גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

וויליאם וואלאס


10.9.2006
מגינה של סקוטלנד - מוביל המרד באנגלים
דירוג מאמר
צפיות: 7698

וויליאם וואלאס

אביר סקוטי אשר הוביל את המרד הסקוטי כנגד הכיבוש הבריטי והמלך אדוארד הראשון.

בשונה ממנהיגים סקוטים אחרים מאותה תקופה וויליאם וואלאס לא בא ממשפחת אצולה, אלא עלה מן העם. ישנם חילוקי דעות לגבי שנת היוולדו (כנראה בין השנים 1272 ל- 1276) וכן לא ידוע הרבה על חייו עד שנת 1297, מלבד רישום אנגלי משנת 1296 בו מדובר על "גנב אחד, וויליאם לה וואליס, אשר פעל בפרת' ". ידוע כי הוא היה מלומד ושלט בשפות הצרפתית והלטינית וכן יש סברה כי הייתה לו הכשרה צבאית כלשהי.

ישנם עדויות לכך שאביו נהרג בקטטה בגבעת לודון ב 1291 וזה מה שזרע בו את השנאה העזה לכיבוש הזר בסקוטלנד.

בשנת 1296 סקוטלנד נכבשה. מתחת לפני השטח הייתה התמרמרות רבה. הרבה מהאצילים הסקוטים נאסרו, הוטלו עליהם מיסים רבים והם נדרשו לשרת בצבאו של המלך אדוארד במהלכים שלו נגד צרפת.

לפי סיפורי עם מקומיים, וויליאם וואלאס הרג שני חיילים אנגלים בסכסוך על דג שתפס. אין לדעת עד כמה סיפור זה נאמן לעובדות, לפי גרסה אחרת נהרגו בסכסוך זה חמישה חיילים. בעקבות המעשה הוצא ע"י הרשויות צו למאסרו של וואלאס. על פי לוח האבן המוצב מחוץ לכנסיית סנט פול בעיר דנדי, וויליאם וואלאס החל את מלחמתו לעצמאות בהריגת בנו של מושל דנדי האנגלי שהיה מתגרה באופן קבוע בוויליאם ובמשפחתו.

לאחר מכן וויליאם הואשם ברצח וביתור גופתו של סר וויליאם הסלריג, השריף האנגלי של לאנארק, במאי 1297,יש הסוברים כנקמה על מותה של מריון בריידפוט מלאמינגטון, שכנראה הייתה אשתו של וואלאס.

בהמשך הוא יצא מקטטות רבות בגבעת לודון, אייר וסקון כשידו על העליונה. רבים הצטרפו אליו כאשר האצולה הסקוטית הגיעו להסכם עם האנגלים ביולי של אותה שנה. באוגוסט יצא וואלאס יחד עם כל אלו שהצטרפו אליו לקראת אנדרו מוריי במטרה להצטרף אליו. הם נפגשו ואיחדו את כוחותיהם בסטירלינג שם החלו להתכונן לקרב מול האנגלים.

במשך שנים אלו, בין קרב לקרב, וויליאם וואלאס כנראה מצא הגנה אצל דודו סר רונלד קרופורד, השריף של איירשייר עד שזה נתפס על ידי האנגלים ונתלה ב 1297. באותו זמן וויליאן וואלאס היה בשליחות בשם דודו וכאשר חזר וראה מה התרחש הרג את כל חיל המצב האנגלי כאשר סגר עליהם את הדלתות ושרף את המבנה שבו ישנו. וואלאס ואנשיו שבו ליער, שם הסתתרו. כאשר שמעה משפחתו של סר רונלד קרופורד על מותו, הצטרף מיד בנו וויליאם לשורותיו של וואלאס.

באחד עשר בחודש ספטמבר 1297, הכוחות הסקוטים ובראשם וויליאם וואלאס ואנדרו מוריי ניצחו את 300 הפרשים ו 10000 חיל הרגלים האנגלים בקרב גשר סטירלינג. הגשר היה צר והחיילים האנגלים חצו אותו לאט ובקבוצות קטנות. הסקוטים חיכו עד שחצי מהצבאות האנגלים עברו ואז הכו בהם והרגו אותם עוד לפני שהשאר הספיקו לחצות את הגשר. חלק מהחיילים ניסו לחזור אחורה לגשר ואלו שעוד היו על הגשר המשיכו קדימה במטרה להילחם כתוצאה מהעומס הגשר קרס וחיילים רבים טבעו בנהר, אלו שלא טבעו נהרגו בידי וואלאס ואנשיו. ישנם אלה הגורסים כי הסקוטים חיבלו מראש בגשר במטרה שהוא יתמוטט. היה זה ניצחון משמעותי עבור הסקוטים וחיזק מאד את הביטחון שלהם.

במהלך קרב זה נהרג האוצר האנגלי בסקוטלנד- יו קרסינגהם. מסופר כי הם הסירו את עורו והשתמשו בו להכנת חגורות ניצחון ונרתיקים לחיילים. אנדרו מוריי נפצע במהלך הקרב ומת מפצעיו לאחר שלושה חודשים. וואלאס הוגדר "מגינה של סקוטלנד" והוא, סגנו- ג'ון גרהאם ווויליאם קרופורד הוכתרו כאבירים.

באותה תקופה נחשב זה להישג גדול כאשר לאביר פשוט הייתה שליטה על אצילי סקוטלנד. בזכות ההצלחה הצבאית שלו, הוא זינק ישירות לראש הסולם החברתי.

כשנה לאחר מכן, בקרב פאלקירק, התהפכו היוצרות. בראשון באפריל 1298, האנגלים פלשו למחוז רוקסבורו. עד אותו זמן וואלאס שלט בסקוטלנד ביד רמה והצליח לגייס צבא מקצועי, אך עם הפלישה נקט בטקטיקות התחמקות ונמנע ממגע עם הצבא הפולש. כל מקום שוואלאס וצבאו נטשו הם השאירו אחריהם "אדמה חרוכה" ובכך יצרו מצב של מחסור באוכל ומורל נמוך. לבסוף נאלצו להתמודד מול הצבא האנגלי בפאלקירק. האנגלים תקפו והחלו לגבור על החיילים הסקוטים בחזית. האבירים הסקוטים נסוגו. היו הרבה הרוגים ביניהם סגנו של וואלאס, ג'ון גרהאם אך וואלאס עצמו הצליח להימלט ויש האומרים כי נאבק בבריאן דה ג'יי, מנהיג הטמפלרים האנגלי והרג אותו. וויליאם קרופורד נעשה סגנו של וואלאס.

בספטמבר 1298, התפטר וואלאס מתפקידו כמגנה של סקוטלנד לטובת רוברט דה ברוס משום שחש שהוא לא מקבל מספיק תמיכה מהאצולה הסקוטית. בשנת 1302 רוברט דה ברוס התפייס עם המלך אדוארד בעוד שוויליאם וואלאס ראה מהלכים לקראת שלום כבזויים.

לקראת סוף 1298, וואלאס ו-וויליאם קרופורד יצאו לצרפת על מנת לבקש סיוע במאבקם של הסקוטים לעצמאות. בדרך תקפו את ספינתם פיראטים ובראשם ריצ'רד לונגוביל. וואלאס שהתחבא במרתפי הספינה לכד את הפיראטים והם הביאו אותם לפריז שם שכנעו את המלך פיליפ הרביעי להעניק ללונגוביל ואנשיו חנינה על מנת שימשיכו לעשות שמות בספינות האנגליות.

הם שרתו מספר שנים בצרפת ובשנת 1303, שבו במעטה החשיכה לחוותו של קרופורד בסקוטלנד. האנגלים, ששמועות על הופעתו של וואלאס החלו להגיע אליהם, פלשו לחווה ווואלאס ואנשיו נמלטו אל עבר יערות אלקו.

וואלאס הצליח להימלט מן האנגלים שוב ושוב עד אוגוסט 1305. אז הוא הוסגר למלך אדוארד ע"י אביר סקוטי שהיה נאמן לאנגליה. הוא הועבר ללונדון ושם נשפט בעוון בגידה, הוא אף הוכתר כמלך פורעי החוק. התגובה שלו להאשמות נגדו הייתה "איני יכול לבגוד באדוארד כיוון שלעולם לא הייתי נתינו". וואלאס נמצא חייב בכל ההאשמות נגדו.

בעשרים ושלוש באוגוסט, 1305, מיד לאחר המשפט, וואלאס הופשט ונגרר כשהוא קשור לעקביו של סוס דרך רחובות העיר. הוא נתלה ושוחרר לפני שמת. הוא סורס, מעיו הוצאו, כרתו את ראשו והוא בותר לארבעה חלקים שנשלחו לערים שונות בסקוטלנד. ראשו הונח על יתד בגשר לונדון.

בתקופה שבה הגובה הממוצע היה כמטר וחצי, גובהו של וויליאם וואלאס התנשא לשני מטרים. הוא היה אדם בגודל מרשים אפילו בסטנדרטים של ימינו ובעל כוח יוצא מן הכלל. נוסיף לכוח הפיזי שלו את ההשכלה שלו- הוא היה בקיא בצרפתית ולטינית ורכש השכלה מלאה מהכנסייה ונוכל להבין כיצד אדם כמו וויליאם וואלאס, בנו השני של אביר לא נודע, רק בשנות העשרים לחייו, הגיע למצב שבו הצליח לגייס תומכים כה רבים, הטיל את אימתו על אויביו בקרבות פנים מול פנים, גרם לכך שמלך אנגליה בעצמו ישנא אותו באופן אישי והפך לגיבור האומה.
 
 
בתמונה העליונה: ציור על זכוכית- תיאור של וויליאם וואלס.
בתמונה למטה: צללית של האנדרטה לזכרו של וויליאם וואלאס.
 
 
 
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
הסרט המדהים ביותר שאי פעם עלה למסכים!!!
‏13/‏03/‏2008 omri nissan
 
מאמר מוצלח בימיוחד!!!!! ‏16/‏03/‏2009 אלריק
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  מדהים
שושלת לוחמים   - ‏20/‏12/‏2007 20:39 
1.
  סקוטלנד!!!!
שמואל   - ‏27/‏12/‏2007 17:56 
2.
  מעריץ גדול
אלריק   - ‏16/‏03/‏2009 20:05 
3.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות