גולשים כרגע באתר
‏שבת ‏21 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

קליאופטרה


16.8.2006
הסיפור שמאחורי קליאופטרה השביעית
דירוג מאמר
צפיות: 8069
 
קליאופטרה (השביעית)

 
קליאופטרה הייתה בתו של תלמי השתים עשר אאוטלס. פרוש השם קליאופטרה ביוונית הוא "תהילת האב". היא הייתה האחרונה בשושלת תלמי המקדונית ששלטה במצריים העתיקה.

באביב של שנת 51 לפנה"ס מת אאוטלס והוריש את ממלכתו לקליאופטרה בת ה- 18, ולאחיה תלמי השלוש עשרה שהיה אז בן 12.

קליאופטרה נולדה בשנת 69 לפנה"ס באלכסנדריה, מצריים. היו לה 2 אחיות גדולות, אחות קטנה ו 2 אחים צעירים ממנה. כיוון ששתי אחיותיה הגדולות נפטרו, הייתה קליאופטרה בתו הבוגרת ביותר של אאוטלס. לאחר מותו של אאוטלס הושארו צאצאיו בחסותו של פומפי, שליט רומאי. בעשורים שקדמו למותו של אאוטלס שושלת תלמי כרתה ברית עם הרומאים. האימפריה הרומית הלכה והתחזקה והם החלו לשלוט על ערים רבות. עם הזמן הם צברו יותר שליטה על מצריים והם קיבלו מסים כדי להתרחק. עם פטירתו של אאוטלס קץ השושלת נראה יותר ויותר קרוב.

לפי החוק המצרי, לקליאופטרה היה חייב להיות שותף (ממין זכר)- אח או בן, לא משנה באיזה גיל, במשך כל תקופת שלטונה. היא נישאה לאחיה הצעיר תלמי השלוש עשרה- שהיה בן 12, אך היא במהרה שמטה את שמו מכל מסמך רשמי, למרות המסורת שתהיה נוכחות גברית תחילה בכל מצב של שלטון משותף. כמו כן היא הטביעה את דיוקנה ושמה על מטבעות של אותה תקופה כשהיא מתעלמת מאחיה.

באותו זמן החל עולמה להתמוטט. מחוץ למצריים השתוללה אנרכיה ובמצריים- רעב.

קליאופטרה הייתה מלכה עם רצון מאד חזק. היא הייתה מבריקה וחלמה על שלטון יותר רחב. היא כמעט והגשימה את חלומה. כמו מלכות הלניסטיות רבות, היא הייתה מלאת תשוקה, אך לא מופקרת. ככל הידוע המאהבים היחידים שלה היו יוליוס קיסר ומרכוס אנטוניוס אשר היה שליט באימפריה הרומאית. רבים מאמינים שהיא עשתה מה שלפי הרגשתה היה צריך להיעשות על מנת להציל את אלכסנדריה בכל מחיר.

לקראת שנת 48 לפנה"ס, קליאופטרה עוררה את תדהמתם של אנשים בעמדות כוח רשמיות באלכסנדריה בגלל מעשיה. לדוגמא, שכירי החרב שלה רצחו את בניו של המושל הרומאי של סוריה כאשר הם באו לבקש ממנה סיוע לאביהם.

לאחר שאחיה, תלמי השלוש עשרה, החל לקבל יותר תמיכה כיוון שהיה יותר קל להשפיע עליו, ברחה קליאופטרה מאלכסנדריה. בין השנים 51 עד 49 לפנה"ס, מצריים סבלה מבצורת וכתוצאה מכך מרעב. תלמי השלוש עשרה פסק שלא יהיו משלוחים של תבואה לשום מקום מלבד אלכסנדריה. ישנה סברה שהוא עשה זאת כדי שלא יגיעו משלוחים לקליאופטרה או לנתיניה אשר לא שהו באלכסנדריה.

קליאופטרה בנתה לעצמה צבא משבטים ערבים מהמזרח ותוך כדי היא ואחותה הצעירה עקרו לסוריה.

בינתיים פומפי הובס ע"י פרסלוס. הוא חזר לאלכסנדריה בתקווה למצוא שם מקלט, אך הוא לא ידע עד כמה שמו הוכפש ע"י פרסלוס עד שהיה מאוחר מדי. ברגע שכף רגלו דרכה באלכסנדריה הוא נרצח. תלמי השלוש עשרה עמד וצפה במתרחש. כעבור ארבעה ימים הגיע לאלכסנדריה יוליוס קיסר. הוא הביא עמו שלושים ושתיים אלף לגיונרים ושמונה מאות פרשים. בנוסף היו עמו 12 חיילים אשר נשאו עליהם את סמל הממשלה הרומית ואיתם מוטות שבקצותיהם גרזן עם להב. זה נחשב כסמל של סמכות והיה מאד ברור מה היו כוונותיהם. מיד החלו פרעות באלכסנדריה. תלמי השלוש עשרה עזב את אלכסנדריה ויוליוס קיסר תפס את מקומו בשלטון.

הסריס פותינוס, החזיר את תלמי לאלכסנדריה. לקליאופטרה לא היו כוונות להישאר מחוץ להסכמים שיסוכמו ולכן הבריחה עצמה לתוך אלכסנדריה מגולגלת בתוך שטיח, והגיעה ישירות לקיסר. תלמי וקליאופטרה הוזמנו להופיע בפני יוליוס קיסר בבוקר למחרת. כשתלמי הגיע, הוא קלט מיד שקליאופטרה ויוליוס כבר זוג. הוא יצא החוצה צועק שבגדו בו ומנסה לעורר מחאה וכעס בציבור. הוא נתפס ע"י שומריו של יוליוס והוחזר לארמון. יש הסוברים כי יוליוס רצה לתת לקליאופטרה שלטון בלעדי על אלכסנדריה תחת הפיקוח של רומא.

מלחמת אלכסנדריה החלה כאשר עשרים אלף מחייליו של תלמי הקיפו את יוליוס באלכסנדריה. האחות הצעירה של קליאופטרה ברחה מן הארמון לאכילס, שהיה נאמן לתלמי. היא הוכרזה כמלכה ע"י האספסוף המקדוני והצבא. קליאופטרה לעולם לא סלחה לאחותה על מהלך זה. במהלך הלחימה פותינוס הוצא להורג ותלמי טבע בנילוס תוך כדי ניסיון להימלט.

כעת קליאופטרה נותרה שליטה יחידה על מצריים.יוליוס השיב לה את מעמדה, אך היה עליה להינשא לאחיה הצעיר תלמי הארבע עשר, שהיה בן 11, כדי לפייס את הכוהנים המצרים.

אמנם ליוליוס היו מניעים אישיים למעשיו אך ההחלטה הייתה גם תודות לאינטליגנציה של קליאופטרה ולירושה שלה. מעט זמן לאחר מכן קליאופטרה הרתה ויוליוס שמח מהמחשבה שיהיה לו בן שיירש אותו. יוליוס וקליאופטרה החליטו לקחת פסק זמן ויצאו לשייט במעלה הנילוס. הם עשו עצירה בדנדרה, שם התייחסו לקליאופטרה כפרעונית. יוליוס לא זכה לכבוד כזה, הוא ירד מן הסירה בסוריה לשם עסקים מספר שבועות לפני לידתו של בנם- קיסריון (תלמי קיסר), בשנת 47 לפנה"ס.

ביולי של 46 לפנה"ס, יוליוס חזר לרומא. הוא זכה בכבוד רב ובדיקטטורה בת 10 שנים. החגיגות נמשכו חודשיים והוא הביא עמו את קליאופטרה ואת פמלייתה. הרפובליקנים השמרנים נפגעו ונעלבו מכך שהוא הכניס את קליאופטרה אל ביתו. ההתנהגות החברתית שלה לא הייתה נאותה, והיא פגעה ברבים. קליאופטרה הפכה למוקד לרכילות. יוליוס גם הכיר בקיסריון כבנו בפומבי, והייתה התנגדות לכך שהוא מתכנן להינשא לקליאופטרה למרות החוקים נגד ביגמיה ונישואים עם זרים.

אולם, ב 15 לחודש מרץ, שנת 44 לפנה"ס, יוליוס נרצח מחוץ לבניין הסנאט ברומא. הסנטורים שלו קשרו קשר להתנקשות בחייו. הם האמינו שהוא מהווה איום לרווחת הרפובליקה, ושהוא מתכנן להכתיר את עצמו למלך. לאחר הרצח קליאופטרה ברחה מרומא חזרה לאלכסנדריה. יוליוס לא הזכיר אותה או את קיסריון בצוואתו והיא חשה כי חייה וחיי בנה נמצאים בסכנה מיידית.

חזרה באלכסנדריה, היא ארגנה התנקשות בחייו של שותפה לשלטון תלמי הארבע עשר, והחליפה אותו בקיסריון שהיה אז בן 4. מצריים סבלה אז מרעב ומגיפות. תעלות הנילוס הוזנחו בזמן שנעדרה, מה שגרם ליבול רע ולגאות נמוכה. התקופה הזו נמשכה עד שנת 41 לפנה"ס. כדי לנסות להבטיח את ההכרה של דולבלה (סגנו לשעבר של יוליוס), קליאופטרה שלחה לו 4 צבאות שיוליוס השאיר במצריים. קאסיוס לכד את הצבאות ובכך גרם לדולבלה להתאבד. היא תכננה להצטרף למרכוס אנטוניוס ואוקטביון עם צי עצום של ספינות אך נעצרה בגלל סופה אדירה.

קליאופטרה עקבה אחר המתרחש, כדי לדעת מי יהיה הכוח הגדול הבא ברומא. לאחר שברוטוס וקאסיוס נרצחו, ידם של אנטוניוס, אוקטביון ולפידוס הייתה על העליונה, אוקטביון חזר לאיטליה בשל מחלה קשה וקליאופטרה הבינה שהיא צריכה להתרכז באנטוניוס.

מרכוס אנטוניוס הזמין את קליאופטרה לטארסוס בשנת 41 לפנה"ס. היא חקרה אותו זמן רב לפני כן וידעה איך להתנהג איתו. היא למדה על המגבלות האסטרטגיות והטקטיות שלו, על דמו הכחול, על הרגלי השתייה ורדיפת הנשים שלו, על השאיפות שלו ועל הגסות שלו.

למרות שמצריים הייתה על סף של קריסה כלכלית, היא הציגה לו את המצב לגמרי אחרת. היא הפליגה עם משוטים מכסף ומפרשים סגולים, משרתים סביבה והיא לבושה כמו אפרודיטה, אלת האהבה. זו הייתה הופעה מאד מחושבת מבחינתה. רבים חשבו על כך כמהלך גס והמוני. זה אכן היה גס והמוני ונועד למשוך את תשומת ליבו של אדם גס והמוני. מרכוס אנטוניוס אהב את הרעיון לשאת אישה אצילה משושלת תלמי (המאהבת שלו ואשתו היו ממעמד הביניים).

יש הסוברים כי קליאופטרה הייתה יכולה לבקש מאנטוניוס כל דבר- כולל ארגון התנקשות בחיי אחותה. אך אנטוניוס גם ידע לנצל אותה. הוא לקח ממנה את השלטון על קפריסין. אנטוניוס היה זקוק לכסף וקליאופטרה הייתה נדיבה מאד כשהיא הרוויחה מכך.

בשנת 40 לפנה"ס אנטוניוס חזר לביתו, הוא לא ראה את קליאופטרה במשך 4 שנים. בינתיים אשתו הראשונה מתה והוא התחתן עם אחות של אוקטביון, אוקטביה שילדה לו בת. קליאופטרה ילדה לו תאומים- בן ובת באלכסנדריה. אנטוניוס תמיד רצה באוצרות של תלמי וכשהוא לבסוף שם ידו עליהם, הריבית ברומא ירדה מ 12 אחוז ל 4.

אנטוניוס השאיר את אוקטביה באיטליה וחזר לקליאופטרה. הוא הכיר רשמית בתאומים שנקראו אלכסנדר הליוס וקליאופטרה סלין. אנטוניוס העניק לה אדמה רבה, שהייתה חיונית מאד למצריים. הוא נתן לה את קפריסין, את החוף הסיציליאני, סוריה, יהודה וערב.

מצריים בנתה ספינות וצי גדול מאד. אנטוניוס תכנן מלחמה נגד הפרתנים והיה זקוק לעזרתה של קליאופטרה. בשנת 36 לפנה"ס הוא הובס ונשאר חייב לקליאופטרה אשר ילדה לו ילד שלישי.

בשובו לסוריה היא פגשה אותו ואת צבאו עם אספקה של מזון, ביגוד וכסף. הוא חזר עמה למצריים בתחילת שנת 35 לפנה"ס. אוקטביה גם כן ניסתה להגיע אליו עם אספקה, אך הוא ביקש ממנה לא להמשיך. אחיה אוקטביון ניסה להסית אותו למלחמה. קליאופטרה עשתה כל אשר ביכולתה להשאיר את אנטוניוס באלכסנדריה, היא כנראה חששה שאם יחזור לאיטליה יש סיכוי שינסה לפצות את אוקטביה ואוקטביון ולפייס אותם.

בשנת 34 לפנה"ס אנטוניוס פלש לארמניה- בהצלחה רבה ומתגמלת. הוא חגג באמצעות תהלוכה ברחובות אלכסנדריה כאשר הוא מציג את עצמו כדיוניסס החדש ואת קליאופטרה כאיסיס. טקס פוליטי יותר התקיים מספר ימים לאחר מכן כאשר לילדים ניתנו תארים חדשים. תלמי החמישה עשר (קיסריון) נעשה שותף לשלטונה של אמו על מצריים וקפריסין וכונה "מלך המלכים". קליאופטרה כונתה "מלכת המלכים" והייתה במעמד יותר גבוה מקיסריון. אלכסנדר הליוס (שמש) הוכתר כשליט ארמניה פרס ומדי וקליאופטרה סלין (ירח)הוכתרה לשליטת לוב וקירנאיקה. בנם של קליאופטרה ואנטוניוס, תלמי פילדלפוס הוכתר כשליט פיניקיה, סוריה וקיליקיה, כשהיה רק בן שנתיים. קליאופטרה שאפה להיות קיסרית על העולם כולו והיא לא הייתה רחוקה מהגשמת שאיפתה.

בשנת 31 לפנה"ס אנטוניוס התגרש לבסוף מאוקטביה, מה שהכריח את העולם המערבי להכיר ביחסיו עם קליאופטרה. הוא הטביע את שמה ודיוקנה על מטבע רומי. בזאת נסתיימה מערכת היחסים שלו עם הברית הרומאית. אוקטביון החליט לפרסם את צוואתו של אנטוניוס והכריז רשמית על מלחמה נגד קליאופטרה. שמו של אנטוניוס לא הוזכר בהכרזה. קליאופטרה הואשמה שלא בצדק בזנות ובשתייה מופרזת. סביר להניח שההאשמות נבעו מפחד מאנטוניוס וקליאופטרה ומכך שאנטוניוס יכבוש את העולם וישלוט מאלכסנדריה בשותף עם קליאופטרה.

אך אנטוניוס הובס על ידי צבאו של אוקטביון. הוא ניסה ככל יכולתו להגן על אלכסנדריה אך ללא הועיל. בשנת 30 לפנה"ס אנטוניוס לקח את חייו כאשר נפל על חרבו.

לאחר מותו של אנטוניוס קליאופטרה הובאה לאוקטביון. הוא לא היה מעוניין בה, במשא ומתן או בפיוס, הוא רצה להציג אותה כשפחה שלו בכל עיר עליה היא שלטה. קליאופטרה בשום אופן לא הסכימה לחיות תחת תנאים אלו וביקשה להבריח אל חדרה נחש קוברה מצרי בתוך סל של תאנים. היא נפטרה בתאריך 12 באוגוסט שנת 30 לפנה"ס, כשהיא בת 39. קליאופטרה ואנטוניוס נקברו בקבר משותף שאותו תכננו והחלו לבנות בחייהם.

לפי המסורת המצרית מוות מהכשת נחש מבטיח נצחיות. היא השיגה את המשאלה האחרונה שלה- לא להישכח. לאחר מותה של קליאופטרה, קיסריון הומת בחנק ושאר ילדיה גודלו על ידי אוקטביה.

מותה של קליאופטרה היווה את הקץ למונרכיה המצרית. קליאופטרה הייתה הפרעונית האחרונה.

ישנם סיפורים רבים על קליאופטרה, לדוגמא אחד מן הידועים יותר: בארוחת ערב מפוארת היא ערכה התערבות עם אנטוניוס שהיא תוכל לבזבז מליון ססטרצים על ארוחת ערב. למחרת הם ישבו לאכול ארוחת ערב רגילה לגמרי ובסופה אנטוניוס חשב שניצח בהתערבות. קליאופטרה הזמינה כוס חומץ, הפילה לתוכה את עגילי הפנינה היקרים שענדה, ולאחר שנמסו בתוך התערובת שתתה קליאופטרה את תכולת הכוס.

קליאופטרה הייתה מאד חכמה ומסורה לממלכתה, היא דיברה תשע שפות אך לטינית לא הייתה אחת מהן. היא הייתה טובה בחשבון ואשת עסקים מצוינת. היה לה כבוד רב ליוליוס קיסר אשר חוכמתו ותבונתו היו כשלה. מצד שני אנטוניוס שיגע אותה בהעדר התבונה שלו. היא התמודדה עמו ועשתה מה שהיה עליה לעשות. היא לחמה למען ממלכתה. היא הייתה כריזמטית, מנהיגה מלידה ומלכה שאפתנית. מוות בהתאבדות הוא בהחלט סיום לא ראוי לאישה כה מרשימה.

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏27/‏03/‏2008 Kornelyus
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 9 תגובות
 
  תגובות  
  מוות בהתאבדות נחשב באותה התקופה למוות אצילי
Korn   - ‏10/‏01/‏2007 17:53 
1.
  קליאופטרה מאוד חכמה
מקסים   - ‏27/‏03/‏2007 22:00 
2.
  קליאופטרה
sp   - ‏04/‏08/‏2007 11:07 
3.
  אתם משעוממים?
hyv   - ‏28/‏08/‏2007 21:54 
4.
  קליאופטרה ממש לא הייתה יפה!הייתה נשית ואסטית אבל ממש לא אידיאל יופי...
רא   - ‏17/‏12/‏2007 19:32 
5.
  קליאופטרה
סברס   - ‏21/‏01/‏2008 23:04 
6.
  אתה מטומטם ?!
**חסוי   - ‏19/‏03/‏2008 12:20 
7.
  ל-4
batel413   - ‏19/‏04/‏2009 02:01 
8.
  ל-4
batel413   - ‏19/‏04/‏2009 02:01 
9.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות