גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

נוסטרדמוס


11.2.2007
נוסטרדמוס- חוזה, נביא, רופא
דירוג מאמר
צפיות: 7763

נוסטרדמוס

לפני 500 שנים השאיר מאחוריו הצרפתי מישל דה נוטרדאם את אחת העדויות המדהימות ביותר בכל הזמנים. תיעוד רב של מאות אירועים אשר יתרחשו באלפיים השנים הבאות. כיום, ההתעסקות בכתביו הפכה לתופעה בפני עצמה.

"השמים ישרפו ב- 45 מעלות, האש תתקרב לעיר החדשה הגדולה", כך כתב נוסטרדמוס בשנת 1555, פירוש נבואה זו כיום על ידי חסידיו היא האסון של ה- 11 בספטמבר במגדלי התאומים. אך האם באמת חזה אירועים אלה וכמעט כל אסון גדול במחצית האלף האחרון?יש האומרים שאוסף שיריו אכן מוכיחים שהיו לו חזיונות ושחזה אירועי ענק כמו המהפכה הצרפתית, אסונות מעבורות החלל ואת שתי מלחמות העולם.

נוסטרדמוס הינו אחת הדמויות השנויות ביותר במחלוקת בהיסטוריה. רבים קראו לו נביא, אחדים קראו לו רואה נסתרות וישנם אלו שקראו לו נוכל. בשנת 1555 כתב נוסטרדמוס על עצמו: " הוא אשר נקרא כעת נביא, נקרא פעם מגיד עתידות. במובן הצר, נביא הוא זה הרואה דברים רחוקים מהידע הטבעי".

האם באמת היה נוסטרדמוס אדם בעל חזון נבואי יוצא מן הכלל? או אולי כתב אוסף שירים מעורפלים שניתן להחיל כמעט על כל אירוע? האם באמת היה מרפא מוכשר שקיבל השראה לתרופותיו מן הכוכבים? או שהיה נוכל אשר הצליח לשרוד בתבונה ואף לשגשג? המומחים חלוקים בדעותיהם על התשובות לשאלות אלו. רבות מהנבואות המיוחסות לו מדברות על אירועים עולמיים, אך כמה מהן גובלות בתחזיות קודרות המזינות את הסברה שהיה לו קשר כלשהו לכוחות האופל. האגדה מספרת שבזמן ששודדים בזזו את קבר נוסטרדמוס, הם גילו תליון עם התאריך המדויק שבו הקבר ייפרץ.

דמותו של נוסטרדמוס מוקפת במעשיות, מיתוסים ופרשנויות רבות.

נוסטרדמוס חי בעיירה קטנה בשם סן רמי אשר בצרפת במאה ה- 16. אירופה באותה תקופה היתה מוקפת אויבים ושרויה בסכנה. ממזרח ומערב איימה האימפריה הרומית על המדינה, בכל חופי הים התיכון היו פשיטות של שודדי ים ערביים שבזזו עיירות וכפרים לאורך החוף. תקיפות צבאיות, רעב, מחלות ומגיפות אפיינו את החיים באירופה של המאה ה- 16. באותה תקופה קשה, חיפשו האנשים תשובות, מרפא וחיפשו לקבל מבט על עתידם. לעולם זה הגיע אדם שהציע תשובות – נוסטרדמוס.

העידן שבו חי נוסטרדמוס היווה תקופת מעבר, הפחד ואי הוודאות של ימי הביניים התקרבו לסופם ותקופה חדשה החלה. עם תחילת הרנסאנס, החלה נקודת המבט של כל היקום להשתנות.

נוסטרדמוס נולד בשנת 1503 והוטבל בשם מישל דה נוטרדאם. סבו היה יהודי שהתנצר בתקופת האינקוויזיציה, תקופת רדיפות היהודים באירופה. מישל הצעיר נמשך לתחומי הרפואה, אסטרונומיה ומתמטיקה עוד מגיל צעיר. סבו מצד אביו שימש כיועץ העיירה וכרופא. נוסטרדמוס למד מגיל צעיר לטינית, קצת עברית, מתמטיקה ובנוסף לכך, לימד אותו סבו אסטרונומיה מה שאחר כך הביאו להתעניינות גם באסטרולוגיה. כשנוסטרדמוס גדל הציג העולם מסביבו הישגי אנושות רבים. בשנת 1504 חצה קולומבוס את האוקיאנוס האטלנטי במסעו ה-4 לעולם החדש. בפירנצה פיסל מיכאלאנג'לו יצירת מופת משיש הידועה בשם "דוד", ב- 1513 לאונרדו דה-וינצ'י צייר את המונה ליזה. בשנת 1519 נשלח נוסטרדמוס, שהיה בן 16 לאוויניון, שם נרשם ללימודי רטוריקה, מתמטיקה, מוזיקה ואסטרונומיה. אולם הוא לא נשאר זמן רב באוניברסיטה וזאת בגלל התפרצות "המגיפה" (1520) ולא השלים את לימודיו. הוא המשיך להעביר את זמנו בלימוד צמחי מרפא והבנתם ושוטט ברחבי האזור בחיפוש אחר צמחי תבלין ותרופות. אחרי 8 שנים של איסוף צמחי מרפא דיווח נוסטרדמוס שלאחר שהעביר את שנותיו בניסיון ללמוד את נושא צמחי המרפא, הוא חצה מדינות בין השנים 1521-1529 בחיפוש אחר ידע רפואי.

כרוקח בן 26 הוא נרשם לבית-ספר לרפואה באוניברסיטת מונפלייה. בעבר לא היה ברור האם סיים את לימודיו כרופא או לא וזאת למרות שקרא לעצמו "רופא" בספריו המאוחרים. לא היה תיעוד שאכן סיים את לימודיו. כיום נמצאו עדויות בארכיון האוניברסיטה המראות כי נוסטרדמוס נזרק מהלימודים עקב היותו חוצפן ועקשן. למרות זאת, נוסטרדמוס היה נחוש בדעתו להיות לרופא. הוא המיר את שמו ממישל דה-נוטרדאם ל"נוסטרדמוס" והחל לפעול על פי מסורת היפוקרטס, שטען כי הרופא חייב לנסוע ולסייר. משמעות הדבר מבחינת נוסטרדמוס הייתה ללכת בעקבות "המגיפה", כאשר כל הרופאים ברחו מ"המגיפה" , הוא נכנס לאזורים הנגועים וניסה לעזור ולרפא וכך הפך לרופא מגיפות ידוע בין אם היה רופא ובין אם לא. ברפואה של המאה ה-16, ידיעת הכוכבים הייתה חשובה מאוד, רופאים עשו שימוש בכוכבים ובתאריך הלידה של החולה לאבחון המחלה. הטיפולים לא היו מתוחכמים ואלפים מתו בזמן ה"מגיפה" לא רק מהמחלה עצמה אלא גם מהטיפול שכלל הקזת דם ועלוקות שנצמדות לעור.

נוסטרדמוס שאב מניסיונו בצמחי מרפא כדי לרקוח תרופות חדשות, הידועה שבהן הייתה טבליות

שושנים – מרשם שכתב בשנת 1555.

נוסטרדמוס נשא לאישה את הנרייטה דאנקוס בשנת 1531 ונולדו להם 2 ילדים. לפי הסיפורים, בזמן נישואיהם חידשה הנרייטה את התעניינותו באומנויות המיסטיות. ב- 1533 הוא יצא שוב למסעות והתייחס אליהם כאל תקופות של מחקר ולימוד. באחד ממסעותיו הגיע לביתו של ג'וליוס סזאר סקלג'ר, מדען איטלקי, רופא ידוע ובוגר אוניברסיטת מונפלייה. חוקרים משערים כי נוסטרדמוס סיפק לסקלג'ר תרופות מעשבים, ובתמורה קיבל שיעורים באנטומיה, פיזיולוגיה ואפילו למד לנתח. לימודים אלו נערכו ככל הנראה בסתר, כיוון שהכנסייה האמינה כי זהו חטא.

בשנת 1534 הכתה בנוסטרדמוס טרגדיה משפחתית. בזמן שנעדר מביתו חלו אשתו ושני ילדיו במגיפה ומתו. בשלב זה של חייו היה נוסטרדמוס ידוע כמרפא ואינטלקטואל, אך מות אשתו וילדיו שלח אותו לכיוון המיסטי. מעכשיו מה שיניע את חייו יהיה העיסוק בכישוף ותורת הנסתר.

בגיל 47 נישא שוב נוסטרדמוס, אשתו השניה היתה אן פונסאר שהיתה אישה אמידה ובעלת רכוש ונולדו להם 6 ילדים. המשפחה חיה בכפר סאלון דה פרובאנס, בדרום צרפת.

בשנת 1550, החל נוסטרדמוס לכתוב שנתונים אשר הכילו מידע לחקלאים לגבי השנה הבאה, נמסר בהם מידע על מזג אוויר, מזון, יבול וכד'. הוא פרסם אותם במטרה לפרנס את משפחתו הגדולה. עם הצלחת יוזמה זו, פנה נוסטרדמוס לקהל רחב יותר ופרסם מדריך על קוסמטיקה והלבשה, שבו ניתנו הסברים ורעיונות כיצד לשמר מראה הנדרש לבת אצילים. המדריך כלל מתכונים לצבע שיער, בשמים, תרופות נגד שיעול ומעין מרשם למשחת שיניים. נוסטרדמוס הרוויח מאוד מפרסום זה. עכשיו הוא החל לחפש אחר העתיד. נוסטרדמוס הקים חדר עבודה בקומה העליונה אשר בביתו, בו עבד בלילות כאשר משפחתו ישנה. הוא השאיר תיעוד של פולחן לילי שנפתח בהתבוננות לתוך קערת מים על שולחנו, מנהג אשר מזכיר את האורקל מדלפי. יש אסכולה החושבת כי נוסטרדמוס היה מה שנקרא אז "תיאורג", בימי הביניים תיאורג היה קוסם, אדם שבאמצעות דיבור עם מלאכים יצר קשר ישיר עם אלוהים. ידוע כי לחוזים/נביאים ושמאנים היו טקסים ופולחנים קבועים בהם השתמשו כדי להגיע למצב של ניבוי, צום הוא אחד מטקסים אלו, גם מדיטציה וכד'. רבים מאמינים כי באמצעות טקסים שכאלה, חזה נוסטרדמוס ותיעד את האירועים אשר יקרו עד לשנת 3797, ביניהם נבואה מחרידה על סוף העולם.

שעות הלילה היו חשובות לנוסטרדמוס, אלו היו השעות בהן נשאר ער ועסק בטקס אשר נקרא "חיפוש". הוא נהג להתבונן במראה, בקערת מים או בכדור בדולח וניסה לראות חזיונות על העתיד. ישנם מומחים הטוענים כי הטכניקה בה נקט הייתה מורכבת יותר. לדעתם, הוא שילב אלכימיה, אסטרולוגיה, קבלה ומיסטיקה נוצרית כאשר ניסה לחזות את העתיד. אחרים טוענים כי השתמש בצירופים ובמערכים אסטרונומים ואסטרולוגיה לשם כך.

נוסטרדמוס תיעד את תחזיותיו באלף שירים בני 4 שורות. השפה בה הוא כתב הייתה שפת אמו – צרפתית. אך כדי להגן על עצמו מציידי המכשפות באותה תקופה, הוא טישטש את השירים בלטינית, יוונית ואפילו בהיפוך אותיות. הוא חילק את כתביו ל- 10 קבוצות של 100 שירים כל אחת שנקראו "מאות".

אירופה נחשפה לראשונה לשיריו הראשונים במאי 1555, כשפורסם אוסף "נבואות מישל דה-נוטרדאם". השיר המפורסם ביותר באוסף היה על המלך אנרי ה-2 ועל האופן בו ימות – בדו קרב אבירים, כשרומח יחדור לקסדת הזהב שלו. "האריה הצעיר יגבר על האריה הזקן בקרב אחד, בכלוב זהב יכבו עיניו, שני פצעים באחד ואז ימות מוות אכזרי" (שיר 1-35). גם אם השירים נשמעים מעורפלים כיום, הם היו ברורים מאוד בצרפת של המאה ה- 16. השיר ה-35 ב"מאה" הראשונה התפרש כרומז שמלך צרפת, אנרי ה-2 ימות בטורניר אבירים. המלכה, קתרין דה מדיצ'י, ניסתה למנוע את השתתפות המלך בטורניר, בגלל שירו של נוסטרדמוס אשר חזה את מותו. ולכן תחזית זו היא החשובה מכל , מכיוון שהיא פתחה את הקריירה של נוסטרדמוס כנביא. ואכן התאונה הקטלנית אירעה בקיץ 1559 כשהמלך חגג את חתונת בתו בטורניר של קרבות אבירים. הוא התחרה ברוזן מונגומורי, מפקד המשמר הסקוטי שלו. באחת ההסתערויות שלהם נשבר רומח הרוזן ואחד השברים חדר למגן העיניים של המלך ופילח את עינו. המלך מת לאחר 11 ימים. לפני 1559 נחשב נוסטרדמוס כקוריוז, אולם הפך לידוען לאחר מקרה זה.

נוסטרדמוס כנראה חזה גם את מלחמת הקולוניות האמריקאיות באנגלים. במספר שירים כתב על המתיישבים הבריטים שיוצאים למלחמת עצמאות. "המערב יהיה חופשי מהאיים הבריטיים..."

(7-80), "האחות הגדולה של הבריטים תיוולד 15 שנה לפני אחיה. היא תמלוך על ממלכת האיזון" (4-96). מאותו רגע זקפו לזכות "המאות" של נוסטרדמוס ניבוי של אירועים רבים מעצבי עולם ואנשים. ביניהם עליית נפוליאון. "קיסר ייוולד ליד איטליה, הוא יעלה ביוקר לאימפריה שלו. מגלימה קצרה יתקדם לגלימה ארוכה" (1-60). "במשך 14 שנה יהיה רודן" (7-13). ואכן שלטונו של נפוליאון החל בנובמבר 1799 ונמשך 14 שנה על להגלייתו לאי אלבה בשנת 1814. ישנם אלו המאמינים כי חזה גם את המהפכה הצרפתית ב- 1789, 234 שנים לפני פריצתה. שיריו מתארים את הפרטים המזעזעים של ההוצאות להורג בגיליוטינה של מארי אנטואנט והמלך לואי ה-16. "מרד יחריב את הסדר הישן וירים ראשו השמימה. הפה ישחה בדמו שלו... המלך הצרפתי הנבחר יגרום סערה, אש, דם , חתך"

תחזיות אלו ריתקו והביכו את העולם כאשר נראה היה שהן מתגשמות במהלך המאה ה- 20.

אך נשאלת השאלה , האם האסונות הגדולים עדיין לא התממשו?

לפירוש כתבי נוסטרדמוס יש היסטוריה עשירה, במשך מאות שנים הובילו מילותיו ויצירותיו למחשבה כי חזה אירועים רבים וחשובים בהיסטוריה. בשנת 1555 כתב נוסטרדמוס "פסטר יזכה לכבוד של אלים, זה יקרה כשהלבנה תשלים את מחזורה הגדול" (1-25), שיר זה אולי חזה את יצירתו של המדען לואי פסטר שיצר את תהליך שימור המזון. בשיר אחר הוא כתב "הוא יילקח לפינת לונה, שם יניחו אותו על קרקע זרה" (9-65), יש המאמינים כי פיסקה זו חוזה את נחיתת האדם על הירח. אחדים מחסידיו גם מאמינים כי שיר 1-46 חוזה הופעת עב"מים "אש גדולה תיפול מהשמים במשך שלושה לילות. יקרה דבר מדהים ונפלא וזמן קצר לאחר מכן האדמה תרעד...".

מומחים מסכימים כי הבחינה הרצינית של כתבי נוסטרדמוס מתרכזת בסדרת שירים מעוררי מחלוקת אשר חוזים את אחד האירועים הנוראיים ביותר – עליית גרמניה הנאצית ואדולף היטלר.

"חיות פרא רעבות יחצו נהרות. החלק הגדול של שדה הקרב יהיה נגד היסטר, הגדול יגרר בכלוב ברזל כשבן גרמניה לא יבחין בדבר" (2-24). הוא לא השתמש בשם "היטלר" אלא במקום זה הוא נוקב בשם "היסטר" שזהו השם העתיק של הדנובה. בשיר זה הוא חוזה את כל האומות המאוחדות אשר יצאו נגד גרמניה הנאצית ואף הביסו אותה.

"מפקד גרמניה הגדולה יפתה קבוצה גדולה בנאומיו... המפלגה הלוחמנית תשעבד את גבולות הדנובה... כדי להמשיך בצלב דרך צלב הברזל העקום" (3-35). גם כאן ניתן להבין כי מדובר בהיטלר אשר מפתה את עמו בנאומיו. נוסטרדמוס גם תיאר את סבל הקורבנות "ואחרי ניצחון הלשון המטורפת, הקיסר העקוב מדם הקרב נואם ברחבי הסכסוך... צולה את הלשון ואת הבשר ואת העצמות" (4-56)

כאן, יש המאמינים, קיימת התייחסות לנושא השואה.

מאמיניו גם טוענים כי חזה את הקרב הגדול מכולם. ב- 4 ביוני 1944 פלשו כוחות הברית באלפי חיילים וכלים לחופי נורמנדי. "בקרב העם הגרמני ומקומות שכנים, הם ילחמו מעל העננים, נחיל של ארבה ויתושים מימיים. אשמת ז'נבה תיחשף" (5-85). לזכות שיריו המעורפלים ננקף גם ניבוי פצצות האטום ביפן שסיימו את מלחמת העולם השנייה. "ליד הים ובתוך שתי ערים יקרו שתי פורענויות אשר כמותן לא נראו מעולם. רעב, מגיפה, אנשים נזרקים בידי פלדה, זועקים לעזרה..." (2-6).

נוסטרדמוס כתב על אנשים שחיו מאות שנים אחריו ועל מקומות שעדיין לא היו קיימים.

"העבודה העתיקה תושלם מהגג, ברק מרושע ייפול על האיש הגדול. כשימות יאשימו חף מפשע במעשה, האשם יסתתר בסבך המעורפל" (6-37). יש המאמינים כי כאן נחזה מעשה הרצח של ג'ון קנדי בדאלאס, טקסס ב- 22 נובמבר 1963. קיימת גם פיסקה שאולי מנבאה את חרפתו של הנשיא קלינטון "התאווה תעוור את הכבוד, עבירת הנואף תיוודע, וזה ימית עליו קלון" (8-14). יש המאמינים כי פיסקה זו מתארת את פרשיית מוניקה לווינסקי.

שיר מספר 2-28 מנבא את מותה של הנסיכה דיאנה שמתה בפריז בשנת 1997 בתאונת דרכים.

"היורש לשם משפחת הנביא ייקח את דיאנה ליום מנוחתו". כפי הידוע, דודי אל-פאיד, בנו של המיליונר מוחמד אל-פאיד, ישב ליד דיאנה בזמן התאונה.

באחדים משיריו מתאר נוסטרדמוס טכנולוגיות אשר עדיין לא היו ידועות בתקופתו.

"דגים ארציים ומימיים ישטפו אל החוף בגל גדול, צורתם המוזרה פראית ומחרידה. מהים אל החומות מיד יגיעו אל האויב" – ככל הנראה מתוארים כאן מטוסים, צוללות וטכנולוגיות מודרניות. כמה מחסידיו אף סבורים ששיריו מתארים את מלחמת המפרץ ה- 1 ואת הסיבה – נפט. "כמליון איש לעבר פרס. הנחש האמיתי יפלוש לביזנט ולמצרים. הוא יכנס לנבל מרושע, ימשול בעריצות במסופוטמיה. הקרקע אילמה ושחורה למראה".

למרות כל זאת, ישנם מומחים ספקנים, המעלים את השאלה החשובה והמטרידה מכל. אם אלו באמת נבואות אמיתיות, מדוע חסידי נוסטרדמוס אשר לכאורה יודעים לפרש את כתביו, אינם מזהירים את האנושות לפני התממשות האסונות והטרגדיות? רבים מהספקנים והמתנגדים משוכנעים כי לנוסטרדמוס לא היו כוחות מיוחדים, שהוא היה נוכל ולא יותר. ישנם הטוענים כי הערפול הקיים בשיריו של נוסטרדמוס מאפשר להחילם על טווח רחב של אירועים. לפי הספקנים, שפה מעורפלת זו היתה כלי ששימש את נוסטרדמוס לתקוף את מנהיגי תקופתו מבלי לסכן את חייו. הם טוענים שהוא היה פרשן חברתי שכתב בתקופה בה חופש הביטוי, פרשנות ביקורתית על המערכת הפוליטית קרי, מלכים, היתה אסורה בהחלט.

מדוע אם כן יש רבים המאמינים כי נוסטרדמוס אכן ניבא את העתיד? אחת התשובות הניתנות לכך היא שאנשים תמיד רוצים להאמין במשהו, תמיד מחפשים אחר סדר עולמי. הרעיון כי מישהו לפני 500 שנה ראה את עולמנו, נותן לאנשים תחושת בטחון, שאם יקראו את כתביו אז הם ידעו מה יקרה.

למרות הטיעונים ההגיוניים של הספקנים המבקרים את נבואותיו המזעזעות, המשיכו וממשיכים רבים להאמין כי נוסטרדמוס היה נביא. אוסף שיריו הודפס עוד במהלך חייו ברחבי אירופה. בשנה וחצי האחרונות לחייו, כתב נוסטרדמוס את רוב נבואותיו. בשנת 1565 הושלם אוסף שיריו העשירי והאחרון. זו השנה בה החלה בריאותו להידרדר והוא נפטר.

למרות שנבואות נוסטרדמוס רבות, הן נכתבו במהלך תקופה קצרה יחסית. אוסף השירים הושלם בתוך כשנתיים, אך בזמן זה נמתח חזונו על לשנת 3797. האם שנה זו מייצגת את סוף העולם ????

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
נותן מושג על נוסטרדמוס, חסרים קישורים נוספים
.
‏01/‏03/‏2008 d.k
 
מדהים ‏02/‏03/‏2008 בלה
 
חסרים קישורים לרכישת סיפרו המפורש. מרתק! ‏21/‏11/‏2008 מירית
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 8 תגובות
 
  תגובות  
  פשוט מאוד, האיש פשוט תרגם את הזוהר הקדוש והקבלה.
שלמה   - ‏31/‏03/‏2007 01:00 
1.
  מדהים
roribori   - ‏18/‏10/‏2007 13:33 
2.
  ואוו לא יאומן
amit   - ‏29/‏11/‏2007 17:44 
3.
  תגובה על שיריו של נוסטרדמוס
natalie   - ‏20/‏12/‏2007 14:05 
4.
  ראשית כול הוא
פיני   - ‏25/‏01/‏2008 23:48 
5.
  ממש לא יאמן
שלומי   - ‏02/‏03/‏2008 13:08 
6.
  למה
דניאל   - ‏26/‏04/‏2008 01:16 
7.
  מאמר מצויין על נוסטרדמוס ואסון התאומים:
igod.co.il   - ‏23/‏10/‏2008 17:20 
8.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות