גולשים כרגע באתר
‏יום רביעי ‏18 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

אבירי מסדר הטמפלרים


7.10.2007
מסדר הטמפלרים
דירוג מאמר
צפיות: 8092

אבירי מסדר הטמפלרים

מסדר הטמפלרים ("אבירי המקדש"), מסדר נוצרי-צבאי של אבירים שנוסד ב-1118 בארץ-ישראל הצלבנית. מטרת הקמתו הייתה להגן על הצליינים (עולי הרגל) שעלו לירושלים מפני המוסלמים.

הכל התחיל כאשר צלבן צרפתי בשם Hugues de Payens החליט כי הוא ועוד 9 אנשים לוקחים על עצמם את משימת ההגנה זו, והם אימצו להם את השם "האבירים העניים של המקדש"

(Pauvres Chevaliers du temple) או בקיצור "טמפלרים". כדגש על אידיאל ההסתפקות במועט, מציגים הטמפלרים על חותם המסדר שני אבירים הרוכבים על סוס אחד. כעבור כמה שנים (1126) זכתה הקבוצה לגיבוי של Bernard de Clairvaux שהיה נזיר משכיל והיה שותף להלך מחשבתו של

de Payens. בעקבות המלצותיו של ברנרד, הטמפלרים נשבעו לחיות חיי עוני ופשטות כפי שהיה נהוג

על פי כללי המסדר הבנדיקטי (St. Benedict ) אליו היה שייך ברנרד דה קלארבו. בזכותו הגיעו לטמפלרים תרומות עצומות והרבה תומכים ומצטרפים חדשים.

אבירי הטמפלרים החליטו להקים "כוחות מיוחדים" למען ישו וראו בשליחותם דבר קדוש. כנזירים רבים בימי-הביניים התפללו הטמפלרים מספר פעמים ביום, אבל ייחודם כנזירים בא לידי ביטוי באימוני הלחימה שלהם. מדובר היה במסדר צבאי יעיל מאוד שהייתה קיימת בו משמעת קפדנית והיה מצויד היטב.

היה זה צבא קטן מבחינה מספרית, אך רב עוצמה. הטמפלרים הביסו את המוסלמים במצור על אשקלון בשנת 1153, בקרב על גזר בשנת 1177 ובקרב ארסיף ב- 1191 ונראה היה שהם בלתי מנוצחים.

הטמפלרים לחמו על פי כללים נוקשים, אסור היה להם לסגת אלא אם נצטוו לעשות זאת, וגם זאת רק כאשר יחס הכוחות נגדם הוא יותר מ-3 נגד 1. הם היו שונים משאר היחידות של צבאות הצלבנים, הם נודעו כמי שלחמו בצורה מסודרת, אינם בורחים משדה הקרב או עורקים. הצלב האדום על בגדם של הטמפלרים מסמל מות קדושים. מוות בקרב זיכה את הלוחמים בתהילה. התרגיל הטקטי העיקרי שלהם היה תקיפת פרשים. קבוצה קטנה של אבירים תוקפת חזיתית בראש חץ כאשר המטרה היא להבקיע את שורות האויב ולפזר את אנשיו לכל הכיוונים. המתקפה מהירה, מפחידה ורבת רושם.

הטמפלרים התפרסמו ונודעו בניצחונם במספר רב של קרבות והכבוד שרחשו להם היה גדול. נוצרה סביבם הילה של מסתורין, הילה של כוח.

המפקדה שלהם היא מקור חלק מהמסתורין אשר אפף אותם. המלך בולדווין השני, מלך ירושלים, העניק לאבירים את אחד המקומות הקדושים בעולם הנוצרי להקמת המפקדה : אתר בית המקדש הקדום. אך אולי מה שהם מצאו שם הוא שעיצב את גורלם. על פי האגדה העממית, מתחת לבית המקדש העתיק חשפו האבירים את אחת מהתגליות החשובות בכל הזמנים. וכך לפני 900 שנים, באחד מהמקומות הקדושים בעולם מתחילה חפירה ארכיאולוגית פרימיטיבית.

בית המקדש הוקם על ידי שלמה המלך במאה ה-10 לפנה"ס, 400 שנה אחר כך נהרס על ידי הבבלים, והיהודים בנו אותו מחדש. בית המקדש היה, כידוע, מקום משכנו של ארון הברית הקדוש. בשנת 70 לספירה נהרס שוב בית המקדש במלחמה נגד הרומאים ובתקופת מסעות הצלב כבר היה בנוי מסגד כיפת הסלע על חורבות בית המקדש. וכך נוצר מצב בו קבוצה של נזירים-לוחמים החזיקה אז חלק מנכסי הנדל"ן הקדושים ביותר בעיר הקדושה ביותר.

ישנן דעות שונות וחלוקות לגבי משימתם המקורית של הטמפלרים שהייתה באופן רשמי אבטחת עולי הרגל הצלבניים בדרכם לארץ הקודש. ישנם חוקרים הטוענים שהם לא עסקו כלל בסיוע לעולי רגל והשאלה הנשאלת היא : במה, אם כך, הם עסקו?

בזמן הימצאותם במפקדה הראשית שמוקמה על חורבות בית המקדש, הקדישו הטמפלרים 9 שנים לחציבה בסלע מוצק, אחר כך כרו סידרת מנהרות שיצאו מאותה נקודה. התגלית שגילו שם היא אז ועד היום נושא להשערות וניחושים רבים. לפי אחת מהתיאוריות, גילו הטמפלרים מפת אוצר, חרוטה על נחושת, שמגלה את מקום המסתור של אוצרות בית המקדש. האגדה מספרת כי בין הריסות בית המקדש הובילה מפת האוצר את הטמפלרים לאחד מהאוצרות הנחשקים ביותר בעולם הנוצרי – הגביע הקדוש.

התיאוריה היותר שנויה במחלוקת טוענת שהאוצר שמצאו הטמפלרים היה אולי עדויות לגבי צאצאיו של ישו. לפי תיאוריה זו, הגביע הקדוש כשמו בלטינית "סן גראל" הוא בעצם תרגום שגוי של 2 מילים אחרות "סנג ראל", שפירושם הוא "דם מלכותי". לפי תיאוריה זו נישא ישו והיו לו ילדים וצאצאים אלו וצאצאיהם הם בעצם סוד הגביע הקדוש. בהמשך לתיאוריה זו נטען כי הכנסייה הייתה משלמת כל מחיר תמורת הסתרת/הצנעת מידע זה ולכן היו מוכנים לשלם לטמפלרים כסף רב בעבור שתיקתם, מה שמסביר את התעשרותם הרבה של הטמפלרים ועליית כוחם. אך, בסופו של דבר איש אינו יודע מה באמת מצאו הטמפלרים או אם בכלל מצאו משהו. אך מה שאירע לאחר מכן אינו מוטל בספק. הוגו דה-פיין, מנהיג הטמפלרים עזב את ארץ הקודש כדי להגיע לועידת טרויה שנערכה בצרפת (1128), איש אינו יודע מה נדון בוועדה אך כולם יודעים את תוצאותיה, האפיפיור הונוריוס ה- II נתן לטמפלרים את ברכתו. יורשו האפיפיור אינוצנטיוס העניק להם כוח חסר תקדים ובעקבות זאת, נהנו הטמפלרים מחסינות לתחולת חוקים, תקנות או מסים בכל מדינה שהיא. עוצמתם החדשה והמסתורית של הטמפלרים מעוררת תיאוריות קונספירציה רבות.

בספרים כמו צופן דה וינצ'י נטען כי הטמפלרים סחטו את הוותיקן בדרישה לזכויות מיוחדות תמורת שמירה על סודיות באשר לקיום מידע על צאצאיו של ישו, אך רבים מהחוקרים מייחסים את הצלחת הטמפלרים לקשרים טובים.

ראיות על עוצמתם הכלכלית ניתן לראות עד היום, הטמפלרים היו מעורבים במימון ובנייה של מרבית הקתדרלות הגותיות הגדולות במאות ה- 12 וה-13. ברחבי אירופה החלו הטמפלרים העשירים להלוות כסף לאצילים בקשיים – לטמפלרים היה יתרון על פני מלווים נוצריים אחרים, הם יכלו לגבות ריבית והאם אכן גבו עד 10% ריבית תמורת השירות. מייחסים להם גם את המצאת "המחאות הנוסעים" הראשונות בהיסטוריה - בדרך למסע צלב, ניגש האדם ללשכת הטמפלרים הסמוכה לעיר מגוריו, מסר את כספו, קיבל פתק ופדה את הממון בארץ ישראל - תוך הפרשת עמלה למסדר. הטמפלרים עצמם אמנם נשבעו לחיים של עוני אך נראה היה כי זה לא הפריע להם לצבור הון. הם לא היו בעלי רכוש אך המסדר יכול היה להחזיק בכסף ולנהל עסקים ובסוף המאה ה-12 היו אבירי הטמפלרים מהארגונים העשירים והחזקים באירופה.

אך עושרם גרם לקנאה וכעס ומזימה אכזרית נרקמה כנגדם. מסעות הצלב ייצרו את אבירי הטמפלרים, ומסעות הצלב עמדו להרסם. צבאות המוסלמים הגיעו אל ארץ הקודש, אחרי 200 שנות לחימה התאחדו המוסלמים תחת שרביטים של סולטני מצרים. באירופה, מנגד, נחלשת התמיכה במסעות הצלב שנעשו עבור המנהיגים יקרים יותר הן במשאבים כלכליים והן באבידות בנפש. המוסלמים הביסו את הצלבנים בקרב יפו, בקרב אל מנסורה ובמצור על צפת. בשנת 1290 נשאר לטמפלרים רק מבצר אחד בארץ הקודש ובמצור על עכו הם מאבדים גם אותו. וכך ארץ הקודש חזרה להיות תחת כיבוש מוסלמי והטמפלרים נסוגו לקפריסין. גורלו של המסדר היה תלוי במנהיגו החדש, האציל הצרפתי ז'ק דה-מוליי. הוא ניסה לגייס תמיכה למסע צלב חדש שיצא מקפריסין, אך לשווא.

בשנת 1307 מגיע דה-מוליי למפקדת הטמפלרים בפריז, הוא התבקש להגיע לשם על ידי האפיפיור קלמנט ה-5 כדי לאמוד מחדש את מצבו הכספי של המסדר ובכדי לדון בפעולות עתידיות. שנה זו הייתה גם השנה בה נתקל המלך פיליפ ה-4 הידוע בשמו "פיליפ היפה", בקשיים כלכליים רבים. מלחמותיו של המלך פיליפ עם אנגליה גרמו לו להיכנס לחובות רבים והנושה הגדול ביותר שלו אינו אלא מסדר הטמפלרים. המלך פיליפ ה-4 מחליט למחוק את חובותיו ב"מכה אחת" : לעצור את הטמפלרים ולהשתלט על כספם ורכושם. המלך רקח כמה סעיפי אישום בהם הואשמו הטמפלרים במעשי כפירה שונים ומשונים..

ב- 13 באוקטובר 1307, יום שישי (יש הסבורים כי האמונה התפלה בנוגע ליום שישי ה-13 נובעת מתאריך זה) נעצרים תוך יום אחד ז'ק דה-מוליי מנהיג הטמפלרים ומאות טמפלרים צרפתיים.

אירופה הוכתה בהלם. חקירת הנאשמים החלה במסכת קשה של עינויים, כאשר המכשיר הנפוץ ביותר באותה תקופה היה המתלה – שהיה מורכב מ-3 לוחות משולשים וחבל שמחובר לכננת והרעיון היה לגרום לפריקת פרקי הידיים והרגליים. הוגשו אישומים רבים ומשונים, האשימו אותם שניסו להשתלט על צרפת, שמכרו למוסלמים את ארץ הקודש, שירקו והשתינו על הצלב, שנשקו לצלב אחרי שנישקו איש את פי הטבעת של רעהו, שקיימו אורגיות הומוסקסואליות תוך כדי סגידה לשטן,ועוד. רבים מהטמפלרים מודים באשמה בעקבות העינויים הקשים, אך ההודאות כוללות יותר מאשר האישומים המקוריים וחלקן מוזר אף מאוד. בזה אחר זה מודים האבירים המעונים בקיום טקסי פולחן משונים, כולל סגידה לעצם יוצא דופן, גולגולתו של יוחנן המטביל. הם גם מתחילים לספר מיוזמתם סיפורים משונים אך דומים להפליא. חלקם מודה בפולחן ה"בפומה". יש הסבורים כי מדובר בצלמית אבן של השטן – נעשה ניסיון לקשור אותם לעבודת השטן, אך יש גם תיאוריות רבות נוספות באשר לפולחן זה. יש הטוענים כי ה"בפומה" הוא תרגום שגוי של השם "מוחמד" ושהטמפלרים שילבו כמה מסורות דתיות בטקסים שלהם. אולם פירוש המילה "בפומה" עד היום אינו ברור להיסטוריונים. בתחילת שנות ה-80 הועלתה השערה יוצאת דופן על ידי החוקר יו שוונפילד כי המילה "בפומה" היא למעשה מילת צופן. הוא ניסה לפענח את פירוש המילה באמצעות שיטת הצפנה עברית עתיקה שבה נעשה שימוש לפחות מאז שנת 500 לפנה"ס. כאשר פיענח את המילה "בפומה" על פי קוד זה התקבלה מילה חדשה "סופיה", המילה היוונית לחוכמה.

סופיה הוא שמה היווני העתיק של אלה שסגדה לה כת נוצרית קדומה, כת הגנוסטים. היא מופיעה בכתבים שלהם כבוראת העולם, אך אמונות הגנוסטים נחשבו לכפירה והכנסייה אסרה על הפצת כתבי הקודש שלהם. יש חוקרים הטוענים כי הטמפלרים גילו את הכתבים האלה והשיבו לתחייה זרם קדום של הנצרות. בחלק מכתבי כת זו נאמר כי האלה הגיעה לעולם בגופה של מריה מגדלנה. לפי תאורית "הדם המלכותי", מריה מגדלנה ילדה את ילדיו של ישו והפכה בעצמה לכלי שבו נישא הדם הקדוש ולכן לגביע עצמו. בכתב האמנה של הטמפלרים הם מקדישים עצמם לא לישו אלא למריה ולעיתים קרובות הועלתה השאלה באיזו מריה מדובר, האם במריה הקדושה אמו של ישו, או מריה מגדלנה. אם הטמפלרים סגדו למריה מגדלנה, זהו אחד מסוגי הכפירה הנוראיים ביותר שהיו קיימים אך עד היום לא קיימת תשובה לשאלה זו. בכל מקרה, ייתכן שבעקבות העינויים הודו הטמפלרים בקיום פולחן אלה שהוא בגדר כפירה, בפולחן צלמית ואולי אפילו בפולחן הראש הכרות. אך סביר מאוד להניח כי הטמפלרים היו חפים מפשע, שהיו שעירים לעזאזל של מלך תאב בצע שהחליט למחוק את חובותיו בצורה המזעזעת ביותר.

המלך פיליפ ה-4 דרש שהכופרים יועמדו למשפט, והאפיפיור הסכים בלית ברירה.

בשנת 1314 פורק מסדר הטמפלרים באופן רשמי. ב- 18 במרץ 1314, אחרי 7 שנות מאסר ועינויים מוצא להורג בשריפה על המוקד, מנהיג המסדר ז'ק דה-מוליי, ככופר שאינו מביע חרטה. מספרים כי בזמן שהחלה האש ללחך את גופו, קילל ז'ק דה מוליי את המלך ואת האפיפיור ואמר שהם יגיעו בקרוב להישפט בפני אלוהים ואכן בתוך שנה מתו שניהם.

אחרי 200 שנה חדלים הטמפלרים מלהתקיים. המצודות שלהם נלקחו מהם ועושרם הרב נעלם באופן מסתורי עוד לפני שהגיע אליו המלך פיליפ ה-4 , ועד היום איש אינו יודע מה עלה בגורל הונם הרב.

מנקודה זו ואילך, הטמפלרים נעלמים מההיסטוריה המתועדת וזאת למרות שידוע כי טמפלרים רבים הצליחו לשרוד את הרדיפות אחריהם.

יש הטוענים כי האוצר האגדי של הטמפלרים ממתין לחשיפה, יש ספקנים הטוענים כי האוצר אינו קיים ויש האומרים כי האוצר נשמר בקפידה על ידי טמפלרים מודרנים. הם סבורים כי הטמפלרים שגשגו במשך מאות כאחווה חשאית ורבת עוצמה ולכך נמצאו סימנים בכנסיית רוסלין אשר בסקוטלנד שנבנתה כ- 150 שנה לאחר היעלמותם של הטמפלרים. קיימים בה גילופי אבן מסתוריים המזוהים עם הטמפלרים כמו שני הרוכבים על סוס יחיד, חותם הטמפלרים : שה אלוהים אוחז בצלב, פסלים עם תנוחות ידיים בעלי משמעות רבה כמו יד על החזה, רגלים שמופנות כלפי חוץ, ידיים שמונחות על הברכיים וכד' – כל אלה סמלים של "הבונים החופשיים", אחת מהאחוות הגדולות והעתיקות בעולם.

"הבונים החופשיים" שומרים על סודיות טקסיהם אך עם השנים דלפו תיאורים המצביעים על דמיון גבוה לטקסי אבירי הטמפלרים. חלק מארגוני הבונים החופשיים משתמשים במילות צופן ובסמלים טמפלרים, ואחת מהדרגות הבכירות בהיררכיה של הארגון היא – "אביר טמפלרי". תנועת הנוער שלהם נקראת "דה-מוליי" – כשם מנהיג המסדר הטמפלרי. אולי הם הטמפלרים המודרניים ואולי זהו רק צירוף מקרים – זאת לא ניתן לדעת !

700 שנה אחרי פירוק המסדר, אבירי הטמפלרים עדיין אפופי מסתורין. סודותיהם עדיין נסתרים והצופנים שלהם לא פוענחו.

 
 
    סמל הטמפלרים, 2 רוכבים על סוס אחד

הפיה הטובה

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏25/‏04/‏2008 yud
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  שלום לך שוב :)
Dream   - ‏08/‏10/‏2007 10:36 
1.
  היי גם לך :)
הפיה הטובה   - ‏08/‏10/‏2007 22:10 
2.
  אני אישית,
Dream   - ‏09/‏10/‏2007 11:56 
3.
  כל הכבוד, וכמה שאלות
atréju   - ‏15/‏10/‏2007 13:52 
4.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות