שמכיר את שר הטבעות טוב, לא יתקשה למצוא את רפאי הטבעת בסיפור הזה.
  5. השלב האחרון הוא שינוי האווירה של הרעיון. להכניס את רעיון הטבעת בפנטזיה אפית, מיד מעלה את שר הטבעות. לעומת זאת, להכניס את הרעיון הזה במשחק מדע בדיוני, מעלה דברים אחרים, ומאפשר להפתיע מפני שהשחקנים במובן מסוים, מצפים להתרחשות במקור שהם חושבים שממנו הרעיון.

 

לסיכום

לאלתור חשיבות רבה במשחק, וכל מנחה חייב לעבוד על יכולת האלתור שלו, אם הוא לא רוצה להגיע לפגישה עם הרפתקה קצרה של 100 עמודים "בלבד". כדי לשפר את האלתור, יש 3 דרכים עיקריות שאני משתמש בהן לשלב הראשון: קריאה וצפייה בספרים וסרטים, חשיבה על 4 אפשרויות לכל מצב וסמיכה על התת מודע. כשהשלב השני, הוא הסתרת המקור של השלב הראשון.

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות