גולשים כרגע באתר
‏שבת ‏21 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > מיתוסים

סין


27.2.2007
מיתולוגיה סינית
דירוג מאמר
צפיות: 7629

סין

מיתולוגיה סינית

אפשר להתחקות אחר המיתולוגיה הסינית כמעט 4,000 שנה לאחור. סין עברה שינויים רבים במהלך השנים, הכוללים גם הופעת פילוסופיות פוליטיות חדשות. אורח החיים שייסד קונפוציוס (479-551 לפנה"ס) התבסס על טקסיות, כיבוד אבות והקניית השכלה, התקיים בסין עד לעליית הקומוניזם. אסכולה נוספת חשובה בסין הייתה הדאואיזם אשר דגלה באי התערבות המדינה בחיי אזרחיה ובחזרה לפשטות כפרית. מעל לכל האמינה כי האנושות צריכה לחיות בהרמוניה עם הטבע ולא לשאוף להשתלט עליו. האמינו בדו-קיום בין ה-יין לבין ה-יאנג. (יאנג משמעותו אור השמש, ו-יין משמעותו צל או חושך), אשר נחשבים לשני הכוחות הקוסמיים שפעולתם זה על זה יוצרת את כל תופעות היקום.

היאנג מייצג את הגבריות, פעלתנות, חום, יובש וכד' ואילו ה-יין מייצג את התכונות הנשיות, הסבילות, הקור, הרטיבות והרכות. ה- יין והיאנג נתפסים כמשלימים זה את זה וכתלויים זה בזה.

הקונפוציוניזם, הדאואיזם, הבודהיזם אשר גם הוא נעשה פופולארי בסין והפך לאחת האמונות הגדולות, יחד עם האמונות המסורתיות העתיקות יותר, חיו יחדיו ברוח של כבוד הדדי והשפעה הדדית.

תיאור הבריאה הסיני מתאר את דרך היווצרות העולם בידי אלוהות ראשונית באן-גו. מסופר כי היה צאצא של ה-יין וה-יאנג. בחשכה של ביצה קדמונית ענקית, התהווה באן-גו וגדל במשך 18,000 שנה עד שהתבקעה הביצה. האור והחלקים הצלולים של הביצה התרוממו ויצרו את הרקיע ואילו החלקים הכבדים והאטומים שקעו ויצרו את הארץ. באן-גו קם ועמד, קומתו גדולה והוא דחק את הקרקע והשמיים זה מעל זה בשיעור של 3 מטרים ביום. כעבור עוד 18,000 שנים התקבעו השמים והארץ במקומותיהם הנוכחיים ובאן-גו העייף שכב לנוח. הוא מת והבל פיו נעשה רוח רענן, קולו נעשה רעם, עינו השמאלית נהייתה לשמש, עינו הימנית היא הירח, שערות ראשו ושפמו הם כוכבי השמיים, שאר חלקי גופו הפכו ליסודות שמהם עשויה הארץ, זיעתו הפכה לגשם וטל. חילופי היום והלילה מוסברים כפקיחת עיניו של באן-גו ועצימתן.

האנושות נבראה על ידי האלה הבוראת נו-גואה והאל הבורא פו-שי. מוצא אלוהות זו אינו ברור אבל השם לקוח ממילים שפירושן דלעת/אבטיח שהיו צמחים המופיעים במיתוסים של פריון ומוצא. נו-גואה הייתה נערצת מאוד כיוצרת האנשים הראשונים. מסופר עליה כי ירדה מהרקיע להתגורר על הארץ, לאחר ששהתה זמן מה על פני הארץ גברה עליה בדידותה, והיא הרגישה שחסר דבר מה בעולם. יום אחד ראתה את בבואתה נשקפת בשלולית ורעיון עלה במוחה. היא גרפה בוץ ועיצבה ממנו עותק קטן של עצמה – האדם הראשון. כאשר הניחה האלה את היצור על הקרקע, הוא התעורר לחיים. נו-גואה שמחה מאוד על התוצאה, נטלה עוד בוץ ויצרה המוני אנשים. במהרה היא הבינה שאם ברצונה לאכלס את כל העולם, עליה לייצר אנשים ביתר יעילות ולכן היא טבלה ענף במי הבוץ וכשהצליפה בו ניתז הבוץ לכל עבר וכל טיפת בוץ הפכה לעוד אדם. עד מהרה אוכלס העולם והאלה יכלה לנוח. כאשר הזדקנו חלק מהאנשים ומתו, לימדה אותם נו-גואה כיצד לפרות ולהתרבות.

מיתוס חשוב נוסף קשור למאבק הראשונים כנגד אסונות הטבע. מסופר כי בימים בהם חייתה האלה הבוראת נו-גואה, פרצה מריבה בין אל האש ושליט היקום ג'ו-רונג לבין אל המים גונג-גונג. אל האש שלט ביקום בחוכמה אך ביד תקיפה ודאג שהאנשים אותם בראה האלה ייהנו מתנאי מחייה נוחים.

גונג-גונג, המתואר כיצור מכוער בעל גוף נחש וראש אדם, קינא בג'ו-רונג ורצה לגזול מידיו את השלטון ביקום. הקרב בין האלים היה קשה, תחילה ברקיע ואחר-כך בארץ. גונג-גונג גייס לעזרתו את כל יצורי הים והנהרות אבל אלו בסופו של דבר לא היו מסוגלים לעמוד בלהט האש שהרתיחה את המים והשאירה אותם חרוכים וחסרי ישע. אכזבתו של גונג-גונג מהמפלה הפכה לכעס, בכעסו הרב נגח בראשו את "ההר הלא מושלם" וזה התמוטט. הר זה היה התומך העיקרי ברקיע ומרגע שהתמוטט נפער חור גדול בשמים, העולם איבד את שיווי משקלו וכתוצאה מכך סבלו בני האדם מאסונות טבע קשים. האלה הבוראת נו-גואה לא יכולה הייתה לעמוד מנגד, היא אספה אבנים מהנהר, התיכה אותם ועיצבה אותם, אחר כך טסה לרקיע, נעצה את האבנים המותכות בחורים בשמים וסיתתה אותם כך שלא נשארו סדקים. כדי לוודא שהשמים לא יתמוטטו שוב, החליטה נו-גואה להרוג צב ענק ולהשתמש ב-4 רגליו כתמיכה לרקיע במקום "ההר הלא מושלם" וכך נמנעו אסונות נוספים.

קיים מיתוס נוסף העוסק בשיטפונות, שעוסק בדמותו של יו' הגדול. בגרסה המקורית, יו היה דרקון, או בסיפורים אחרים יצור שמחציתו אדם ומחציתו דרקון. הקיסר האגדי שון הטיל על יו למצוא דרכים לרסן את מימיו של שיטפון גדול. במשך 13 שנים פעל יו וכרה תעלות שניקזו את המים לים, עד שידיו נשחקו מרוב עמל וכפות רגליו התכסו יבלות. עורו השחיר תחת קרני השמש והוא נעשה כחוש מאוד. אולם, לבסוף בא יו על שכרו על כל סבלו. כהוקרה על עבודתו ופועלו, התפטר הקיסר שון מתפקידו לטובת יו וכך קרה שיו היה לקיסר הראשון של שושלת שיה. הוא הפך למייסדה המיתי של שושלת זו ומכיוון שתואר לראשונה כדרקון, כל הקיסרים שבאו אחריו נחשבו לגלגוליו של יצור זה. הדרקון הפך לסמל מרכזי במיתולוגיה ובתרבות של סין.

השמש, ירח והכוכבים תפסו חלק נכבד במיתוסים של סין וטקסי קורבן לכבוד השמש והירח הוסיפו להתקיים עד תחילת המאה ה-20. אולם מעולם לא יוחד לשמש מעמד של אלוהות עליונה ובמדרג האלוהויות הרשמי של סין הקיסרית, דורגו השמש והירח ביחד, אחרי השמים, הארץ, האבות הקיסריים ואלי הדגן והקרקע. רוב מיתוסי הכוכבים התפתחו בשלב מאוחר יחסית בפולקלור הסיני, אולם מיתוס מפורסם אחד מהמאה ה-6 לפנה"ס, מתאר את אי – קשת שמימי בעל כוחות מאגיים. על פי מיתוס זה הקיפו את הארץ בתחילה 10 שמשות. היו אלה עשרה אחים שחיו בעץ ענק בשם פו-סנג. אלה היו בניהם של אדון השמים די-ג'ון והאלה שיהה, שציוותה כי רק שמש אחת תופיע ברקיע בכל עת ולכן נעשה סבב בין האחים. השנים חלפו והבנים החלו להתמרמר על תפקידם הטרחני ועל המשמעת אשר אימם כפתה עליהם. הם הגו יחד תכנית ובה יום אחד הופיעו כל עשר השמשות בשמים בבת אחת וחשבו שמעכשיו יוכלו להישאר בשמים כאוות נפשם. בהתחלה שמחו בני האדם על כל האור והחום שעשר השמשות סיפקו, אולם במשך הזמן נבלו יבוליהם, החום נעשה יוקד והם התייאשו וביקשו דרך להחזיר את המצב לקדמותו. השליט באותם ימים היה יאו, שנחשב לאחד משלושת השליטים החכמים של ימי קדם. הוא התפלל לאל די-ג'ון למען יתערב ויחזיר את הסדר לקדמותו, כלומר שרק שמש אחת תופיע בשמים בכל פעם. האל שמע את בקשתו ומייד ציווה על 9 השמשות המיותרות לשוב לביתם אשר בעץ, אולם עד מהרה התברר כי הבנים נהנים מחירותם ומסרבים לדרישה. די-ג'ון החליט לשלוח ארצה אחד מעוזריו החזקים ביותר את אי, שיתמודד עם בניו הבעייתיים. אי היה ידוע כקשת אמן, לפני רדתו ארצה נתן לו די-ג'ון קשת אדומה ואשפה מלאה בחיצים לבנים, הכוונה היתה רק להפחיד את הבנים ולשכנעם לחזור לביתם. אי ירד ארצה יחד עם אשתו וכשראה את גורלם הקשה של בני האדם הוא כעס מאוד. הוא ירה חץ לעבר השמים ומטר של ניצוצות ניתז לכל עבר מאחת השמשות. אחר כך ירד גשם של נוצות זהב ועורב גדול בעל שלוש רגלים נפל לרגליו של אי וחזהו מפולח בחץ לבן. זו היתה רוחה של הראשונה מבין עשר השמשות. המתת שמש אחת לא השפיעה על האקלים ולכן המשיך אי לירות חיצים לשמים, עד שנשארה רק שמש אחת והאקלים חזר לקדמותו. אחרי שקטל אי את תשע השמשות כעס מאוד די-ג'ון וגזר על אי ואשתו לחיות בארץ כבני תמותה.

מיתוס נוסף על כוכבים בא לידי ביטוי גם בסיפור על הכוכב וגה, הקרוי בפי הסינים "האורגת". היא היתה בתו של אל השמש, שהשיא אותה לרועה בקר (סוג של כוכב) כדי לגאול אותה מבדידותה. אולם הזוג המאושר בילה את כל זמנו במעשי אהבה במקום לעסוק בתפקידים המוטלים עליהם. אל השמש כעס וגזר עליהם פרידה, נהר הרקיע (שביל החלב) הפריד ביניהם. אחת לשנה, ביום השביעי בחודש השביעי מתקבצים עורבנים בנהר הרקיע כדי ליצור גשר שיאפשר ל"אורגת" להגיע לרועה הבקר. אם יורד גשם באותו יום, העורבנים תופסים מחסה והזוג חסר המזל צריך לחכות עוד שנה עד שיוכלו להתראות.
 
 
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 5 תגובות
 
  תגובות  
  Well done
Prox_M   - ‏02/‏03/‏2007 23:35 
1.
  בוודאי שאכתוב על האודיסאה
sarah   - ‏04/‏03/‏2007 11:05 
2.
  הערה
הערה   - ‏21/‏03/‏2007 16:08 
3.
  יפה מאד
Monk   - ‏17/‏07/‏2008 16:04 
4.
  תודה
הפיה הטובה   - ‏23/‏07/‏2008 15:22 
5.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות