גולשים כרגע באתר
‏יום שלישי ‏17 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות מתורגמות

טיפים לשהם: השהם והשחקנים מחוץ למשחק


5/1/08
רוצים לשחק, אבל לא הכל סובב סביב הדמויות נכון? יש גם את השחקנים מאחוריהם.
השהם והשחקנים, מה צריך?

דירוג מאמר
צפיות: 7443

טיפים לשה"ם: השה"ם והשחקנים מחוץ למשחק

אתה השליט מבוך, המספר סיפור, השופט, המנפיש, המרשל, הבמאי או איך שמשחק התפקידים האהוב שלך קורא לזה. אתה שליט המשחק. השה"מ. זה קשה אבל מתגמל.

לרוב משחקי התפקידים יש קטע קן המספר איך להריץ משחק. הם דנים על איך לקבוע את מצב הרוח, לבנות סיפורים, להגיב להפתעות שחקנים ועוד. דברים נהדרים, אבל אף אחד מהם לא מביא עצות מוצקות. טיפים איך לעשות את חייך כשה"ם קלים יותר. לכל משחק נתון יתכן ויש עצה או שתיים, אבל בהחלט לא רשימה מלאה.

הנה האוסף שלי (של כותב המאמר המקורי) של טיפים, מתאימים לרוב משחקי התפקידים. קצר ומתוק. אם יש לכם תגובות כלשיהן, תודיעו לי (ואני אעביר לכותב המקורי).

כלל הזהב

תהנו.

אולי אתם שוברים "כלל" מאמר או אתר, אבל אם אתם נהנים, אל תדאגו בנוגע לזה.

לכל עצה, קו מנחה או כלל לשיהו"ם טוב יותר, יש לפחות משחק אחד בעירך, רוב הסיכויים עם אנשים שאתה מכיר, שיהרס על ידו.

כל סגנונות המשחק תקפים

שבור ת'דלת זה בסדר אם כל מי שמעורב אוהב את זה. לתקשר עם בעלי חנויות זה בסדר. בגידה בחברי הקבוצה זה בסדר. שימוש בידע מחוץ למשחק זה בסדר. משחקים עם סוף פתוח ועלילה מינימלית זה בסדר. משחקים המתוכננים בקפידה זה בסדר. משחקים המאולתרים לחלוטין על המקום זה בסדר. אם אתם נהנים... זה בסדר.

באופן הפוך, אם אלמנט מסויים במשחק פוגע בהנהת הקבוצה, תוציא אותו. אין משהו מקודש.

אל תרגיש כפוי לאופן המשחק שאתה חושב שאתה צריך להריץ. ספרי החוקים הם רק המלצות וניסיון העבר שלך הוא עבר. עשה מה שכיף.

תיהיה מודע למה שאתה והשחקנים שלך רוצים. אם אתה רוצה משהו שונה ממה שהשחקנים שלך רוצים, משהו יצתרך להשתנות. כנראה אתה, משום שאתה הבודד. באופן דומה, אם שחקן יחיד רוצה אופן משחק שונה, אם אי אפשר למזג, אל תכפה את הנושא. לפעמים שחקנים או שליטי משחק לא מתאימים לקבוצת משחק מסויימת. זה לא הופך אף אחד לטועה, זה פשוט לא עובד.

לפיכך, אף פעם אל תלעג לסיגנון משחק של שחקן אחר. אם הוא נהנה מזה, זה מתאים לו.

תקשורת עם שחקנים לפני משחק

נהל רשימת כתובות דואר

ליותר ויותר משחקים יש גישת אימייל. תשתמש באימייל בשביל לארגן את הקבוצה שלך. רשימת מיילים עם ארכיון של דיונים קודמים יכולה להביא לעזר רב. אתה יכול להשתמש בeGroups  בכדי לעשות לך ושחקניך רשימת תפוצה לנוחות.

 

שלח מיילים לפני משחקים עם עדכון

זה אפילו קל יותר אם יש לך רשימת תפוצה. מספר ימים לפני המשחק, שלח לכולם הודעת תזכורת. תזכיר לכולם איפה ומתי יתרחש המשחק. בקש מאנשים לאשר את הגעתם. בדרך זו תוכל לתכנן בשביל אנשים שלא יגיעו. אם יש פרטים מיוחדים למשחק הזה ("תביא 20 ש"ח לדמי פיצה), זה יכול ליהיות המקום בשבילם. אם אתה צריך לבטל את המשחק ("אין משחק השבוע בזמן שאני בחופשה), אתה יכול בקלות לתקשר בעזת זה כאן.

בזמן שאתה שולח הודעה, ספק שניים או שלושה משפטים עם מה שקרה שבוע שעבר. "שבוע שעבר הקבוצה עזבה את העיר להביס את הדרקון. בזמן טיפוס הערב בכדי להגיע אל מעורת הדרקון, הקבוצה בקושי הביסה מספר גריפינים. עכשיו הקבוצה עומדת בכניסה למערת הדרקון". התזכורת תרגש את האנשים למשחק הבא ותגרום להם לתכנן את פעולותיהם. אם יש לך ארכיון, התקצירים האלה יכולים להאסף בכדי להוות תזכורת בעתיד.

שאלות שחקנים ודמויות

דמויות נוטות להכנס לעולם המשחק עם לוח ריק. אולי השחקן כותב היסטוריה של 20 עמודים על טראומות הילדות שלו, אבל אלה רק מילים על דף. השחקן בטוח לא מכיר את הדמות שלו.

המשחק עוזר להאניש את הדמויות. לאחר מספר משחקים אתה תתחיל ללמוד מי הדמות באמת. האמת הדמות נשארת עם חבריה בכל מצב? האם הוא עוזר לאנשים בצרה? משחק אמיתי מוסיף פרטים לדמות. למרבה הצער, הרבה פרטים שהופכים את הדמות לאנושית, לא באים לביטוי במשחק בדרך כלל. פרטים שיכולים ליהיות שימושיים. על מה הדמות שלך חולמת? מה הוא חשב על חבריו לכיתה? על מי הוא מפנטז?

אימיילים זאת הזדמנות נהדרת לאסוף פרטים כאלה. התשובות יכולות לתת לך יותר כלים להשתמש בהם, ויתנו לשחקנים יותר תבונה לתוך הדמויות שלהם. שבוע לפני תחילת משחק, שלח שאלה. תוסיף איזה פרס לתשובת השאלה (נקודות ניסיון, זריקה מחדש בזמן המשחק, הצבעה בנוגע לתוספת הפיצה).

תגיד לשחקנים שלך שאתה מצפה לתשובה קצרה. לא יותר ממספר משפטים. יותר מידי מידע יטביע אותך ויקח אנרגיה משחקניך. הם יענו יותר טוב אם זה יקח דקות מעטות בלבד. אתה בהחלט לא רוצה שהשחקנים שלך יתמרמרו בגלל השאלות. אחרי הכל, זה רק משחק.

תבחר תערובת של שאלות, חלק פשוטות (איזה סוג של כובע הדמות שלך לובשת?), וחלק קשות (איך הדמות שלך מרגישה בנוגע למלחמה). אם אתה צריך מידע לקו עלילה עתידי, שאל מספר חודשים מראש (מי אהבת הדמות שלך? על מה יש לדמות שלך סיוטים?). גלה מה השחקנים שלך אוהבים (מה הסרט האהוב עליך?), ומה הם לא אוהבים (איזה סדרה פופולרית אתה שונא?) וממה הם מפחדים (איזה סרט הכי מפחיד אותך?).

אני ממליץ להתחיל עם שאלות פשוטות. תן לדמויות זמן לגדול בתוך המשחק לפני שאתה שול שאלות יותר עמוקות.

הנה רשימת שאלות לתת לכם רעיונות

כלים בתוך משחק

שמות אקראים לדב"שים

אני שומר רשימה של 200 שמות אקראיים. כששחקן שואל לכפרי את שמו, אני מוחק מהר שם מן הרשימה ומשתמש בו. כשיש שם לבחירה מהירה, זה הופך את הדמות ליותר אמיתית

ספר השמות המשתנה, תוכנה ל'חלונות' נהדרת..

עשה שיהיו לך מיני-מפגשים מוכנים.

שחקנים הם מאוד לא צפויים. אולי זה חצי שעה לתוך משחק ה4 שעות שלך והשחקנים כבר עברו על כל החומר המוכן שלך. אולי הם התעלמו מהעלילה המוכנה בקפידה שלך והחליטו ללכת למסבאה. לרגעים כאלה, אם יש לך מפגשים אקראיים מוכנים זה יכול מאוד לעזור. תבנה רשימה של מפגשים שיכולים להכנס לכל מקום.

מיני מפגשים צריכים ליהיות בין חמש דקות (להפגיש ילד אבוד עם הוריו, לאתגר מישהו לקליעה למטרה) עד למיני הרפתקאות שיכולות להמשך מספר שעות (דמות ראתה פשע ומתבקשת להעיד, ילד נחטף, דביבון גונב הספקה בלילה). מלא את האוסף עם מספר סיבוכים בינוניים (ביריון מקומי מחפש קרב, שודד מנה לשדוד מדמות, תאונה גורמת להצתת מבנה, וכו').

שמור עותקים של דפי דמות השחקנים.

כשיש לך עותק מעודכן של דף דמות, זה נותן לך כוח רב. אם אתה צריך לזרוק בסתר יכולת לדמות, אתה לא צריך לשאול את השחקן למידע. אם אתה מבקש ששחקן יספר לך את כל השינויים על הסטטיסטיקות שלהם, זה קל לנהל. וגם, אם שחקן מאבד או שוכח את דף הדמות שלהם למשחק אחד, אפשר לשמור אותם בתוך המשחק.

תשיג ידיד נאמן

תמצא מישהו שאפשר לבטוח בו ולדבר איתו על המשחק. ספר לו כל מה שאתה מתכנן למשחק. ספר לו מה השחקנים שלך עושים. חלק מהתפקיד ליהיות שליט משחק זה לבוא עם רעיונות חדשים, ואז לשמור על הרעיונות האלה בסוד מהחשקנים.  כאשר המשחק הוא על התרעות בחברה, רמה כזאת של סודיות יכולה ליהיות קשה. כשיש מישהו לספר לו, עוזר לך להתגבר על הרצון להרוס את ההפתעות לשחקנים שלך. וגם, הידיד יכול לעזור לך לאתר בעיות אפשריות במשחק שלך. המשחק שלך חשוב, למה לא לקבל חוות דעת נוספת? המעשה הפשוט שלך מסביר את תוכניותך לאדם אחר יכול גם לגרום למוח לעבוד בדרכים אחרות ויכול לעזור לך לאתר בעיות או לעורר השראה.

וגם, תיהיה הידיד הנאמן. זה יכול לעזור גם אם השה"ם האחר מנהל סגנון משחק שונה מאוד. תוכניות של שה"ם אחר הם חומר נהדר סיעור מוחות.

לעולם אל תגן על פעולותיך

זה לא נדיר לשחקנים לדבר עם השה"ם שלהם בנוגע למשחק. וזה גם לא נדיר שהשחקנים מעט לא מרוצים מחלק במשחק. אחרי הכל, אתה לא יכול לרצות את כולם כל הזמן. בכל אופן, כאשר שחקן מביע דאגה בנוגע לחלק במשחק, הקשב להם וקבל את דעותיהם כתקפות

השחקנים שלך הם המשחק שלך. בלעדיהם, אתה מנהל משחק לאף אחד. הדעות שלהם בנוגע למשחק הן תקפות לפחות כמו שלך. אתה יכול לא להסכים, אבל אתה לא יכול לבטל את דעותיהם. המשחק חייב להשאר רחוב דו כיווני.  זה די הגיוני לרצות להסביר למה עשית החלטות שהשחקן יכול לא לאהוב. אבל תזהר לא לעבור את הגבול מלהסביר ללהגן.

כשאתה מגן, אתה מעודד את השחקן להמשיך לאתגר את הקביעה שלך. וזה רק יעט את המשחק. זה גורם לשחקנים להשקיע יותר רגשות בויכוח, משאיר אותם יותר מתוסכלים אם אתה לא קובע איך שהם קיוו.

קח אחריות

כשאתה מנהל משחק, אתה יוצר עולמות. עם כוח כזה, באה אחריות גדולה. אם השחקנים שלך לא נהנים מהמשחק, אתה אחראי. אם אתה לא לוקח אחריות, השחקנים שלך יעזבו. תרצה בכך או לא, אתה המנהיג. אם אתה לא רוצה לקחת אחריות, אתה בצד הלא נכון של מסך השה"ם.

עכשיו, תקופות קצרות של שחקנים לא מרוצים קורות בכל משחק. אבל, אם רוב הזמן השחקנים שלך לא מרוצים, אתה צריך להשתנות. (שים לב, זה לא קשור לכך שהדמויות מרוצות. זה אפשרי לשחקן ליהיות מרוצה והדמות תיהיה אומללה.)

אם אתה פשוט לא יכול לספק לשחקנים את מה שהם רוצים (אולי בגלל שאתה לא תהנה מזה), אז זאת אחריות שלך לסיים את המשחק. שחקנים לרוב ישארו במשחק שהם לא אוהבים בגלל שהם מחבבים את האנשים או בגלל שהם מרגישים אחריים. תשחרר אותם לחפש משחקים שהם יהנו בהם יותר. אם קבוצה רוצה להמשיך להסתובב ביחד, אולי אתה צריך לחפש משהו חוץ ממשחקי תפקידים.

חלק מהמחוביות הזאת זה להבין שאתה לא יכול ליהיות כל הדברים לכל האנשים. לפעמים דברים לא הולכים להסתדר ואתה צריך לקבל את זה. אם אתה רוצה לנהל אימה גוטית, אבל השחקנים שלך דורשים קומדיה פשוטה, אולי אתם לא מתאימים כשה"ם ושחקנים. תחפש פשרה קודם! האם אתה בטוח שלא תהנה להריץ קומדיה פשוטה? אולי השחקנים שלך יהיו מוכנים לנסות משחק של אימה גוטית? אם זה לא עובד, חפש אפשרויות אחרת. אולי זה הזמן לנסות לשחק ולתת למישהו אחר ליהיות השה"ם?

לפעמים רוב הקבוצה עובדת טוב, אבל חלק מהשחקנים מצגיים בעיות. אולי השחקן שונא את המשחק או הז'אנר, מה שמונע מהם להנות מהמשחקים שלך. אולי זוג שחקנים לא יכולים לסבול אחד את השני. שחקן יכול ליהיות זועף בכל משחק מבלי סיבה מסוימת. שחקן בעיתי נוטה לפזר כעס דרך הקבוצה, למקם את כולם על הקצה, ולפגוע בהנאת כל הקבוצה. לא משנה מה הסיבה, אם שחקן פוגע במשחק, זאת האחריות שלך לטפל בסוגיה. זאת יכולה  ליהיות בעיה שולית שאפשר לטפל, או אולי זה הזמן לדמות חדשה. אבל לא כל בעיה אפשר לפתור. אם אתה לא יכול למצוא פיתרון טוב יותר, זאת האחריות שלך לבקש מהשחקן הבעייתי לעזוב. להגיד לחבר שאתה לא רוצה אותו בקבוצה זה מאוד קשה, אבל להשאיר שחקן בעייתי בקבוצה זה אפילו גרוע יותר. זה לא בנוגע ללא לחבב מישהו, זה הקבוצה במלואה שלא עובדת.

קרדיט ל Alan De Smet, זכויות יוצרים©  2002. טיפים לשליט משחק.
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות