גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

הנרי השמיני


4.1.08
קורותיו של המלך הנרי השמיני
דירוג מאמר
צפיות: 8054

המלך הנרי ה-8

המלך הנרי ה-8, מלך אנגליה ואירלנד היה ילדם השלישי והבן השני של הנרי ה-7 ואליזבת' מיורק.

הוא נולד ב- 28 ביוני, 1491 בארמון גרינוויץ'. והיה למלוכני האנגלי הראשון שהתחנך תחת השפעת הרנסאנס ומוריו כללו בין השאר גם את המשורר סקלטון. הנרי הפך לתלמיד מצטיין והיה בקיא בשפות, מוזיקה, אמנות וספורט והיה מיועד לשמש בתפקיד דתי בכנסיה.

שני אחיו, הנסיך ארתור, אדמונד הדוכס של סומרסט, ושתי אחיותיו נפטרו לפני אביהם בטרם עת.

הנרי ה-8 נותר כבן היחיד יחד עם שתי אחיות נוספות, מרגרט טיודור (מלכת סקוטלנד) ומרי טיודור (מלכת צרפת ודוכסית סאופולק), ולאחר מות אביו בשנת 1509, הפך ליורש המלוכה.

הנרי היה מאורס לאלמנת אחיו קת'רין מאראגון ולמרות מחאותיו נגד נישואים אלו , הצעד נחתם בחודשים הראשונים למלכותו בעיקר עקב הלחץ הכבד מצד אבי הכלה המלך פרדיננד השני מלך אראגון, שהתייחס לאנגליה ככלי בידיו ולקת'רין כשגרירתו. בתחילת דרכו כמלך צעיר, לא הפגין הנרי עניין רב בפוליטיקה ובמשך שנתיים העניינים נוהלו על ידי יועצו, ריצ'רד פוקס, שהיה אדם שליו ורודף שלום. לעומת זאת, הפגין הנרי עניין רב בלימודים ובכל נושא הקשור לצי הימי וכאשר יצא הצבא האנגלי בשנת 1513 נגד צרפת יחד עם פרדיננד השני, עמד הנרי בראש המצור ב- Therouanne ו- Tournay ובראש ההתקפה ב- Guinegate, מה שהוביל בסופו של דבר להסכם שלום בשנת 1514. פרדיננד השני נטש את הברית עם אנגליה ועורר על ספרד כולה את כעסו של המלך הנרי ה-8, בתוך כל הבעיות בין אנגליה לספרד התעוררו שמועות על גירושיהם של הנרי וקת'רין. אולם בעקבות התעוררות מחודשת של היריבות הצרפתית – אנגלית ועלייתו לשלטון של פרנסואה ה-1 , נערכה התיידדות / התקרבות מחודשת בין פרדיננד להנרי. לידת בתו של הנרי, הליידי מרי ב- 1516 דחתה את השמועות על הגירושין והעלתה מחדש את התקווה להולדת בן זכר יורש.

פרדיננד מת באותה שנה (1516) והקיסר מקסמיליאן ה-1 מת ב- 1519 ונכדם קרל ה-5 ירש את שניהם (ממלכת ספרד המאוחדת) למרות מועמדותו הרפה של הנרי ה-8 לתפקיד. בשנים אלו פרצה יריבות עזה בין קרל ה-5 לבין המלך הצרפתי פרנסואה ה- 1 ויועצו של הנרי ה-6, החשמן תומס וולזי ניצל הזדמנות זו ושכנע את הנרי לשמש כמתווך ביניהם. פרנסואה ניסה לכרות ברית עם אנגליה נגד קרל ה-5 בפגישה שנערכה בשנת 1520 ב"שדה אריג הזהב" , פגישה שהסתיימה ללא תוצאות. במקביל נפגש קרל ה-5 עם הנרי בקנת' אולם גם פגישה זו לא נשאה פרי. ב- 1525 פרצה מלחמה בין צרפת לספרד ובקרב פביה שבצפון איטליה נתפס פרנסואה ה- 1 , נלקח בשבי ואולץ לחתום על הסכם מדריד בו ויתרה צרפת על תביעותיה בצפון איטליה ועל כל נחלותיו אשר בגבולות צרפת.

במהלך השנים פיתח הנרי ה-8 עניין רב בפוליטיקה , הוא החל לאמץ גישה משלו באשר למדיניות החוץ והפנים של החשמן וולזי ששימש כיועצו הקרוב ביותר ולהטות אוזן לשמועות כנגד פעולותיו שהיו קשורות מאוד לכנסיה הנוצרית. בינתיים, רצונו של המלך ביורש זכר היה עז אך לא התממש, ועד לשנת 1526 כבר היה ברור כי כל עוד יישאר הנרי נשוי לקת'רין, הוא גם לא יזכה לכך. היתה אמנם בתו מרי, אולם אף מלכה לא הומלכה קודם לכן באנגליה ולכן היא לא נחשבה כיורשת, בנוסף לזאת הפטאליות שאין דומה לה שעל פיה התייחסו לנושא היורש העלתה מחדש שאלות תיאולוגיות שהיו קיימות עוד קודם לכן בנוגע לנישואיו של הנרי לגיסתו. לכל זאת נוספה גם תשוקתו הבוערת של הנרי ה-8 לאן בולין שנודעה בזכות שנינותה וחוכמתה. אחותה, מרי בולין, שימשה שנים רבות כפילגשו של הנרי ואומרים שגם ילדה לו 2 ילדים. הנרי העביר את תשומת ליבו ממרי בולין לאחותה הצעירה שהפכה גם היא לפילגשו עוד קודם לנישואיהם. הנרי פנה לאפיפיור קלמנס השביעי בבקשה שיתיר את גרושיו אך האפיפיור שהיה נתון לשליטתו של קרל ה-5 מאז ניצחונותיו ברומא, דחה את הבקשה. קרל ה-5 לא עשה זאת מתוך אהבה לדודתו קת'רין אלא בגלל שחשש שהגירושים ינשלו את אחייניתו מרי מהמגיע לה ואולי אף ינשלו את אחד מנסיכי צרפת מטענה לכתר האנגלי במקרה ולא יוולד בן זכר. הנרי לא התייאש ופתח במסע שכנועים נרחב שזכה לכינוי "עניינו הגדול של המלך", אולם כשראה שניסיונות אלו עולים בתוהו,

החל בנקיטת צעדים להחלשת עוצמתה של הכנסיה , ביטול תחומי סמכותו של האפיפיור וצמצום זכויות הכמרים ורכושם באנגליה. בעזרת ברית עם פרנסואה ה- 1 הוא הבטיח את עצמו כנגד היריבות שנוצרה עם קרל ה-5. ביטול סמכויות אלו הסיר את כל המכשולים אשר עמדו בדרכו לקבלת גט מקת'רין ולנישואיו עם אן בולין בשנת 1533. בתקופה זו הכריז על עצמו הנרי ה-8 כראש הכנסיה האנגליקנית והמליך את אן כמלכה הלגיטימית של אנגליה. סיר תומס מור שהיה לורד צ'נסלור שתמך עד אז בסמכותו של הנרי ובמדיניותו, החל לפקפק בדרכו. הוא סירב להשתתף בהמלכתה של אן כמלכת אנגליה, מה שהביא במהלך השנים הבאות לניסיונות רבים להפילו ממעמדו על ידי העלאת חשדות שונים ומשונים כנגדו כגון לקיחת שוחד, רקיחת קונספירציות כנגד המלך וכד', אולם לא הצליחו להוכיח אף אחת מהטענות. בסופו של דבר הצליחו להרשיעו לאחר שהפרקליט הראשי נתן עדות שקר וטען כי שמע את תומס מור אומר שאינו מאמין בסמכותו של הנרי כראש הכנסייה האנגליקנית. סיר תומס מור נמצא אשם והוצא להורג.

אן בולין אכזבה גם היא את הנרי ולא ילדה בן זכר אלא בת, אליזבת'. לאחר נסיונות נוספים להרות שנכשלו, החלו הנפשות הפועלות מאחורי הקלעים בחצר המלך להפיץ שמועות שאן בולין בוגדת במלך עם מאהבים רבים ובראשם לא אחר מאשר אחיה. ב- 1536 נשפטה אן בולין באשמת גילוי עריות ובגידה וגזר הדין שהוטל עליה היה עריפת ראשה.

בשנת 1536 מס' ימים לאחר הוצאתה להורג של אן בולין, נישא הנרי ה-8 בפעם השלישית לג'ין סימור, שהיתה בת לוויתה של אן בולין. ג'ין ילדה בן זכר יורש לכתר, אך לאחר הלידה חלתה ונפטרה.

בנה, אדוארד השישי נפטר ממחלת השחפת ב- 1553.

אשתו הרביעית של הנרי היתה אן מקליווס. נישואים אלו אורגנו על ידי יועצו תומס קורמוול כצעד פוליטי לחיזוק מעמדו בקרב הפרוטסטנטים, אולם אופייה הלא נוח של אן יחד עם העובדה שהנרי גילה שקרל ה-5 ופרנסואה ה-1 אינם מתכוונים לצאת למלחמה דתית קתולית כנגד אנגליה, הובילו לגירושיהם לאחר כחצי שנה ולהוצאתו להורג של קורמוול.

אשתו החמישית של הנרי ה-8 היתה קת'רין הווארד הצעירה. זו הוצאה להורג לאחר שהתגלה כי היא בוגדת במלך שהיה כבר איש מבוגר ולא בריא.

אשתו השישית של המלך היתה קת'רין פאר, אלמנה פרוטסטנטית אשר טיפלה בהנרי בשנותיו האחרונות.

ב- 28 בינואר 1547 הלך לעולמו המלך הנרי ה-8 ובתו הקתולית מרי עלתה לשלטון והיתה ידועה בכינוי בלאדי מרי (מרי העקובה מדם), בגלל רדיפותיה את הפרוטסטנטים. מרי נישאה למלך ספרד, פיליפה השני אך הזוג נותר ללא ילדים ולאחר מותה ב- 1558 עלתה לשלטון אחותה הפרוטסטנטית, אליזבת' הראשונה, שנודעה בכינוי "המלכה הבתולה". תקופת שלטונה נודעת בשם התקופה האליזבטנית. (1558-1603).

 

מאת הפיה הטובה

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏17/‏03/‏2008 שושי
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות