גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

דמויי אדם - זמן, פרספקטיבה, היגיון והיגיון משחקי


01/04/2007

דמויי האדם בעולם הפנטזיה.


דירוג מאמר
צפיות: 7539

חלקם הגדול של הגזעים דמויי האדם - אלפים כמקרה קיצוני, אך גם גמדים וננסים, חיים תקופות זמן ארוכות להפליא. הפרספקטיבה האנושית המודרנית מתייחסת לתוחלת חיים של 80 שנים לערך, העולה בהתמדה, כיום בחברה המערבית אדם בן 30 נחשב לבוגר במלוא מובן המילה, אדם בן 60 מבוגר. אינני קורא לאנשים מתחת לגיל 30 ילדים כמובן (גם אני כזה) אבל נראה כי לקראת גיל 30 מצפה האדם בחברה אותה אני מכיר, לסיים את תהליך הכשרתו המקצועית, לבסס קשר זוגיות קבוע פחות או יותר, ולהתחיל לחשוב על ילדים. יש לציין כי מאפיינים אלו הם תולדה מאוחרת יחסית של המחצית השנייה של המאה ה20 אם לא מאוחרת יותר, וכי באלפי השנים שקדמו לחברה זו, היו תקופות בהן נחשב גם בן 16 לבוגר במלוא מובן המילה – בתור דוגמה יוצאת דופן ניתן לציין את אלכסנדר בן פיליפוס ממקדוניה (אלכסנדר הגדול) שבהיותו ב16 שלט כבר באימפריה שלטון עצמאי ומת כשביט בגיל 33.

ועכשיו לעניין – אלפים כדוגמה. האלפים אכן מוזכרים במיתולוגיות צפוניות, אך הדימוי המודרני של אלפים שאוב ברובו מן הסאגה של שר הטבעות, אשר מתרחשת רובה ככולה בארידור, ומסיפורי וואלינור המופעים בסילמארליון. טולקין כתב יריעה רחבה וגאונית, בנוסף ליצירתיות שלו, ולעומקו, הוא כתב פנטזיה , לא משחק תפקידים, ויצר עולם מופלא בפרטיו ובאווירתו. האלפים שיצר חיו לנצח, והיו טובים יותר מן האדם ברוב המובנים. בקרב חבורה של אלפים טולקינאיים התגמדו רוב בני האדם – לוגלאס, האלף שאותו יצא לנו לבחון בפירוט הרב ביותר, הוא תופס קשת מחונן, פילוסוף, זמר, חולם. הוא חסין לקור, חום, עייפות ורבים מתנאי העולם הזה, ככל הנראה משום חייו הכפולים – נראה שאלפים חיים בעולם החלומות יותר מבעולם הקשה של ארידור, נושא הטבעת, כאשר הוא עונד את האחת, רואה את נשמותיהם הזוהרות של האלפים, ומכיר בעליונותם על בני התמותה. אולי משום כך ארידור נשארת לאדם, הכבול אליה בחייו, ומשוחרר ממנה במותו, האלפים יכולים לעבור למקומות טובים יותר. לוגלאס אינו נחשב לגיבור יוצא דופן בקרב בני עמו, הוא נשלח עם החבורה בעיקר עקב פתיחותו הרבה. ישויות נעלות כטורין, פאנור, אלרונד, גלאדריאל, צלבורן, תינגול ועוד רבים אחרים נחשבים לנעלים ממנו בתחומם. האלפים הם יצירי חלום ושיר, כוחם הוא בנצחיותם.

איך אדם נקלש שכמותינו, השחקנים, יכול לתאר מאות של חיים?

כששיחקתי אלפים לאורך השנים ניסיתי לכתוב רקע אמיתי של אלף – מילאתי מחברת (בעולם האמיתי קצת יותר מ10 עמודי פוליו, דו צדדי) עדיין, ברקע שניסיתי שיהיה אותנטי ככל האפשר יצא לי לכתוב דברים כמו "הוא בילה 10 שנים ב... כאנשים אנחנו לא מבלים 10 שנים ב..., אנחנו עושים דברים, אבל לך תכתוב דמות אותנטית ותנהל חיים נורמאליים בו זמנית, אפילו בתור גיק. 100 שנים הן זמן ארוך, והאיזון בחבורה דורש כי אלף בן מאות יהיה בעל כישרונות רלבנטיים זהים לאלו של אדם בן 20. בגלל ההיגיון וההגינות שדורש המשחק, אנו נאלצים לעקר ולסרס את דמויי האדם. מכיוון שאלף עתיר שנים אמור להיות בעל ניסיון זהה לזה של אדם, הפכנו אותם בהגדרה לילדותיים משהו, ובמעשה ליצורים בעלי רקע עלוב יחסית לבריה שראתה כבר מאות. הגמדים שמבלים את מיטב שנותיהם במלאכות חרשות ובאים מתרבות המהללת את הלוחם לא זוכים להיות טובים פי מאות מתולעי האדם קצרות הימים.

הסיבות הברורות למצב זה רבות, ראשית, כפי שאמרתי, יש לאזן את החבורה. לא נזכה לראות דמויות אדם אם נהפוך אותן עלובות ביחס לגזעים האחרים. רק הגזעים העוצמתיים ייוצגו. גם שחקן מנוסה החפץ במשחק דמות עמוק יתקשה ליהנות ממשחק יצור עלוב ודל כשרון, בעולם בו היצורים הדומיננטיים יכולים לרמוס את דמותו לאין בהינד עפעף. בנוסף לכך, מאקסטרפולציה של עוצמת דמויי האדם, הגיעו מפתחי המשחקים השונים לרעיון כי דמויי האדם, אם יועצמו מדי, יהפכו לתרבויות השולטות בעולם, והתקשו לדמיין לעצמם משחק בו התרבויות השולטות אינן אנושיות. עוד סיבה, בה אנו מבחינים בכל מרחב המשחק, בין אם טולקין עצמו, מורקוק, רומח הדרקון, ואף מלחמת הכוכבים, ועולם סטאר טרק, היא הגאווה האנושית.

רובינו רוצים לראות את האדם כיצור מוצלח – אז מה אם האלפים נוצרו ע"י הוואלאר? אנחנו שירו של אילובטר – האל העליון, מותינו הוא תעלומה נעלה, אנו הנשק הסודי של האל במלחמתו בבנו האפל והמעוות, הממלכות האלפיות נקלשות, תקוות העולם היא גונדור, לא, לא היער הזהוב או ריוונדייל. אז מה אם תרבותינו צעירה מזו של הוולקנים במאות רבות? אנחנו גמישים, מבינים, סתגלנים, ואקטיביים, אנחנו השולטים בצי הכוכבים, אנו נירש את הגלקסיה. השוביניזם האנושי המובן לחלוטין הזה, עימם את קרנם של דמויי האדם בכל העולם הדמיוני. אלוהים, החולם, המנחה, השחקן הוא אדם, אנחנו, דבר היוצר אי שוויון מובן משהו בעולמות הדמיון.

הכלים בהם אנו יוצרים את אי השוויון, גסים מדי לטעמי. אנו לוקחים את השאפתנות מקרב הגזעים האחרים, את רוח ההרפתקה וההימור, את הרצון ליצור יצירה שתעמוד לעד, את העניין. האלף הממוצע לפי ספרי המשחק, לא מנצל את זמנו העודף כדי להתעלות בתחומו, ולכן נעקף ע"י האדם תוך עשורים בודדים, שבריר זמן בחייו, למרות נטייתו הטבעית לסיף, קסם, חלום ושירה. הגמד האומן איננו יוצר בחסד, אלא חוזר על אותה יצירה, משחק אותה יד פוקר במשך מאות בלי אפשרות לבקש קלף יצירתי מהדילר, ולכן לא יכול להגיע לפסגה האנושית.

אם תעברו על מספר רקעים אקראיים של דמויות בנות הגזעים האחרים בחדרי המשחק של הממלכות, תראו שאינם ארוכים יותר מאלו של בני האדם בני השש עשרה, על אף העובדה שהם מתפרשים על פני עשרות רבות של שנים לכל הפחות. אם תסתכלו על עולמות המערכה, תראו ברובם ממלכות ואימפריות אנושיות, כאשר דמויי האדם נסגרים בגבולות ברורים ומשעממים – ת'ורדבין, קילנטאס, סילבנטאס, בית אבן, איך שלא קוראים למשולש היערות העלוב ההוא בעולם החלול ועוד... מקומם של דמויי האדם הוא בתחתית ערימת הזבל של ההיסטוריה, האדם הוא יורש האלים.

אני רואה את תמונת המצב כפי שהוא כעצובה משהו, הייתי שמח לראות עולם בו דמויי האדם זוכים לטיפול טוב יותר, משחקית. אלריק של מורקוק הוא דוגמה טובה לדמות שאינה מוגבלת בתירוצים הטריוואליים הג'נריים והמפגרים לחולשתם של דמויי האדם, אך עם מגבלתו הגופנית, והיותו בין האחרונים בגזעו, נצר מנוון, הוא עדיין נעלה על חבריו בני האדם, ביותר מדי צורות, שריד אפל ורב עוצמה לעידן חזק יותר, לא הייתם רוצים לשחק עם אלריק באותה חבורה.

אני פונה למגיבים, ואני מקווה שיהיו רבים מכם, בפורום, להציע הצעות למשחק אינטיליגנטי יותר של הגזעים האחרים, ולתפאורות בהם יוחזר ההדר הטולקינאי והמורקוקי לגזעים אלו, המאפשרים עם זאת משחק של דמויות אדם אנושיות וגאות.

∆ - לקידום גזענות אלוהית מושכלת.
 
מאת: morningstar
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏18/‏10/‏2008 לוזר הכי
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  אתה צריך להכיר את אלדרון
נמרוד ינאי   - ‏06/‏04/‏2007 13:44 
1.
  האלפים לא נוצרו עליד הוולאר
יונילאס   - ‏17/‏06/‏2007 18:41 
2.
  נכון!!!!!!!!!!!!!!!
רננה   - ‏08/‏07/‏2007 00:44 
3.
  יפה
Lycaon   - ‏07/‏11/‏2009 12:23 
4.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות