גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > מיתוסים

מאיה


15.3.2007
מאיה, גואטמלה
דירוג מאמר
צפיות: 7623

מאיה

(גואטמלה)

מאיה, זהו כינוי לקבוצות אתניות שחיו בחבל ארץ גדול של אמריקה התיכונה (גואטמלה היוותה את מרכז תרבות המאיה), ויצרו תרבות גבוהה. מדובר בקבוצות שהתארגנו לחיי חקלאות מסודרים, בעיקר של גידול תירס. תרבותם התגבשה סמוך לשנת 300 לפנה"ס, עשרות ארמונות, פירמידות ומקדשים מעידים על הרמה הטכנולוגית והאמנותית אשר היתה קיימת בקרב בני המאיה. בתקופה זו נבנו ערים גדולות, התפתחה המתמטיקה, האסטרונומיה, תעשיית הצורפות, קדרות, ארכיטקטורה ואמנות הציור שבאה לידי ביטוי במקדשים שלהם.

בני המאיה היו מאורגנים לפי משפחות, שצורפו יחד לשבטים וארצם היתה מחולקת למעין מדינות עצמאיות ועל כולם שלט מלך יחיד. הגורם המאחד את תרבותם היה הדת.

מערכות לוח השנה שבני המאיה השאירו אחריהם יחד עם המתמטיקה שלהם, הם מסתוריים בדיוק כמו האומה עצמה. 2 לוחות בעלי חשיבות רבה בחיי המאיה היו לוח השמש שכונה : האב, והלוח הקדוש שנקרא: צולקין. לוח השמש כלל 18 חודשים של 20 יום בכל אחד, ואליהם נוספו חמישה ימים של ביש מזל, אשר נדרשו להשלמת המספר: 365 ימים. לוח זה שימש למניין השנים.

במקביל ללוח השמש ובצמוד אליו, היה הלוח הקדוש, הצולקין, היו בו 260 ימים שמחולקים ל- 20 "שבועות" של 13 יום. על כל אחד מ"שבועות" אלו היה אחראי אל מסוים, או קבוצת אלים ובנוסף לכך לכל יום היה את האל או האלה שלו. אצל המאיה (כמו גם אצל האצטקים). שני הלוחות השתלבו זה בזה כמו גלגלי שיניים ויצרו "סבב לוחות" של 52 שנים. הזמן, כמו גם גורלותיהם של בני המאיה כיחידים וכחברה, נתפסו כמחזוריים. בסוף כל תקופה של 52 שנים נולדו הזמן והעולם מחדש, בדרך סמלית, בטקס שנקרא "טקס האש הקדושה". הלוח הכפול היה שיטה מתוחכמת למדידת מעבר הזמן ולחיזוי העתיד. טקס האש הקדושה נערך בשעותיה האחרונות של השנה הישנה, אז כובתה כל האש, פסלי האלים הושלכו למים, נשים וילדים הוחבאו. הכוהנים, בתלבושות אשר ייצגו את האלים התהלכו בחוץ. האמונה היתה שזמן מעבר מהשנה הישנה לחדשה הינו מסוכן לעולם וכדי למנוע אסון היה צורך להקריב אדם מהמעמד העליון, כלומר לעקור את ליבו. בבית החזה שהתרוקן הציתו אש חדשה וכך נולד המחזור החדש של 52 שנה. לפידים הוצתו באש אנושית זו ונלקחו למקדש ומשם נלקחו לפידים למקדשים ולערים השונות.

מעמדות המאיה התחלקו למספר קבוצות :

מעמד השליטים

כוהנים

מפקדי צבא

חוזים בכוכבים

אצילים

סוחרים ובעלי מטעים

איכרים ובעלי מלאכה

עבדים

בעבר סברו כי פולחן בני המאיה לא כלל טקסים המבוססים על שפיכות דמים, אולם התברר כי גם הם בדומה לקודמיהם נהגו להקריב קורבנות אדם. הקורבנות נבחרו מתוך שבויי מלחמה, פושעים, יתומים. כאשר הקריבו בני המאיה קורבנות אדם, היו הכוהנים עוקדים את הקורבן על המזבח, אז היו אוחזים בידיו וברגליו ועוקרים את ליבו. הפולחן כלל הרבה הקזת דם. ראשית הקזת דם הקורבנות ושנית הקזת דם עצמית. המלכים והאצולה ניקזו את דמם מהלשון ועד האשכים אל קערות עמוקות, טבלו פיסות נייר בדם והעלו אותם באש והכוהנים שאפו את העשן.

דוגמה נוספת ניתן לראות בטקס שערך המלך כאשר התכונן לצאת לקרב. הוא היה מתייחד עם אשתו בטקס ארוטי ומפיק מעצמו דם וזרע בעוד היא פוצעת את לשונה ומורחת את פניה במסכת דם וכל זאת כדי לתרום את חלקה בהצלחת הקרב.

סיפור הבריאה (שאת חלקו אימצו האצטקים) מורכב מארבע תקופות בהם נבראה ונהרסה האנושות ובכל מחזור שכזה נוצר סוג חדש של בני אדם. היו ויכוחים רבים בקרב האלים בשאלת החומר ממנו יווצרו בני האדם. האנשים הראשונים נעשו מהאדמה, אבל הושמדו מכיוון שהיו חסרי דעת. הניסיון הבא נעשה מעץ וגם הוא הושמד במבול. הניסיון האחרון, שממנו יצאו המאיה, נוצר מערבוב של גרגירי תירס לבנים וצהובים.

פנתאון האלים היה מסובך מאוד בגלל שלל הדמויות והשמות שבהם היה עשוי כל אל להופיע. כל אל היה קשור לפי צבע לאחת מארבע רוחות השמיים, לרבים מהם היו גם מקבילים מהמין השני ולכמה מהם היו גם התגלויות בעולם התחתון.

העולם בו שכנו האלים נתפס כעשוי משלושה רבדים:

  1. עולם תחתון של 9 שכבות שונות ונשלט על ידי תשעת אדוני לילה.
  2. עולם תיכון שבו שוכנים בני האדם (ארץ)
  3. עולם עליון, הרקיע

את שלושת הרבדים הללו חיבר עץ הסייבה הגדול, שלאורכו יכלו לנוע נשמות המתים והאלים.

בני המאיה האמינו כי בעולם הטבעי ישנה מהות רוחנית. לפי אמונתם, אלים או רוחות יכלו להתגלם בהרים, נהרות, שמים, דם או אפילו בפרח אהוב.

האל הראשי היה איצמנה (בית הלטאה), שתואר כאלוהות הבוראת העליונה. הוא היה פטרון הכתיבה והלמדנות וברוב הפעמים תואר כאדם זקן. בת זוגו היתה אישצ'ל (גבירת הקשת בענן), שהיתה אלת הרפואה, האריגה והלידה. אל השמש היה אהאו-קין שהופיע פעם בדמות זקן ופעם בדמות צעיר ובין שקיעת השמש לזריחתה, חצה את העולם התחתון בדמות אל היגואר.

תושבים נוספים של העולם התחתון כללו את האל ל' שנראה לרוב חובש כתר של נוצות ציפור ויושב על כס יגואר והאל נ' שנקשר על פי רוב עם שריון צב. היו גם ארבעה אלי גשם מיטיבים, שהכריזו על נוכחותם בברקים ורעמים, אחד מהם נקרא Chac.

קיים מיתוס המספר על חיזור השמש אחרי הירח. השמש התאהב בנערה אורגת וניסה להרשים אותה בכך שבכל בוקר הביא אייל לפתח ביתה. סבה של הנערה ניסה לשים קץ לחיזורים אלו, אולם אז הפך עצמו השמש לציפור שריחפה בגן של הנערה. היא ביקשה מסבה לירות בציפור, והחזירה לו את דמותו האנושית, הפכה עצמה ללבנה והשניים נמלטו מהסבא הזועם. כאשר ברחו בסירה, שלח אל הגשם ברק לכיוון הנאהבים, השמש הפך לצב מים ואילו הלבנה הפכה לסרטן אבל למרות זאת מתה. השמש נעזר בשפיריות כדי לאסוף את שרידי אהובתו ב- 13 קורות חלולות, אחרי 13 ימים נפתחו 12 מהקורות ומהם יצאו הנחשים והחרקים השורצים מאז בעולם. בקורה ה-13 היתה הלבנה. אייל דרך על הקורה ויצר פות בפרסתו החדשה והשמש התעלס עם אהובתו ואלו היו יחסי המין הראשונים בעולם.

על הסיבות שגרמו לחורבן תרבות זו יש מספר תאוריות. יש הטוענים כי המעמדות הגבוהים ניצלו בצורה קשה את המעמדות הנמוכים עד לכדי מרד מצידם. יש הטוענים כי מחלה פקדה את בני המאיה והפילה חללים רבים ויש אלו הטוענים שנכחדו עקב מלחמות ואי שקט פוליטי שגרמו לנדידה אל מחוץ לממלכת המאיה.

בכל מקרה, כאשר הגיעו הספרדים לאזור, תרבות המאיה היתה כבר בירידה אולם לא נעלמה לגמרי. עדיין ניתן לזהות את הצאצאים באזורים מסוימים בגואטמלה.
 
דוגמה לבנייה של בני המאיה : העיר Tikal בגוטמאלה
 
מקדש היגואר הקדוש בעיר Tikal
 
מאת הפיה הטובה
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מאמר מעניין ‏13/‏02/‏2008 אוהד
 
‏13/‏02/‏2008 Dream
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  מאד מעניין...
Dream   - ‏09/‏10/‏2007 13:39 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות