גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

על עזרים למנחה ומה פסול בהם


5.12.2011
על ארבעה עזרים שונים למנחים, למה משמשים, ולמה הם מיותרים.
דירוג מאמר
צפיות: 7475

לכל המנחים יש הרבה עבודה לעשות, לכתוב הרפתקאות ואת העולם, להשגיח על השחקנים כמו כלבי שמירה, לשמור על החוקים, להיות הוגנים, עוד כל מיני דברים אחרים. למעשה, זו עבודה כל כך גדולה, שמנחים רבים לא מסוגלים לעמוד בה, ומעסיקים עוזרי מנחה, שותלים שחקנים, מאדירים את הסמכות שלנו ובו זמנית מתקרבים ומתרחקים מהשחקנים. האומנם כך צריך? במאי התיאטרון עושים בערך את אותה עבודה, ומסתדרים יופי בלי כל הכלים האלה, ככה שזה בר ביצוע. אנו יכולים, אם רק נרצה, לוותר על רוב הכלים העוזרים לנו בלי להיפגע ובלי לפגוע בהנאת השחקנים. בכתבה זו אדגים כמה דרכים שבהן מנחים מנסים להקל על עצמם ואסביר מה לדעתי פסול בכל אחת מהן.

עוזרי מנחה

עוזרי המנחה, כשמם כן הם, אנשים שכל תפקידם הוא לעזור למנחה, בדרך כלל בארגון, בהשתלטות על השחקנים ובעבודה השחורה. בעוד בקבוצות גדולות יחסית(8 ומעלה) שלא מוכנות להתפצל הוא די הכרחי, בקבוצות נורמליות(4-6 ולפעמים גם שבעה) הוא הרבה פעמים מיותר.

מנחים רבים, ואני ביניהם, לוקחים עוזרים כמתלמדים ונותנים להם לראות איך מתבצעת ההנחיה ומפקחים עליהם בהנחיותיהם הראשונות. אבל, וזה דבר מאוד מפתה לעשות, לא מעט מנחים מוצאים עצמם מנחים מעט יותר מרוב הפגישה וצופים בעוזר בחצי השני, כשבדרך כלל העוזר מקבל את התפקידים שהמנחה לא אוהב.

הבעיה עם עוזר מנחה שמנחה אחוז כה גבוה מהפגישה, היא שהשחקנים באו(והרבה פעמים גם שילמו) כדי לשחק איתך, ככה שיש פה מין רמאות. בעיה זו גוררת רבות אחרות ולמעשה יכולה לפרק את הקבוצה, לכן, ברוב המקרים מומלץ להימנע או לפחות להגביל במיוחד את השימוש בעוזרי מנחה.

שחקנים שתולים

מנחים רבים מנסים להסתדר עם קבוצות שבעיניהם הן חלשות בעזרת שחקנים משלהם, יותר טובים. מנחים אחרים, בעיקר בחד"פים, שותלים שחקנים לביצוע דברים מבפנים, בעיקר להרפתקאות אימה. כל זה טוב ויפה, אבל מה קורה כשהשחקנים כבר מכירים זה את זה? מה קורה כשהשחקנים הם כבר מעין קליקה? תביא שחקן מבחוץ וזה יחשיד, תביא אחד מבפנים כשתול והם ישימו לב להבדל בהתנהגות שלו, או שהוא לא ירצה בכלל, וכך, הרעיון שהיה טוב בהתחלה, קורס מול העיניים שלך, ואיתו הרעיון המיוחד של המשחק(שחקן מבפנים שרוצח את השחקנים, חברים בארגונים יריבים וכו'...). לכן, שיטה זו טובה לחד"פים או למשחקי היכרות, ומפני שרובינו מנחים בקמפיינים, הרי שזה לא מספק.

מסך מנחה

מנחים רבים מתקשים לזכור את הררי החוקים של חלק מהשיטות, דברים כמו מתאמים שונים, השפעות מיוחדות וכו'... כדי לפתור את זה, מנחים רבים קונים או יוצרים מסכי מנחה, שגם משמשים כחומה(סעיף הבא), וגם מאזכרים את החוקים המורכבים והלא שימושיים(או השימושיים פחות) של אותן שיטות. למה לא שימושיים? מפני שאם היו שימושיים, היינו זוכרים אותם. במילים אחרות, אנו מבזבזים את הזמן ו/או את הכסף שלנו כדי להביא למשחק מאזכר של חוקים לא שימושיים. לא חבל? חוץ מזה, זה יוצר מצב של תלותיות במסך, מה שמונע אלתור בשיטה הזו באופן ספונטי. לכן, עדיף ללמוד את החוקים החשובים, ולאלתר את החוקים הלא שימושיים/לא חשובים. גם משפרים את האלתור, וגם מכירים טוב יותר את השיטה.

חומות ספרים/קרטונים

מנחים רבים ממסכים את מה שאצלם, כדי שהשחקנים לא ידעו מה צפוי, וכדי שלא יראו את המנחה מרמה(בין אם לטובתם ובין אם לרעתם). בכך, הם מנסים ליצור הפרדה, מסתם עוד שחקן מן השורה, למנחה בכבודו ובעצמו.

יש עם שיטה זו ורצון זה כמה בעיות:

1.      הראשונה, היא שהשחקנים מקבלים מהר מדי את הרושם ואת התחושה שמרמים אותם. כשמסתירים מהם משהו במצב קריטי, ומסיבה כלשהי הם שורדים את המצב, הם ישר חושדים ברמאות, במיוחד אם המצב נראה קטלני.

2.      השנייה, היא שממילא השחקנים עושים דברים לא צפויים, ולכן לכתוב הרפתקה לפרטי פרטים זה במובן מסוים מיותר. אם לא הכול כתוב, וחלק משמעותי צפוי להשתנות, אין סיבה להסתיר את הקוים הכלליים מאחורי מסך, אפשר מתחת לספר שוכב(ואם צריך, להשתמש בשיטה שפיתחתי: "אם תסתכלו, אני הופך את המצב לעוד יותר גרוע..." או משהו בסגנון).

3.      השלישית, היא שזה נראה יותר מרשים כשזוכרים הרפתקה מלאה בעל פה, מאשר כשמקריאים אותה מדף.

 

אני מאמין שבכתבה זו הסברתי מדוע לדעתי 4 דרכי הקלה אלה הן פסולות. אני מסכים שצריך להקל על המנחה, ואני מסכים שהוא גם כן יצור אנושי, אבל יש מקום שבו צריך לעצור.

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות