גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > מיתוסים

אצטקים


13.3.2007
אצטקים, מקסיקו
דירוג מאמר
צפיות: 7792

אצטקים

(מקסיקו)

האזור מהווה פסיפס של נופים מנוגדים, החל במדבריות שבצפון וכלה ביערות הגשם בדרום. באזור זה התפתחה תרבות מרשימה בתחילת המאה ה-16 (לפני כיבוש הספרדים) ולמרות שהיה באזור מגוון גדול של עמים, לשונות וכו', התשתית היתה אחדות של תרבות ודת.

במקור היו האצטקים שבט של נוודים קשוחים, אוהבי מלחמה אשר נדדו בג'ונגלים של מקסיקו הצפונית. הם נחשבו כנחשלים מבחינה תרבותית בהשוואה למאיה ולטולטקים, אולם לאחר השתלטותם על שני עמים אלו, הם אימצו לעצמם את תרבותם ואף שכללוה ברבות הימים באופן ניכר. כאשר התיישבו האצטקים באזוריה המרכזיים של מקסיקו, אימצו לעצמם רבים מדרכי קודמיהם, בכלל זה את לוח השנה שלהם שהתבסס על מחזור מקודש בן 260 יממות בשילוב עם שנת השמש של 365 יממות, את פולחן המוות והקרבת קורבנות אדם לאלים. את הביקוש לקרבנות אדם סיפקו שבויים שנלקחו במסעות מלחמה. התרבות האצטקית עלתה על כל התרבויות הקודמות שנולדו באמריקה המרכזית, במיסטיות שבה ובאמונות התפלות ששררו בה. לדוגמה: בשעת חנוכת מקדש חדש בשנת 1486 הוקרבו בבת אחת למעלה מ- 120 אלף בני אדם לאלים כדי לרצותם. העובדה כי המוטיב המרכזי בפולחן האצטקי היה מוות ודם באה לידי ביטוי גם ביצירות האמנות שלהם כגון: ציורים ופסלים.

האצטקים סגדו לאלים שלהם הן ביחידות (בכל בית היה מזבח) והן במשותף בימי חג.

האלים המרכזיים בתרבות האצטקית היו:

ווטאוטל (אל זקן) – אל האש, העתיק באלים. נחשב בעיני האצטקים לבן לוויתו הראשון של

האדם.

ויצילופושטלי – האל השבטי של האצטקים, שהיה אל לוחם ואל השמש כאחד.

טללוק – אל המים והגשם

טסקטליפוקה – אחד מארבעת האלים הבוראים, קשור עם שמי הלילה, הירח וכוחות הזדון

וההרס. מוצג לרוב בדמות יגואר.

מיקטלנטקוטלי – אדון המתים, שליט מיקטלן (העולם התחתון)

צ'יקומקואטל – אלת הפרנסה, והפריון

צ'לצ'יוטליקואה – אלת הנהרות והאגמים

קואטליקואה – אלת האדמה, אמו של ויצלופושטלי

קצלקואטל – אחד מארבעת האלים הבוראים, אל כוכב השחר וכוכב הערב.

שיפה טוטק – אל השתילה, האביב והצורפים. עור קורבנות האדם שהעלו לכבודו הופשט,

והכוהנים לבשו אותו.

מיתוס הבריאה במורשת האצטקית מספר כי בראשית היה אומטקולי, אדון השניות שברא את עצמו והופיע הן בהיבט הזכרי אומטאוטל והן בהיבט הנקבי אומסיוטל. צאצאיו של זוג קוסמי זה היו ארבעת הטסקטליפוקים :

  1. שיפה טוטק
  2. ויצילופושטלי
  3. קצלקואטל
  4. טסקטליפוקה

לארבעת אלו הצטרפו גם טללוק, אל הגשם ובת זוגו צ'לצ'יוטליקואה, אלת המים.

אלוהויות אלו היו שרויות בהתמודדות קוסמית תמידית בנוגע לנושא העליונות, דבר שהוביל לעימותים קשים, לבריאתם והחרבתם של עולמות בחמישה עידנים רצופים הידועים גם בשם "שמשות", שכל אחת מהן זוהתה על פי אסון מיוחד שהכחיד אותה.

בשמש הראשונה שלט טסקטליפוקה, והיא נודעה בשם "ארבעת היגוארים".

לאחר 676 שנה הפיל קצלקואטל את טסקטליפוקה למים והיגוארים טרפו את הארץ.

אז משל קצלקואטל בשמש השניה, שנודעה בשם "ארבעת הרוחות". עידן זה הסתיים כאשר טסקטליפוקה קם לנקום את נקמתו והפיל את קצלקואטל מכסאו ואז סחפה אותו סופת הוריקן גדולה. השמש השלישית נקראה "ארבעת הגשמים" והיא עמדה בסימן האש. האל ששלט בה היה טללוק, והיא הסתיימה כששיגר קצלקואטל גשם של אש שאיכל את הארץ. אז הגיע עידן השמש הרביעית שנקראה "ארבעה מים" ומזוהה עם צ'לצ'יוטליקואה, אלת המים (רעייתו של טללוק). עידן זה הסתיים כשהעולם הוצף במבול ובני האדם הפכו לדגים. השמש החמישית היתה המפוארת מכולם, היא נבראה בטאוטיוקן, עיר האלים, כאשר השליך האל ננוצין את עצמו לאש הבוערת ונהפך לשמש העולה. בתחילה הוא היה חסר יכולת לנוע ברקיע ולכן שאר האלים הקריבו את דמם כדי לספק לו כוחות. עידן זה נקרא "ארבע התנועות". בריאה זו יצרה תקדים מיתי לרעיון האצטקי שעל פיו יכולים חיי היקום להתארך רק באמצעות קורבנות.

כעת נוצר צורך לברוא שוב את בני האדם . האל קצלטואקל ירד אל עולם המתים, כדי להביא משם עצמות של אנשי העידן הקודם, ולברוא מהן אנושות חדשה. הוא הגיע אל המדור התחתון ביותר של השאול, התייצב לפני כיסאו של השליט - האל מיקטלאנטקוטלי - ודרש ממנו את עצמות המתים שבממלכתו. אל השאול נאלץ לאפשר לאל החכם לאסוף את העצמות היקרות. קצלקואטל אסף עצמות גבר ועצמות אישה בנפרד, והחל בדרכו חזרה. מכיוון שלכל אדם ולכל אל יש נפש תאומה, חייתית, המלווה אותו בכל אשר ילך, שלח קצלקואטל את שלו לפניו, להודיע לאלים על בואו, ולבקש את עזרתם בהתגברות על המכשולים, אשר ידע כי אל השאול יציב בדרכו. כאשר הגיע חזרה לעולם העליון החלו העצמות היבשות מן השאול קרמו עור, גידים, ובשר והפכו לבני-אדם.

המרכיב המובהק במסורת האצטקית היה העיסוק המתמשך בדמות היגואר. דמות זו ציינה שמאנים שיכלו להפוך עצמם לאותם חתולים גדולים. אותם שמאנים-יגוארים הטילו את מוראם בעיקר כמכשפים חזקים שיש ביכולתם לעורר כוחות מסוכנים בעולם הרוחות. זה בא לביטוי בדמותו של היגואר של טסקטליפוקה, האל העליון של האצטקים. הם סגדו לו כפטרון המלוכה והמכשפים, מעמדו הרם השתקף בזיקתו הסמלית לדמות היגואר. טסקטליפוקה, שנתפס כאל בלתי נראה, היה אדון הצללים המחזיק בראי כשפים המאפשר לו לראות את העתיד ולהתבונן בלב אדם. האצטקים כיבדו אותו ובמקביל פחדו ממנו ומטבעו ההפכפך, שגרם לו להפיץ אומללות ומוות לא פחות מאשר עושר, אומץ ומזל טוב.

בתחילת המאה ה- 15 הנהיג את האצטקים הקיסר מונטסומה ה-2, אשר ישב בבירה טנוצ'טיטלאן, שנבנתה כבר בשנת 1325. זו היתה עיר מפוארת שגגות בתיה היו מצופים בזהב ואכלסו אותה למעלה מ- 50 אלף איש. היא כללה בעיקר כוהנים ואנשי מלאכה, זו היתה עיר עשירה ומשגשגת והמסחר פרח בה. הקיסר מונטסומה ה- 2 שלט ממנה על כל רחבי מקסיקו באמצעות מנגנון ניהולי מאורגן. בשנת 1519 הגיע לאוזני הקיסר שמועה כי קבוצת אנשים זרים, דוברי שפה זרה, הגיעה לחופי טאבאסקי ליד ורה-קרוז. היתה זו משלחתו של פרנאנדו קורטז, הרפתקן מבוגר מספרד שנודע לו מפי סוחרים שונים על עושרם הרב של האצטקים. קורטז בזמן שהותו במקסיקו גייס לעזרתו קבוצות ילידים אשר התנגדו לשלטונו של הקיסר. מונטסומה ה-2 האמין כל אותו הזמן כי קורטז הוא התגלמות של האל קצלקואטל השב משהותו הארוכה מעבר לים והכין בתמימותו הרבה קבלת פנים מפוארת למשלחת הספרדית ולקורטז העומד בראשה.

כשהוא נישא על כסא מעוטר בזהב וכסף ומוקף בכוהניו, לבוש במיטב מחלצותיו, המתין הקיסר לספרדים בפתח עירו בכדי לקבל את פניהם כיאות לפמלייתו של אל. ואז עשה קורטז מעשה שהכתים את ההיסטוריה של ספרד באותה תקופה, הוא נעתר בעורמה לגילויי הכבוד בקבלת הפנים, קיבל ללא היסוס את המתנות שהוענקו לו ואז ציווה על חייליו להתנפל על הקיסר האצטקי ולאסור אותו. הוא הרשה לחייליו לפשוט על המקדשים, על ההיכלים והבתים ולבזוז את תכולתם ולהשחיתם. את חפצי החן והקישוטים שהכילו זהב או כסף הוא הורה להתיך ותוך מספר ימים הגיע שללם של הספרדים לכמות גדולה מאוד.

קומץ אצטקים לא השלימו עם מתקפת הספרדים והתקוממו נגדם וכאשר ניסה הקיסר מונטסומה ה-2 לרסן את המתקוממים – הרגו אותו. תחתיו מינו לקיסר את אחיינו, קואוטמוק שעמד בראש המרד. האצטקים נלחמו בספרדים בכל כוחם כדי לסלקם מבירתם, אולם בסופו של דבר נאלצו להיכנע נוכח עליונותם של כלי הנשק שהיו ברשות הספרדים. לא עבר זמן רב והתרבות האצטקית התמוטטה ונעלמה. את מקומה של תרבות מפוארת זו תפסו הממשל, הדת, הנוהגים והלשון של הספרדים.

למרות הכיבוש הספרדי, עדיין ניתן למצוא גם כיום צאצאים רבים של האצטקים בקרב האוכלוסיה המקסיקנית אשר גאים מאוד במוצאם. קואוטמוק שעמד בראש המרד נגד הספרדים נחשב עד היום כסמל הלאומי.
 
 
 לוח שנה אצטקי
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מעניין, אבל לא בשבילי P: ‏01/‏03/‏2008 חסוי
 
כתבה יפה.אהבתי ותמחקו את הדירוג של חסוי ‏01/‏06/‏2008 DarkKnight
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  מעניין מאוד
מורן   - ‏14/‏08/‏2007 20:15 
1.
  אין נושא ^^
ח ס ו י   - ‏01/‏03/‏2008 18:31 
2.
  אין לי נושא ^^
unidentified   - ‏01/‏03/‏2008 18:33 
3.
  חסוי
DarkKnight   - ‏04/‏06/‏2008 00:33 
4.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות