גולשים כרגע באתר
‏שבת ‏21 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
משחקי תפקידים > משחקי מחשב

TABULA RASA


7.10.2007
משחק חדש TABULA RASA
דירוג מאמר
צפיות: 7463
מבוא

אני זוכר עוד כאשר קיבלתי את המשחקFactions Guild Wars, לכדה את עיני פרסומת ענקית שצורפה לאריזת המשחק, מאותן פרסומות ש-NCsoft השכילו לצרף לכל אריזות המשחק שלהם. הייתה שם דמות של אישה, עם אקדחים והשם של המשחק שעשע אותי לחלוטין: "טאבולה ראסה". מאחר ואני גר בירושלים, יוצא לי לא פעם אחת לשמוע גם משפטים בבליל שפות, ובכל פעם שרצו להגיד על מישהו שהוא עקשן כמו חמור, או שאין עם מי לדבר אמרו עליו "טאבולה ראסה".

מאוחר יותר הכרתי את סלט הבורגול שנקרא גם הוא "טאבולה", ושקיבלתי את המשחק Guild Wars Nightfall שוב מצאתי את אותה הפרסומת, הפעם עם עוד כמה ציורים מגניבים של חלליות, חייזרים ונשקים. הסקרנות אכלה אותי ובחיפוש מהיר בבבילון גיליתי שהכוונה ל"לוח חלק" במובן של תינוק שעדיין לא למד את הסביבה ורק מתחיל מאפס. אני מבטיח לכם שלא הבנתי כלום מהפירוש הזה, אבל זה היה הפירוש הכי מדויק שמצאתי. כששמעתי את הסיפור של המשחק הבנתי בדיוק למה הם התכוונו בשם המיוחד הזה.

הסיפור

בני האדם הגיעו לשיאים טכנולוגיים ומדעיים שהם לא שיערו שהם יכולים להגיע אליהם, האנושות שגשגה ובהתאם חיפשה כוכבי לכת ומקורות למשאבים בעזרתם היא יכולה להמשיך לשגשג. הכל היה טוב ויפה עד לרגע שבו בני האדם פגשו זן אכזרי ומפותח של חייזרים שקטל בהם ודחק את רגליהם גם מכדור הארץ. למעשה השם טאבולה ראסה מספר את כל הסיפור כי כרגע האנושות מתחילה מאפס, והסיבה היחידה שיש עדיין בני אדם היא בזכות גילוי של פורטלים עתיקים בהם נדדה האנושות וברחה מהחייזרים המרושעים לעולמות מרוחקים.

במסעם מגלים בני האדם שהם לא היחידים שעומדים בפני כליה ושיש עוד זנים שלמים של חייזרים טוב לב שמאוימים ע"י אותם חייזרים מרושעים, בנסיבות האלו הסיכוי היחיד של בני האדם להציל את עצמם הוא לחבור עם החייזרים הטובים ולחקור כמה שיותר את הטכנולוגיה החייזרית העתיקה שהצילה אותם (אכן כן, המון חייזרים בסיפור).

דרישות מערכת מינימאליות

Microsoft® Windows® Vista/XP
2.5GHz Intel® Pentium® 4 or equivalent AMD™ processor
512MB RAM
DVD-ROM
5GB available HDD space
ATI™ Radeon® 9600 or NVIDIA® GeForce FX 5700 series video card with 128MB of VRAM
16-bit sound card
Broadband internet connection
Keyboard and mouse
DirectX 9.0c
 
דרישות מערכת מומלצות

Microsoft® Windows® Vista/XP
3.5GHz Intel® Pentium® 4 or equivalent AMD™ processor
2GB RAM
DVD-ROM
5GB available HDD space
ATI™ Radeon® x1800 or NVIDIA® GeForce 7800 series video card
16-bit sound card
Broadband internet connection
Keyboard and mouse
DirectX 9.0c
 
גרפיקה

המנוע הגרפי דומה מאוד לזה של סדרת משחקי Guild Wars, אולי מאז עשו בו שיפורים קלים, אבל קשה מאוד היה להבחין בהבדל בין המשחקים. ניתן לבחור במשחק את הרזולוציה של המסך עד ל1280X1024, לשלוט באיכות התצוגה, ברמת הבהירות, וביישומים מתקדמים כגון איכות תאורה, צללים, טקסטורה, התאמה ל- SLI /Crossfire – כמובן למי שיש אחת מהאפשרויות על המחשב וכן הלאה. היופי במשחק הוא שאתם יכולים תוך כדי משחק לשלוט באפשרויות הגרפיות ולחזור למשחק עם השינויים שעשיתם.

עוד מילה טובה על המנוע הגרפי: הוא כל כך קליל, שהצלחתי לצאת לווינדוס, להפעיל יישומים אחרים ולחזור למשחק בלי שהמחשב יתקע, גם בזמן שהמשחק היה מוקטן והתעסקתי עם תוכנות אחרות, לא הרגשתי עומס על המחשב ממש כאילו הרצתי איזה משחק SWF קליל באחד החלונות.

סאונד

הסאונד הפתיע לטובה בפתיח של המשחק ובתפריט הראשי וטיפה פחות במשחק עצמו, מוזיקת הרקע היא מוזיקת אקשן קלילה שמשתנה בהתאם לרמת האקשן במשחק, לרוב המוזיקה משתלבת עם המשחק, אבל לפעמים היא נמאסת. האפקטים אמיתיים ומשכנעים, אבל עדיין נשאר למפתחים לתקן כמה לאגים שיש בסאונד, ואפילו גם כמה באגים שהיה צפוי שנפגוש בגרסת בטא של משחק, שימוש במערכת סראונד אגב, עושה רק טוב לצלילים המתקבלים ולתחושת המשחק.
 
המשחק והשליטה במשחק

על המשחק עצמו אני לא יכול לחוות דעה סופית, כי העותק שקיבלתי הוא בסך הכול עותק בטא ל Preview. אבל מהרושם שהמשחק עושה מדובר בעוד גרסה של Guild Wars לטוב ולרע עם כל המשתמע מכך. במילים אחרות שטאבולה ראסה הוא גרסה עתידנית למשחק Guild Wars ומשמעות הדבר שכל מי שאהב את סדרת המשחקים יאהב את טאבולה ראסה (והגיוני שאת כל שאר המשחקים שיבואו בסדרה). ומי שלא הצליח להתחבר לגילד וורז לא יתחבר גם טאבולה ראסה, שבסופו של דבר שניהם שייכים לקטגוריית ה-RPG.

כמו שאמרנו המשחק הוא משחק RPG, היוצרים טוענים שמדובר במשחקFPS עם נגיעות RPG, שטויות. אתם מתחילים את המשחק בצורה הכי מסורתית של בניית הדמות כולל בחירת צבע עור, סגנון לבוש וכ"ו. מרגע שהתחלתם לשחק אתם צוברים XP ועולים דרגות ובאורח פלא גם רוכשים כישורי קסם שלטענת היוצרים הם לא באמת קסמים אלה "ניצול של טכנולוגיות חייזריות" (כן, מה שתגידו).

כמו בעולם הגילד וורז, גם כאן אתם בטוחים פחות או יותר כל עוד תתקדמו עם העלילה, אבל אם תחליטו שאתם עצמאים תגלו שיש יצורים שיכולים לחסל אתכם בשנייה. הגרוע מכל הוא שאתם נלחמים באין סוף חייזרים כך שתמיד באים משום מקום עוד ועוד תגבורות. במצב הבלתי נסבל הזה להישאר במקום כדי להילחם ביצורים חזקים זה לא הדבר הכי חכם לעשות (אם לא היו באות תגבורות אולי הייתי נשאר ומנסה לחסל אותם בכל זאת).

ההדרכה במשחק, הממשק של המשימות וההסברים הכללים על המשחק עצמו הם דברים שדורשים שיפור רב. מרוב משימות שנתנו לי לא הצלחתי לעקוב אחרי העלילה המרכזית (להרוג חייזרים רעים?) ולעיתים התבלבלתי בין המשימות עצמן, כך שמצאתי את עצמי עובר ממשימה למשימה, לפעמים בלי להשלים את המשימה הראשונה. אני ממש מקווה שאת הקטע הזה הם ישפרו.

השליטה במקשים במהלך המשחק לא הייתה קשה במיוחד,נכון שהיו הרבה דברים שהצליחו להרגיז אותי במקשים. אין לי מושג באמת למה צריך לבזבז את המיקום החשוב של הלחצן Z למעבר בין ריצה להליכה, אחרי הכל לא היה אדם אחד בין השחקנים במשחק שניסה בכלל ללכת, להיפך היו כאלה שרצו בספרינט (עם סקיל מיוחד והרבה אדרנלין).

בשרתי הבטא אתם משחקים במקביל לעוד שחקנים ולא במפה "פרטית" כמו בגילד וורז, היתרון הוא בכך שיש מי שעוזר לכם, החיסרון הוא שגונבים לכם הריגות. בקשר לשלל: השלל הולך למי שירה את הקליע האחרון שהרג את החייזר, כמו גם נקודות הניסיון.

ההתמצאות בשטח גם היא לא נוחה, למרות מערכת המפות הדיגיטאלית שעליכם, משהו בכל המערכת לא נוח, פשוט התפקשש מאז גילד וורז. תוסיפו לזה את העובדה שהמשחק לא גמור (גרסת בטא) מה שאומר שבקלות אפשר להגיע למקומות מהם לא ניתן לצאת, כגון בורות, חורים, צוקים ובאגים. ותקבלו תסכול מייסר ביותר ברגעים בהם אתם לא מוצאים את האובייקט של המשימה, או ברגעים בהם אתם נתקעים באיזה בור שנייה לפני סיום המשימה.

רמות הקושי: אם תשחקו במשחק הזה "לפי הספר" הוא יראה לכם ממש קל עד שיגיעו יצורים שיחסלו אתכם בשנייה. אם תעשו מה שבא לכם יהיה לכם ממש כיף, ואפילו תתחילו להשתעמם מרוב יצורים שתחסלו עד שיבואו יצורים שיחסלו אתכם בשנייה. למה? כי ככה זה היה בגילד וורז וככה זה גם בטאבולה ראסה.

סיכום

למשחק Tabula Rasa יש יתרון אדיר: הוא העתק מושלם של המשחק Guild Wars, וזה אומר שכל מי שמכיר את הז'אנר יודע בדיוק איך המשחק אמור להיראות. לכאורה נעשה שם ניסיון לצמצם את המורכבות של ההתמחות של הדמויות, אבל תאמינו לי, יהיה לכם מספיק על מה לבזבז את הזמן במשחק. החיסרון הגדול של המשחק הוא שהוא דומה מאוד לגילד וורז: אותה גרפיקה, מוזיקה, אותו עיקרון משחק, ממשק דומה ומי שלא אהב את המשחק גילד וורז, לא יאהב גם את המשחק הזה, למרות שיש בו נשקים.

כדי ליהנות כמו שצריך מהמשחק, אתם חייבים לשחק בו מינימום של כמה שעות רצופות, אחרת יהיה קשה לכם להתחבר למשחק. אחרי כמה שעות של משחק כשתתחילו לעלות דרגות ולהתחבר לדינאמיקה שלו, יהיה לכם פשוט קשה להתנתק ממנו כי תמיד יהיה לכם עוד דבר אחד קטן ועוד משימה לעשות.

אנחנו לא נותנים ציון מאחר ומדובר בביקורת למשחק בטא, אבל תחושת הבטן שלי אומרת שלמרות שהמשחק לא מחדש יותר מידי, עדיין יהיו לו ברחבי העולם מאות אלפי מעריצים שימלאו את השרתים.
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏22/‏11/‏2010 איתי המממממלך
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  חרטא ברטא
XXX   - ‏09/‏12/‏2007 23:17 
1.
  אתה סתם מנסה להדליק אנשים נכון?
אבנר   - ‏22/‏01/‏2008 13:07 
2.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות