גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

ערפדים בני זמננו


11/09/06
מאמר על ערפדים בתקופתינו
דירוג מאמר
צפיות: 7787

ערפדים בני זמננו

בניגוד לכתבות על וולד ועל סיפורי ערפדים עתיקים, הכתבה הבאה לא תנסה להפריך את רעיון הערפדות ולמצוא את שורשיו, אלא לסקר אותו, ללמוד אותו ולבנות לו פרופיל.

מכאן שנעסוק בעיקר בצורתו המודרנית והאהובה, למרבה הפלא, שחדרה כל כך עמוק לתרבות של זמננו.

לפחות בשתי המאות הקודמות, הערפדים, למרות שתוארו באין ספור ספרים, סרטים, משחקי מחשב ואפילו סדרות טלוויזיה פופולאריות, מתוארים בצורה דומה למדי.

כמובן שיש סטיות לפה ולשם לפי שיגעונות הסופר, הבמאי או המספר אבל באופן כללי, ניתן לראות את התמונה הכוללת.

בראש ובראשונה הם אל-מתים. הם בני אדם שמתו, בדרך כלל על ידי ערפד אחר והוסבו בצורה נוראית כלשהי (בהתאם לסופר או לבמאי) ליצור הנורא הזה.

הם אפלים, מרושעים, מסתוריים ולעיתים רבות אף יפיפיים ובעלי כוחות פיתוי, כשבהווייתם יש סוג של תחושה ארוטית מסוימת.

הם מפחדים מהשמש, מיתדות עץ ,לא מחבבים במיוחד שום או קליעי כסף, מפחדים פחד מוות (אם אפשר להתבטא כך בהקשר לערפדים) מחפצים "נוצריים" כמו צלבים, מים קדושים וכנסיות, מעדיפים שלא יכרתו להם את הראש, ובעת הצורך הם הופכים לעטלפים, זאבים או ערפל.

ומעל הכול כמובן, הם לא יכולים להתקיים בלי דם וחייבים להשיג אותו באופן תמידי.

בזה לא חידשנו שום דבר ואף אחד, אבל כמו שנאמר בהתחלה, לא ננבור בהיסטוריה יותר מדי לחיפוש השורשים העתיקים אלא נחפש איך אנחנו יודעים את כל זה, ומה כל אחד תרם לקלחת.

יצורי חובבי דם קיימים עוד בתרבות יוון העתיקה ובמיתולוגיה שלה, בתרבויות של עמים סלביים ובאגדות וסיפורי עם עוד מלפני תחילת האלף השני ומימי הביניים וככה הם התבשלו להם שנים על גבי שנים. כמובן שיקירנו ולאד תרם רבות לסיפורים ושמועות שהמשיכו להתבשל להן אבל הערפד הראשון כפי שאנחנו מכירים אותו, הערפד האינטליגנטי שקשה להבדיל בינו לבין אדם חי, היה גיבור הסיפור הקצר "הוומפיר" של ג'ון וויליאם פולידורי, לורד רות'בן. הוא התבסס על דמותו של מעסיקו לורד ביירון, המשורר הידוע.(שאכן אפשר לתאר אותו כערפדי משהו, מאחר והוא היה אפל וקודר ועם זאת יפהתואר ובעל קסם אישי מטריד כמעט, כשהעדפותיו המיניות מעולם לא היו ברורות)

"דרקולה" של בראם סטוקר, שבד"כ הוא הידוע ביותר מבין הערפדים האינטליגנטים הראשונים, בא אחריו. לא ניתן להכחיש את התרומה העצומה שנתן בראם סטוקר לערפד המודרני, הוא עיצב אותו, מיסד אותו, שם אותו בטירה גדולה ומפחידה ונתן לו בגדים יפים ומהודרים וידע נרחב בתרבות, מה שבאופן סופי גרם לערפד להפסיק להיות "מפלצת" ולהפוך ליצור המעודן כפי שאנחנו מכירים אותו היום.

מי שבאמת טרח לקרוא את הספר, יגלה שדמות הערפד שם לא עד כדי כך ברורה. הערפדים של בראם סטוקר עדיין הסתובבו באור יום אם כך, מי הוביל אחריו?

המשפיע השני בחשיבותו, לדעת רבים, הוא סרט הקאלט "נוספרטו" . נוספרטו יצא בשנת 1922 ומתאר ערפד מודרני יותר, שמפחד מהשמש (נראה שזה תפס) על אף שנוספרטו כנראה בברור התבסס על "דרקולה" (ודרקולה כנראה התבסס על וולאד המשפד.. הבנתם את העיקרון) הדמות התחילה להתפתח.

סרטי הערפדים התחילו להיות נפוצים מאוד כסרטי אימה וספרות זולה שמתארת את המפלצות החמקמקות האלה צמחו כמו פטריות אחרי גשם חזק במיוחד ואם נקדיש זמן לכל אחד ואחד מהם, לא נראה את הסוף.

אם כך, מי היו המשפיעים הגדולים ביותר שהיוו את נקודות התפנית לעליית הפופולאריות של הערפדים?

מי לא זוכר את "ראיון עם הערפד"? הסרט הקודר, רווי השחקנים המוכרים, שגרף אלוהים יודע כמה מיליונים. מה שרבים לא זוכרים, זה שהיה ספר לפני.

הסופרת אן רייס התחילה לכתוב את סידרת ה"ערפדים" שלה אי שם בשנת 1973. בשנת 1975 יצא הספר לאור. הסרט לעומת זאת יצא רק בשנת 1994. היא המשיכה לכתוב את סידרת הערפדים בעקביות, גם כיום אגב, כשבכל ספר היא חושפת עוד ועוד הסברים על הערפדים שלה, על צורת החיים שלהם, היווצרותם וקיומם. היא חוזרת להיסטוריה העתיקה ביותר של הערפד הראשון, כשבדרך היא מסבירה את גן העדן והגהינום, את אלוהים, את ישו וכן הלאה.

מה שיפה בספריה של אן רייס ואולי גם מה שהפך אותם לרבי השפעה על תדמית הערפדים המודרנית היא הפירוט חסר המעצורים שלה. התיאוריות לגבי קיום הערפדים מכסות הכול החל מהפרט הקטן ביותר של "מדוע הם זקוקים דווקא לדם?" ועד ל- "האם ערפדים רשאים להיכנס לעולם הבא?" התיאוריות וההסברים שלה כל כך מעמיקים ומפורטים שישנם אנשים מסוימים שמסתובבים בעולם ומשוכנעים שהם עוד ימצאו את לסטט וחבריו.

ע"י סידרת הספרים שלה, לא רק שהיא קיבעה וחיזקה את הרעיון הרומנטי/ מסתורי/ ארוטי שסבב סביב דמות הערפד כמתהדר במחלצות ויקטוריאניות ומחבב גינונים צרפתיים ואומנות, מה שהשפיע רבות למשל על התנועה הגותית שקמה בהמשך ובעצמה תרמה לחיזוק הפופולאריות של הערפדות, אלא קבעה קוים חדשים לדמותו, למשל שערפדים לא יכולים לשתות מדם המתים, ערפדים מסתובבים עם בני לוויה, ערפדים יכולים "לישון" במצב תודעה מעורפל במשך שנים מתחת לאדמה, לערפדים יש "כתות" משלהם וכו'.

לכל חובבי משחקי התפקידים זכור בוודאי "עולם האפלה" . עולם האפלה התחיל בקטן אי שם בשנת 91' עם יציאת החוברת הראשונה של "Vampire: The Masquerade". הערפדים שסיפקה לנו החוברת הזאת ועשרות החוברות שיצאו בהמשך, הראו לנו ערפד יותר אורבאני, בסביבה יותר "מוכרת" ויותר שלנו. ההגדרה המדויקת הייתה "פאנק - גותי" מה שאומר- בדיוק מה שיש לנו היום רק יותר מלוכלך, יותר מושחת ויותר אפל. גם הסדרה וגם משחק המחשב שבא בהמשך, הביאו לנו ערפדים יותר "מודרניים", ערפדים שממש "נוצרו" בשביל התקופה שלנו. עם זאת, גם שם אפשר למצוא הגדרות וחוקים חדשים, היררכיה נוקשה בין הכתות של הערפדים, הסבר להיווצרות הערפדים כצאצאים של קיין והצורך של הערפדים להסתיר את קיומם מהאנושות. אפשר לומר שאף שהשפעתם לא הייתהמסיבית במיוחד לפחות לא עד צאת המשחק, הם דרדרו את כדור השלג ה"מודרני" במורד הגבעה.

נמשיך לדון במודרניזציה. אומנם לא נדון בכל ההשפעות הקטנות והזניחות יותר, אך מן הראוי לבחור יחידים שישקפו רעיונות קטנים יותר, שבכל זאת קיימים. היום זה כמעט מצחיק להזכיר ערפדים בלי שמישהו יקפוץ ויצעק "באפי!". אומנם "באפי" כנראה הייתה ועוד תישאר הרבה זמן אחת ההשפעות הגדולות על עיצוב הדמות המסתורית הזאת ועוד סופרים רבים ודגולים ישתמשו בתבניות של ג'ון ווידן, אבל בואו ניזכר במישהו קצת פחות פופולארי שקם קצת לפני.

בלייד, סרט האימה שהציג את הערפדים בצורה המדעית ביותרהתבסס בעצם על סידרת קומיקס, שצוירה ופורסמה הרבה לפני שבאפי סמרס בכלל חשבה על יתדות מעץ.

הסרט בלייד, אומנם לא עורר מהומה כמו באפי, אבל בהחלט ראוי לציון כסרט ערפדים מוכר ומשפיע.

בבלייד למדנו כמה דברים חדשים. למדנו שאפשר להיוולד ערפד, למדנו שאפשר לרפא "ערפדיות" בצורה מדעית, והדבר הכי חשוב, זה כמובן החלק בסרט שבו כדי להגן על עצמם מפני השמש הערפדים מורחים קרם הגנה ושמים משקפי שמש. בטח לא משהו שלסטט היה חושב לעשות..

באופן כללי, בלייד המשיך את הגישה האורבאנית, המלוכלכת, המודרנית והמדעית יותר שיש לערפדים להציע.

דעה מינורית נוספת, שנזכיר אותה דרך סרט האימה הפחות מוצלח "דרקולה 2000" מייצג גישה אולי נפוצה פחות אבל קיימת. לפי הסרט, דרקולה הוא בעצם יהודה איש קריות, שלאחר שבגד בישו ותלה את עצמו, הפך כעונש לערפד, הערפד הראשון. בעקבות כך הוא כמובן מפחד מכנסיות, מים קדושים וצלבים. הסרט עצמו מלא בחורים לגבי הערפדים, בגימיקים זולים ובהחלט לא עשוי כיצירת מופת בנושא, אבל הגישה, אפשר לומר אפילו הגישה המעט אנטישמית, ראויה לציון כעוד הסבר והתפתחות, גם אם כל מה שניתן ללמוד מהסרט זה על הערפד ה"זול" וה"פשוט" שקיים בהרבה סדרות בינוניות וספרים בכריכה רכה.

אבל בואו נחזור לבאפי סמרס והרי, שכשזה נוגע לערפדים אי אפשר בלי באפי סמרס.

באפי התחילה כסרט שאת תסריטו כתב ג'וש ווידן, ואפילו שלא זכה להצלחה עצומה, הסדרה שהוא כתב כמה שנים מאוחר יותר, על אותה הדמות, דווקא הייתה להצלחה בקנה מידה עולמי ועם אפשר להוסיף, בקנה מידה מטורף. הסדרה יצאה בשנת 1997 ושודרה עד שנת 2004. לבאפי יצאה סידרת בת בשם "אנג'ל" העוסקת בערפד שיש לו נשמה והוא, כגיבור-על בלוס אנג'לס, נילחם בכל כוחות הרשע העל-טבעיים. ואנחנו נעסוק בשניהם יחד, אחרי הכול, זאת אותה התיאוריה של אותו האדם.

הערפדים בבאפי הם ערפדים די סטנדרטיים. מפחדים מהשמש, חובבי דם, צריך להינשך ע"י ערפד כדי להפוך לאחד, לא אוהבים שיפודי עץ ובטח לא צלבים.

לבאפי יש ערכה נגד ערפדים, שמזכירה באופן מפתיע את המאה ה18, וגם שם הערפדים חיים בקבוצות.

אז מה כן למדנו?

קודם כל והחשוב ביותר, באפי ממש הכניסה את הערפדים לתרבות של חיינו. הפופולאריות שלה הפכה אותנו, גם את אלו שלא מתעניינים בעל-טבעי, לבעלי ידע בסיסי ב"ערפדות".

היא ללא ספק חדרה אל הדור הצעיר יותר מ"דרקולה", שספק מי מהם בכלל קורא ספרים.

אבל באפי גם קיבעה לנו כמה עובדות. ראשית, על מנת להיכנס לבית של בני אדם, על הערפד להיות מוזמן. שנית, לערפדים אין נשמה , אך בקללה איומה, או כישוף, הם יכולים לקבל אותה בחזרה, וזה יהפוך אותם ל"טובים". לא בני אנוש, אבל בעלי מצפון. ניתן גם להשפיע על הערפדים באמצעים מודרניים כמו שבבים, כפי שלמדנו בעונות מתקדמות יותר, ערפדים יכולים לנוע מעט גם באור יום כל עוד הם מכסים את עצמם איכשהו והעובדה החדשה מכל, בכל דור, יש לערפדים כוח נגד - היא הקוטלת.

התיאוריות שנוצרו בבאפי בקשר לערפדים ראויות לציון ולא משנה כמה מסחרי זה יהיה, זה תרם המון לחיזוק ולפופולאריות ולעניין בדמות הערפד בתרבות של ימנו.

לסיכום,אלה הרוצים לעסוק בילדי החושך חשוב לזכור- התיאוריות והסיפורים שונים ומשונים, משתנים ומתפרקים, חוזרים ונעלמים. אבל הם כאן כבר הרבה זמן והם בטח הולכים להישאר.

אז בחרו לכם את הדמות החביבה עליכם, החוקים החביבים עליכם,ואפילו התקופה החביבה עליכם,

ושלבו אותה במשחקי התפקידים

 
מאת: אור רויזין
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏27/‏04/‏2008 vera
 
ממש חזק! ‏05/‏06/‏2009 ללי בן ציפציף
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 14 תגובות
 
  תגובות  
  אור:
טל   - ‏15/‏09/‏2006 20:51 
1.
  אני אשמח לענות על לפחות חלק מהשאלות..
אור   - ‏19/‏09/‏2006 18:36 
2.
  כתבה
n.k   - ‏20/‏09/‏2006 07:38 
3.
  ממש אהבתי את הכתבה
ערפד בהתהוות   - ‏23/‏11/‏2006 09:01 
4.
  כתבה יפה.
Gargoyle   - ‏30/‏03/‏2007 09:40 
5.
  גרגויל יקירי
misent   - ‏01/‏04/‏2007 13:32 
6.
  ואו.
Gargoyle   - ‏01/‏04/‏2007 20:11 
7.
  אחלה כתבה ולגבי וולד
iamnati   - ‏01/‏08/‏2007 14:56 
8.
  לאמא
חסן   - ‏19/‏10/‏2007 15:17 
9.
  וולד המשפד
יד האלוהים   - ‏28/‏01/‏2008 13:07 
10.
  לגבי ערפדים
אביה   - ‏27/‏03/‏2011 20:03 
11.
  האם ערפדים קיימים
dan   - ‏11/‏07/‏2011 15:01 
12.
  ערפדים
sonia200   - ‏30/‏07/‏2011 16:29 
13.
  איך אתה יכול להיות בטוח?שערפדים קיימים זה חשוב לי לדעת
אל.אנ   - ‏13/‏01/‏2012 16:23 
14.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות