גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

ריצ'ארד לב הארי


14.1.2007
דמותו של ריצ'ארד לב הארי
דירוג מאמר
צפיות: 7964

ריצ'רד לב הארי

ריצ'רד לב הארי אמנם ידוע כאחד המלכים הלוחמים הגדולים בהיסטוריה של אנגליה, אולם הוא מוכר גם בתואר "המלך החסר", עקב העובדה כי במהלך תקופת שלטונו בין השנים

1189-1199 הוא שהה בסה"כ 6 חודשים בלבד באנגליה ובכל זאת נשאר חרות בזיכרון כשמעליו הילת גבורה.

ריצ'רד נודע באומץ ליבו אשר הקנה לו את הכינוי ריצ'רד לב הארי, כינוי זה הגיע למידות אפיות ומיתולוגיות ובין השאר נעשה בו גם שימוש ספרותי. השימוש הידוע ביותר נעשה בספרים רובין הוד ואייבנהו שנכתב על ידי סיר וולטר סקוט.

ריצ'רד לב הארי נולד ב- 8 בספטמבר 1157 כבנם השלישי של המלך הנרי ה-2 והמלכה אלינור מאקוויטין.

אלינור מאקוויטין נישאה לראשונה בגיל 15 בשנת 1137 למלך לואי ה-7 מצרפת, אולם בשנת 1152 בוטלו נישואיה על ידי מועצת הכנסיה. ב-18 במאי, 1137 היא נישאה לאנרי, רוזן אנז'ו אשר הפך להנרי ה-2 מלך אנגליה. נולדו להם 5 בנים: ויליאם (מת בגיל צעיר), הנרי, ריצ'רד, ג'פרי וג'ון, ו- 3 בנות: מתילדה, אלינור וג'ואן. חיי הזוגיות של אלינור והנרי היו סוערים מאוד וידעו עליות ומורדות כאשר בסופו של דבר, נמלטה המלכה לצרפת בטענה כי לבעלה יש מאהבות רבות.

לאחר פרידת הוריו נשאר ריצ'רד בידי אימו ולכן נחשבה צרפת לביתו ושפתו היתה צרפתית. במהלך שנות חייו עשה שימוש מועט באנגלית.

בשנת 1170 הכריזה המלכה אלינור על ריצ'רד כדוכס אקוויטין. באותו זמן, הנרי אחיו הוכרז כמלך אנגליה במקביל לאביו, הנרי ה-2. ג'פרי היה דוכס בריטני והאח הצעיר ג'ון נודע

בשם John Lackland מכיוון שלא ירש מאום מהוריו.

בשנת 1173 מרדו הנסיך הנרי (שנודע בשם "המלך הצעיר"), ריצ'רד וג'פרי באביהם

המלך הנרי ה-2 במטרה להשאיר את הנרי הצעיר כמלך היחיד באנגליה וזאת בעזרתה "האדיבה" של אימם. המרד דוכא והיא נתפסה והוחזקה בשבי במשך 15 שנה. לאחר התבוסה, נשבע ריצ'רד לב הארי שבועת אמונים מחודשת לאביו.

כעת יכול היה ריצ'רד להתמקד בנושא עניינים פנימיים באקוויטין שכללו בין השאר מרידות פנימיות בקרב האצילים באזור, בעיקר במחוז גסקוני (1183). מטרתם של המורדים היתה להדיח את ריצ'רד מכסאו ולשם כך פנו לעזרת אחיו : הנרי וג'פרי. במהלך דיכוי המרידות, יצא לריצ'רד מוניטין של אדם אכזרי ואף היו אזכורים הקשורים למעשי רצח ואונס, אולם מצד שני הוא נודע גם בשל היותו לוחם ללא חת ומפקד צבא מיומן.

המלך הנרי ה-2 חשש כי מלחמה בין בניו תוביל להרס ממלכתו ולכן החליט לצאת בראש כוחותיו אשר שהו בצרפת, לעזרת ריצ'רד. מותו של הנרי "המלך הצעיר" בשנת 1183 הביא לסיום המרד,

ומותו של ג'פרי דוכס בריטני, הותיר את ריצ'רד כיורש הטבעי לכתר האנגלי, למרות שלא הוצהר על כך רשמית. עובדה זו יצרה מתח בין המלך הנרי ה-2 ובנו ריצ'רד , דוכס אקוויטין, שהלך וגאה עם השנים. בשנת 1188 תכנן המלך להעביר את אקוויטין לבנו הצעיר ג'ון.

בכדי לחזק את כוחו ומעמדו כנגד אביו ואחיו, חבר ריצ'רד לב הארי למלך פיליפ ה-2 שהיה בנו של בעלה לשעבר של המלכה אלינור (לואי ה-7 מצרפת). בתמורה לקבלת העזרה מפיליפ ה-2, הבטיח ריצ'רד לוותר על זכויותיו בנורמנדי ואנז'ו.

בשנת 1189 ניסה שוב ריצ'רד לב הארי והפעם בעזרת פיליפ ה-2 לתפוס בכוח את כס המלכות האנגלי. ב-4 ביולי 1189 כוחותיהם המשולבים של השניים הביסו את צבאו של הנרי ה-2 ב- Ballans והמלך, בהסכמת בנו הצעיר ג'ון, נתן אישורו להכתרת ריצ'רד כמלך אנגליה.

ב-6 ביולי מת המלך הנרי ה-2 ב- Chinon וריצ'רד ירש את תאריו כמלך אנגליה, דוכס נורמנדי ורוזן אנז'ו. הכתרתו כמלך אנגליה התקיימה ב- 3 בספטמבר, 1189.

פעולתו הראשונה של המלך ריצ'רד ה-1 לאחר עלייתו לשלטון היתה שחרור אימו מהשבי בו הוחזקה על ידי אביו במשך שנים רבות. פעולתו השניה היתה תכנון יציאתו למסע צלב, שנודע בהיסטוריה כמסע הצלב השלישי (1189-1192).

בשנת 1190 השאיר ריצ'רד באנגליה את אימו, המלכה אלינור, כעוצרת בשמו ויצא בדרכו לארץ הקודש. בשנת 1191 הוא כבש את קפריסין בדרכו לירושלים.

בזמן שהותו בקפריסין נישא ריצ'רד לב הארי לנסיכה ברנגריה מנוורה, בתו של המלך סנצ'ו ה-7.

לאחר נישואיו יצא ריצ'רד מלווה ברעייתו ובמלך פיליפ ה-2 מקפריסין ועשה דרכו לארץ הקודש.

ביוני 1191 הגיעו לארץ. העיר עכו אשר היתה תחת שלטונו של צלאח א-דין, נכבשה על ידי ריצ'רד לב הארי וכוחותיו. בשלב זה נטש פיליפ ה-2 את ריצ'רד וחזר לצרפת בעודו משאיר מאחור את השבויים המוסלמים אשר נישבו על ידו.

בנוסף לשבויים של פיליפ ה-2 היו בידי הכוחות האנגלים עוד כ- 2700 שבויים מוסלמים אשר הוחזקו כנגד הבטחתו של צלאח א-דין למלא את כל תנאי הכניעה בעכו. ריצ'רד חשש כי השבויים יקשו ויאטו את המסע לירושלים ולכן בסופו של דבר נתן הוראה להוציאם להורג.

למרות נסיונותיו, לא הצליח ריצ'רד לב הארי להשיג את היעד העיקרי במסעו – כיבוש ירושלים ושחרורה משלטון התורכים המוסלמים. עם תום 3 שנות הסכם שביתת נשק בהם נשמר השקט בין צבאו של צלאח א-דין ובין הכוחות האנגלים ולאחר שהבין כי הן פיליפ ה-2 והן אחיו, הנסיך ג'ון, מנצלים את העדרו ומחזקים את כוחם, החליט ריצ'רד לב הארי לחזור לאנגליה.

בזמן המסע חזרה לאנגליה, נקלעה הספינה בה שט למזג אוויר סוער וקשה אשר גרם להרס ספינתו לחופי Aquileia. רי'צרד לב הארי נלקח בשבי על ידי המלך לאופולד ה-5 מאוסטריה, שאיתו היה מסוכסך עקב פעולותיו בזמן מסע הצלב.

בזמן הנפילה בשבי היו ריצ'רד וכוחותיו מחופשים לעולי רגל צלבנים וניתן היה לזהות את ריצ'רד רק על פי טבעת יקרת ערך שענד על אצבעו. בהמשך, הועבר ריצ'רד לידיו של הקיסר הגרמני

היינריך ה-6.

אימו, המלכה אלינור, דרשה מהקיסר הגרמני לשחררו אולם זה דרש סכום של 100,000 מרקים ככופר עבור השחרור. במקביל, הציעו הנסיך ג'ון והמלך פיליפ ה-2 לקיסר, סכום של 80,000 מרקים בכדי שיחזיקו בשבי ולא ישחררו עד 1194. הקיסר דחה את בקשתם והכסף שנדרש עבור

שחרור ריצ'רד לב הארי נאסף על ידי הטלת מיסים על תושבי אנגליה – כל תושב "נתן" רבע מהכנסתו השנתית. ב- 4 בפברואר 1194 שוחרר סוף סוף ריצ'רד והגיע לאנגליה בחודש מרץ 1194.

עם שובו לאנגליה נערכה לו קבלת פנים של גיבור, וריצ'רד לב הארי תפס מחדש את השלטון, והחזיר לרשותו אדמות שנלקחו על ידי אחיו ופיליפ ה-2.

מאבקו של ריצ'רד לב הארי במלך פיליפ ה-2 נמשך עד לתבוסת הצרפתים ליד Gisors בשנת 1198. לעומת זאת, סלח המלך ריצ'רד ה-1 לאחיו ג'ון על כל מעלליו באומרו שהולך שולל על ידי גורמים ערמומיים.

ריצ'רד לב הארי חזר לאנגליה השקועה בבעיות כספיות. עלות מסע הצלב היתה גבוהה מאוד ותשלום הכופר בעבור שחרורו רק הוסיף על הנטל הכספי הכבד.

במאי 1194 עזב ריצ'רד את אנגליה לצרפת ולא חזר אליה עוד לעולם.

עבור לוחם אמיץ, ללא חת, אופן מותו של ריצ'רד לב הארי היה עצוב ומיותר.

ב- Chalus אשר באקוויטין מצא איכר אשר חרש בשדותיו אוצר, שכלל פסלי זהב ומטבעות. האדון הפאודלי דרש לקבל לידיו אוצר זה וכשנודע דבר המעשה לריצ'רד דרש הוא לקבל לידיו את האוצר, אולם פניו הושבו ריקם. סירוב זה דחף את ריצ'רד להטיל מצור על הכפר כולו. בזמן המצור יצא ריצ'רד לב הארי לרכיבה ללא הגנת שריון מלא, הוא הבחין בקשת הנמצא על החומה אשר התכונן לירות בו. ריצ'רד נפגע מהחץ בכתפו אולם סירב בעקשנות לקבל טיפול הולם לפציעתו , דבר שגרם להתפתחות זיהום בפצע.

ריצ'רד לב הארי נפטר ב- 6 באפריל 1199, כאשר אימו נמצאת לצידו. הוא נקבר לצידו של אביו, המלך הנרי ה-2 במנזר Fonterraud ליד Chinon אשר בצרפת והוא רק בן 41 בלבד. מכיוון שריצ'רד לא הותיר אחריו צאצאים חוקיים, את כס המלכות באנגליה ירש אחיו, הנסיך ג'ון.

המלך ריצ'רד ה-1 הידוע בשם ריצ'רד לב הארי, הותיר אחריו חותם בלתי מחיק בדמיונם של האנשים, הנמשך לאורך כל התקופות עד לתקופתנו זו. הסיבה העיקרית נעוצה במסעות הצבאיים שערך, בהרפתקאות הרבות שעבר בדרכים והסיפורים אשר סבבו סביב מסעות אליו.

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות