גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

דרואידים


9.9.2007
כתבה המתארת את חייהם של הדרואידים ואמונתם
דירוג מאמר
צפיות: 7844

דרואידים

הדרואידים עלו והופיעו מתוך השבטים הקלטים העתיקים, בזמן שבו האנשים חיו בסמיכות לטבע בכדי לשרוד. לאור המדורות של מספרי הסיפורים יחד עם פריטה על הנבל, הדרואידים חלמו על קסם וכישוף. בעומק היערות הם התאספו, מביאים איתם את הפילוסופיה שלהם, המיסטיקה, הידע. רוחותיהם צפות על גאות הים, על קרני השמש, עפות ברוח.

המילה דרואיד היא ייחודית לעם הקלטי, הם לא היוו קבוצה אתנית או תרבותית לכשעצמם, אלא היו חלק מחברה גדולה יותר שבה הם פעלו. בתקופה הפרה-נוצרית, הדרואידים היוו את המעמד הדתי הגבוה של הדת הפגאנית, היו בניהם כאלו שמילאו תפקידים של שופטים, "רופאים", יועצים, קוסמים, מיסטיקנים, מורי דת. הדרואידים היו הפילוסופים, מדענים, תיאולוגים והאינטלקטואלים שהחזיקו בידם את סה"כ הידע של תקופתם.

ההיסטוריונים הרומאים היו אלו שהעלו על הכתב את התיעוד הראשון בנוגע לדרואידים בתקופה העתיקה. למרות שנחשבו כ"עדים עוינים" לדראואידים, ניתן לראות בכתובים כי הם התרשמו מהחוכמה והפילוסופיה הדרואידית, מהתפיסה המתמטית , מהידע המדעי והאסטרונומי שלהם. הסופר הרומאי

Diogenes העמיד את הדרואיזם במקביל ל- Magi of Persia, והכוהנים של ממלכת בבל. סופר רומאי אחר מתאר כיצד המעמד האינטלקטואלי של הקלטים נחלק לשלושה תתי מעמדות כאשר לכל קבוצה יש ייחודיות משלה. הקבוצה הראשונה היא ה- Bards, שכללו את המשוררים, מספרי הסיפורים, שומרי המסורת, שומרי הזכרון של השבט. הקבוצה השניה היא ה- Ovates שכללו מרפאים, נביאים וחוזי עתידות. הקבוצה השלישית היא ה- Druids שהיוו את הכוהנים שהובילו את הטקסים הפגאנים, הקריבו קורבנות, עסקו בכישוף והיו הבוררים והפוסקים בכל הקשור לאמונה ומוסריות בקרב השבטים הקלטים.

הדרואידים היו מחולקים אף הם לתתי קבוצות :

Sencha – היסטוריונים, אנאליסטים

Brithem – שופטים, מגשרים, שגרירים

Scelaige – שומרי המיתוסים

Cainte – אדוני המזמורים הקדושים, הברכות, הקללות, התפילות לאל, היו אחראים על הוקעת אנשים ועל הגלייתם במידת הצורך.

Liaig – רופאים אשר השתמשו בצמחים, וכישופים.

Cruitre – נגני נבל אשר השתמשו בכישוף, אדוני המוזיקה.

Deghbaire – בעלי הידע בכל הקשור לחומרי רעל, סמי הזיה וכד'.

הדרואידים בנו פילוסופיה שלמה הקשורה לעולם הטבע שבאה לפרש את כוחות הטבע. לימוד האתיקה על ידם נעשה, על פי התיעוד הרומאי, באופן חידתי ומקוטע. הסופר הרומאי Diogenes התייחס לזה כאל חידות ואמרות קודרות. אחת מאמרות חידתיות אלו אשר תיעד ובה משתמשים עד היום הדרואידים המודרניים היא: "יש לסגוד לאלים, ולא נעשה רע, והתנהגות מכובדת נשמרה". אולם, רוב התיעוד הרומאי נעשה בנושא האמונה וההשקפה של הדרואידים בנוגע לאלמותיות הנשמה.

יוליוס קיסר טען כי אמונתם באלמוות של הנשמה גורם להם להיות אמיצים ולעיתים לחסרי זהירות בשדה הקרב. הם האמינו כי העולם בו הם חיים אינו העולם היחיד שקיים, אלא ישנו "עולם אחר", ממלכת הממלכות אשר קיימת מעבר לתחושה הפיזית אבל למרות זאת אמיתית לגמרי.

"העולם האחר" נחשב כמקום אליו מגיעים לאחר המוות אבל עדיין ניתן לבקר בו עוד בתקופת החיים של האדם וזאת דרך חלומות, תחת היפנוזה, דרך מדיטציה, טראנס. הם האמינו כי הנשמות עוברות תהליך של לידה מחדש. הטענה היא שבכדי להיוולד בעולם הזה על הנשמה למות ב"עולם האחר" ולהפך כלומר, כאשר האדם מת בעולם הזה נשמתו נולדת ב"עולם האחר" ולכן טקסי הלוויות שערכו הדרואידים התמקדו ברעיון שהנשמה חווה לידה מחדש למרות שזה נראה לנותרים מאחור כמוות.

אמונתם בנוגע לאלוהויות מורכבת מאוד , האירים מאמינים כי האלוהות שלהם היא האלה

Danu ופנתאון האלים שלהם נקרא Tuatha de Dannann פירוש המילים הוא "השבט של Danu", לעומתם, האלים הקלטים הם בלתי נפרדים מהסביבה אשר בה הם חיים, עד כדי כך שקשה לחלק אותם לקטגוריות ותחומי עניין. אבל המשותף לכולם היה שהם ראו בטבע כדבר קדוש ועילאי.

פולחן האש היה מוטיב מרכזי בדת הקלטית שבא לידי ביטוי ב-4 פסטיבלי אש שנתיים, כל פסטיבל שכזה ארך שלושה ימים, תחילתו היתה בזמן הזריחה מכיוון שזהו הזמן הטוב ביותר להקרבת קורבנות וקבלת חזיונות. האש נחשבה ככוח רוחני לכשעצמו ללא תלות באלמנטים הקוסמולוגיים. לאש היו תכונות מאגיות של כוחות הרס מצד אחד ומן הצד השני כוחות של טוהר.

Samhain – התקיים בתחילת חודש נובמבר, זו נחשבה כחגיגת המתים וציון תחילת השנה החדשה. המוות היה מרכיב חשוב במחזור החיים הדרואידי מכיוון שלפני שיוכל לצמוח משהו חדש צריך שיהיה לו מקום. לפי אמונתם, ביום זה הגבול שבין העולם הזה לעולם האחר נחלש וכך המעבר בין שני העולמות מתאפשר ביתר קלות. משחקים, אוכל, מדורות, הקרבת קורבנות, ותפילות נכללו בפסטיבל לכבוד

המתים.

Imbolc – התקיים בתחילת חודש פברואר, ומשמעות פסטיבל זה היה חגיגת סוף החורף, הגעת האביב, חזרת האור ועונת הזריעה

Beltaine – התקיים בתחילת חודש מאי, יום חג זה נחשב כיום פריון ויום החיים, זה היה היום בו העדיפו הזוגות להינשא. ירידים, ריקודים, תפילות ומשחקים נכללו בפסטיבל זה.

Lughnasas – התקיים בתחילת חודש אוגוסט ובו חגגו את חגיגות הקציר והאדם הודה לאלים על היבול שהתקבל באותה שנה.

יכולת הכישוף והקסם של הדרואידים נעוצה במודעות הגדולה והחזקה שיש להם כלפי הטבע, הרוחות והאלים - הדרואיד הבין את שפת הטבע. המאגיה של הדרואידים היתה בעלת איכות מקודשת, הכישוף נעשה על ידי פניה לאלים בכדי שיבצעו את הבקשה ובתמורה יקבלו מנחה, זבח (קורבן).

הדרואידים נעזרו לעיתים קרובות במצבי טראנס בכדי לקרוא לאלים ולרוחות.

ישנן מס' דוגמאות שעל פיהן נהגו לתקשר עם האלים, רוחות והשוכנים בעולם "האחר" :

Aisling – חלום או חזיון.

Immram – "מסע" לממלכת האלים על ידי שמאנים.

Imbas – השראה והשתוללות פואטית, מעבר למודעות אחרת.

Echtra – מסעות לאדמות הקודש, בדרך זו המאגיה מגיעה באופן לא מתוכנן ללוחמים, ציידים וגיבורים.

לדרואידים היו גם חיות קדושות המוזכרות בכתבים שונים :

סוסים – נחשבו כחיית הארץ, כסמל לריבונות ושלטון.

סלמון – מייצג בד"כ חכמה.

עורבים – היוו סימון לבואה של מלחמה או מוות.

צבי – ייצג את הכבוד של הציידים והלוחמים. לעיתים הופעתו של הצבי ציינה את נוכחות הכניסה/שער

לעולם "האחר".

חזיר – ייצג מלחמה ומוות.

נחש – מייצג את כוח האדמה.

בקר – ייצג כוח ומעמד, ככל שיש יותר בקר כך האדם יותר עשיר ובעל השפעה.

לדרואיזם לא היה סמל אוניברסלי אחד שמייחד ומייצג אותם, מכיוון שהיתה מורכבת משבטים קלטים רבים ומגוונים. אולם ישנם מספר סמלים בהם עשו שימוש בדרך כלל:

Triskeke – ספירלה עגולה בעלת 3 זרועות היוצאים מנקודת מרכזית, פונה הפוך מכיוון השעון. מסמל את האדמה, הים, השמיים המהווים את יסודות הקוסמולגיה הקלטית.

Spiral – ספירלה (צורת סליל) . בד"כ ניתן למצוא סמל זה חקוק על אבנים. מסמל את מחזור העונות, את הלילה והיום, החיים והמוות.

Awen – שלושה מוטות עומדים, כאשר 2 קודקודי המוטות החיצוניים נשענים לכיוון קודקוד המוט המרכזי. המוט הימני מסמל את הכוחות הזכריים בעולם, המוט השמאלי מייצג את הכוחות הנקביים והמוט האמצעי מהווה את האיזון ביניהם.

Circle (מעגל) – זוהי צורה טבעית הרווחת בקרב הסמלים הדתיים. מסמלת את השמש, הירח, האופק, עין האדם.

הצלב הקלטי – צורת צלב נוצרי עם מעגל הסובב את הנקודה המרכזית שלו, היכן שהקווים האנכיים והמאוזנים של הצלב נפגשים. מסמל אזורים קדושים.

החותם הדרואידי – מעגל הנחצה על ידי שני קווים אנכיים.

האל עם הקרניים – דמות אל זכרית בעלת קרניים על ראשה. ככל הנראה מסמל אל דרואידי ולא את

הדרואיזם עצמו. מסמל פריון, ובזמן שבו נמדד כוחו ועושרו של אדם דרך הבקר

שלו – הדמות סימלה גם כוח.

חצי סהר – מסמל פריון נשי במקביל לאל בעל הקרניים שמסמל פריון גברי.

העץ – סמל דרואידי בסיסי, אולם לכל סוג עץ יש את המשמעות הדרואידית שלו. העצים חשובים מכיוון

שהם מהווים גשרים בין ממלכת האדמה לבין ממלכת השמים.

דמות ראש – לסמל זה יש חשיבות מיסטית מכיוון שהוא מבטא את מושב הנשמה של האדם.

סיפורי המיתולוגיה מתארים כיצד גיבורי מלחמה ערפו את ראשי אויביהם בכדי לוודא שהם אכן מתים.

אחד המאפיינים הבולטים בדרואיזם הוא רמת האמונה החופשית שלהם וחוסר באמונות וטקסים מקובעים. בדרך זו הם הצליחו להציע דרך רוחנית, דרך לחיות בעולם ולהימנע מרבות מהבעיות הקיימות בו כמו חוסר סובלנות, קנאות דתית, שהדתות המבוססות מביאות איתן. לא קיים טקסט דתי כמו התנ"ך ואין רשימת אמונות קבועה ומקובעת בקרב הדרואידים. למרות זאת, ישנם מספר רעיונות ואמונות משותפים להם, שעוזרים להגדיר את אופי הדרואיזם גם בתקופה המודרנית.

קיימות מספר סיבות טובות לשאלה מדוע ישנם אנשים כיום המחשיבים את הדרואיזם כדרך רוחנית תקפה ודרך תרבותית לחיים. חלקם רואים בדרך זו כאופציה להתחברות מחדש להיסטוריה, כדרך להבנת האבות הקדמונים שלהם, דבר שיוביל אותם להבין את מוצאם. ישנם אחרים הנמשכים לדרך זו בגלל הקשר לטבע אותו הדרואידים מטפחים. רבים מאמינים כי אובדן דרך החיים הישנה, אחראית על הבעיות החברתיות והסביבתיות הקיימות כיום ולכן, חזרה למקורות, חזרה לדרך החיים תביא לכוחות ריפוי בעולם עוד בתקופת חיינו. דרואידים כיום היא לאו דווקא נטישת הטכנולוגיה ודחיית החברה, זו לא נסיגה מהעולם לתוך עולם הזוי שבו אין צורך להתמודד עם בעיות – אלא, זוהי הצהרה / אישור על צרכינו בעולם בו אנו חיים וניסיון לקחת שליטה עליהם.

ישנם אלו הבוחרים בדרואיזם על פני הדתות הגדולות והמבוססות יותר כמו הנצרות מכיוון שהם חשים מנוכרים לדתות אלו, אך עדיין חושבים שיש מקום לדת בחייהם וכך הם מגיעים לדרך החיים הרוחנית הקלטית של הדרואיזם כדרך אלטרנטיבית.

הדרואיזם כיום גם מהווה נושא לעניין ומחקר אקדמי. רבים הארכיאולוגים, היסטוריונים, חוקרי מיתוסים העוסקים בנושא למרות שאינם מגדירים עצמם כדרואידים או פגאנים. כך יש ממצאים רבים ועשירים במידע הקשורים בנושא זה.

סמלים דרואידים נוספים:

 הצלב הקלטי                                                                   Awen 

Spiral                                                                          החותם הדרואידי

 
 
כתבה: הפיה הטובה

 

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
מאמר מעולה!!! ‏07/‏06/‏2009 פנחס
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 12 תגובות
 
  תגובות  
  ואוו
הלוחש לרוח   - ‏13/‏09/‏2007 21:22 
1.
  גניבה בוטה.
ג'סטין-יוסף אנג'ל   - ‏22/‏09/‏2007 22:24 
2.
  ל-2
הפיה הטובה   - ‏23/‏09/‏2007 12:13 
3.
  לא, זאת גניבה ספרותית
ג'סטין-יוסף אנג'ל   - ‏23/‏09/‏2007 13:00 
4.
  ולא עלה בדעתך
druid   - ‏23/‏09/‏2007 15:28 
5.
  ל- 2 + 4
אורח   - ‏23/‏09/‏2007 19:38 
6.
  דרואידים
שחקן מתחיל   - ‏23/‏09/‏2007 21:33 
7.
  מדובר בגניבה ספרותית בוטה.
ג'סטין-יוסף אנג'ל   - ‏27/‏09/‏2007 19:18 
8.
  תגובה ל-8
הפיה הטובה   - ‏28/‏09/‏2007 22:04 
9.
  בקשה כי המאמר יוסר
ג'סטין-יוסף אנג'ל   - ‏14/‏10/‏2007 15:06 
10.
  לג'סטין
ערן   - ‏16/‏10/‏2007 19:39 
11.
  אז מה?
יד האלוהים   - ‏27/‏01/‏2008 23:55 
12.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות