גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏22 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

משחקי תפקידים


28.9.2006
הצעות לשחקן המתחיל, משחקי תפקידים- מבוכים ודרקונים (רגיל, מורחב ומהדורה שלישית)
דירוג מאמר
צפיות: 7582

משחקי תפקידים

 
אנו נציג במהלך כתבה זו מספר הצעות שמטרתן לעזור לשחקן המתחיל לגשת ולשחק במשחקי תפקידים.

ההצעות יעסקו בשאלות כגון: איך לבנות דמות, מהו היחס לשחקנים אחרים לפי נטייה, איך לגשת לנושא הקניות.

אנו מבקשים להדגיש כי לא נדון כאן בחוקי המשחק, אלא בהבנת עקרון המשחק – את כל החוקים ניתן למצוא בספרים הרבים הקיימים בנושא.

אז איך מתחילים?
משחקי תפקידים-

לאחר גיבוש החבורה למטרת משחקי תפקידים יש לפנות למנחה, שתפקידו בין השאר, לשמור על קו מתאר מסוים למשחק תפקידים על מנת שלא לאבד את הטעם במשחק. בנקודה זו כאשר הנתונים הבסיסיים ניתנים על ידי המנחה אפשר להבין איזה סוג דמות עדיף לבחור ואיזה סוגי דמויות נוספות נדרשות למשחק. רצוי שיהיה גיוון דמויות וכתוצאה מכך תגדל ההנאה במשחק.

תפקיד המנחה הוא ללוות את השחקנים לאורך העלילה אך לעולם לא לנתב אותם כרצונו. על המנחה לשמור על רמה גבוהה מאוד של אלתור מאחר והחבורה עצמה לא תמיד מגיבה ישירות להנחיותיו (מנחה: "לימינכם אתם רואים בור שחור עמוק ולשמאלכם שביל ירקרק יפה", חבורה: "לא! אנחנו נקפוץ לבור!!!").

לכל דמות של משחקי תפקידים ישנה תכונה מסוימת המאפיינת אותה בצורה הטובה ביותר ותכונה זו באה לידי ביטוי ברמה הגבוהה ביותר בדמות הספציפית השייכת לה. אם הדמות היא דמות לוחם אזי אפיונה הוא כוח, גנב – משתמש בזריזות שלו, קוסם/מכשף – צריך תבונה גבוהה וכהן – זקוק לחכמה מעל לממוצע (דמויות אלו מובאות כדוגמאות וניתן לעשות שימוש גם במקצועות שונים ומגוונים אחרים, התמחויות ואסכולות).

במידה והשחקן עושה שימוש ב"ריבוי סוגים", עליו לדעת לשמור על יותר מתכונה אחת מעל הממוצע לאותן תכונות שמתאימות לסוגים. מכיוון שמדובר בהמלצות לשחקן מתחיל, אנו מבקשים לציין כי דמות הלוחם הינה הדמות הפשוטה ביותר למשחק וכדאי להתחיל בה.

לאחר שבנינו את הדמות עם הכלים הבסיסיים אותם ניתן למצוא באתר זה, הגיע הזמן לקניות

ראשית דבר, יש לדעת באיזה כלי משתמשת הדמות, להלן מספר דוגמאות:

דמות כוהן – ידוע מראש כי כוהן כללי אינו יכול להשתמש בכלי נשק חד (מהדורה שנייה, מאחר ובשלישית – מותר) ולכן השחקן אינו חייב לקנות כלי נשק, אלא יש באפשרותו לבחור להשתמש במקל קרב פנים אל פנים (קפא"פ) המהווה את אחד מכלי הנשק הבסיסיים של הכוהן, או באפשרותו לקנות אלה.

דמות לוחם – יכול להשתמש בכל כלי נשק ללא הגבלה.

דמות קוסם – לא ישתמש בכלי נשק גדול מאחר ובדרך כלל התכונה החלשה ביותר אצל הקוסם היא הכוח, כמו כן בשל צרכיו הנובעים משימושים בלחש, הוא אינו יכול להשתמש בשריון אולם הוא יוכל, בין השאר, להשתמש בפגיון, שוט וכיוצ"ב.

גנב – כלי הנשק המועדף יהיה נשק שבמקרה הצורך יוכל להסתירו בזריזות, לדוגמה: הלמן.

בשלבי משחקי תפקידים מתקדמים, ניתן להשתמש בספרי הרחבה הקיימים בשוק ושם ניתנות אופציות לשימוש בכלי נשק נוספים.

הגענו לשלב בו נכנסנו לחנות ה"כל-בו" הראשונה שראינו, ניתן לעשות את זה אפילו תוך כדי משחקי תפקידים כדי ליצור עניין בקניות למי שלא מתעניין בנושא.

דמות (כמו כל אדם או יצור) צריכה מוצרים בסיסיים כמו ביגוד וציוד נלווה. את התיאור של הבגדים ניתן להמציא, בהתאם כמובן לתקופה והעולם בו משחקים ("לא, אתה לא יכול לנעול נייק בימי הביניים...").

כמו כן, בקטגוריית המוצרים הבסיסיים קיים גם אוכל כצידה לדרך, את הרשימה המלאה של המוצרים ניתן למצוא בספר לשחקן או (ואני מנסה לכוון לזה) להמציא פריטים נוספים כאשר המנחה הוא זה שאמור לתמחר אותם עבור השחקנים. במידה והקניות נעשות תוך כדי משחק, ניתן כמובן להתמקח על המחירים ואפילו ליצור היכרות בין השחקנים בחנויות השונות.

סיימתם את הקניות?

קביעת דרג"ש

דרג"ש- דירוג שריון, הדירוג נקבע על פי סוג השריון המולבש על הדמות בעת קרב. (אסור לשכוח ששריון עור ניתן ללבוש בקלות יחסית לשריון לוחות מלא שצורך עזרה אבל מוביל לדרג"ש טוב).
דמות זקוקה לדירוג שריון טוב עד כמה שניתן, כאשר הדרג"ש הבסיסי הנו 10 (ללא שריון) וכל דבר הגנה שנלבש יילקח בחשבון, כמובן שגם זריזות הדמות תשפיע במקרה זה, לטובה או לרעה. לתשומת לבכם - בנושא קביעת דרג"ש קיים הבדל מהותי בין המהדורה השנייה לשלישית (שיטה של מהדורה שנייה לעומת שיטת ק20).

קביעת תלד"ס

תלד"ס- תוצאה לדרג"ש אפס, כך אנו יודעים האם פגענו בדמות האויב או לא.

תלד"ס נקבע מראש על פי הספר עם שינויים על פי הדמות, המאפיינים לשינוי התלד"ס הינם כוחה של הדמות ודרגתה. גם כאן קיים הבדל בין המהדורות ולשם כך נוכל לקרוא בספר החוקים של כל אחת מהמהדורות.

נק"פ

נק"פ- נקודות פגיעה, למעשה אלה מהוות את החיים של הדמות ככל שהדמות תעלה בדרגות כך יעלה גם הנק"פ. נקודות הפגיעה נקבעות על ידי זריקת קוביה (לכל דמות קוביה שונה) כל דרגה כאשר ישנם מתאמים לטוב או לרע, המתאם הקשור לנק"פ הוא חוסן הדמות או הכושר, כאשר יש מינימום של תוספת נק"פ אחד.

לאחר שהבנו את נושא הקרב יש לבחור מיומנויות שימושיות וכישרונות. מיומנויות אלה משקפות למעשה את הידע הבסיסי של הדמות ללא קשר (הכרחי) לקרבות, לדוגמא, בתקופת ימי הביניים לא כולם ידעו קרוא וכתוב ולכן דמויות מסוימות בוחרות ללמוד מיומנות זו.

ישנן דמויות המחויבות במיומנות זו כמו המכשף מאחר ואם לא ידע לקרוא או לכתוב, איך הוא אמור להטיל לחשים מספר הלחשים שלו?

מיומנויות שימושיות יכולות לשמש את הדמויות למגוון רחב של עיסוקים כמו נפחות, חרש נשק, הכנת אוכל, רכיבה על סוסים, שימוש בחבל ועוד.

לדוגמא, כאשר ידוע כי כמעט כולם יכולים לרכב על סוס, הדמות שתבחר במיומנות רכיבה על קרקע, יכולה לא רק לרכב על סוס אלא גם להשתמש ביכולת לחימה אשר מיומנות זו מקנה לה.

לכל מיומנות שכזו ישנם שינויים התלויים בערך התכונה המשויכת לאותה מיומנות ואת שינויים אלה ניתן למצוא בספר.

לאחר שנבנתה הדמות מבחינה פיזית כדאי מאוד לחשוב על ההיסטוריה של הדמות קרי, מאיפה היא באה, מה מטרותיה בחיים, מה השאיפות ולפי זה, כמובן בידיעה שזהו רק אחד הגורמים, ניתן לבחור את הנטייה של הדמות במשחקי תפקידים.

הנטייה משקפת שני דברים עיקריים, הראשון, היחס של הדמות לחוקים והשני הוא היחס של הדמות לסביבה.

קיימים תשעה סוגי נטיות שמהן ניתן לבחור, רצוי מאוד שהנטייה של דמות לא תשפיע באופן יוצא מן הכלל על התנהלות שפויה של משחק, על אף היכולת של הנושא להשפיע באופן יחסית מעניין על משחק התפקידים.

מומלץ לשחקני משחקי תפקידים מתחילים לבחור נטייה משותפת לכל החבורה, אם קיים יוצא דופן, על המנחה לדעת איך להתייחס אליו. כמובן שדמות בעלת נטייה של תוהו מרושע יכולה לשחק כדמות מאוד נחמדה עד לנקודה בה היא ניצלה עד תום את שירותי החבורה ואז תתחיל לרצוח אותם אחד אחרי השני ולו רק על מנת לשמור את השלל ולקבל את כל התהילה. למעשה התנהלות זו אינה רצויה אך אפשרית.

עכשיו, כשהדמות כמעט מוכנה, זהו הזמן הטוב ביותר לבחור שם לדמות.

מילוי דף הדמות נותן לנו נקודת מבט כוללת על הדמות, שם, נטייה, מראה, אופי ואישיות וכמובן הציוד.

זוהי רשימת עצות לשחקן המתחיל, מכאן והלאה עלינו להתייחס לסוגי הדמויות השונים במשחק התפקידים, כל סוג והיכולות המיוחדות שלו, לדוגמא, הלוחם ויכולות הלחימה המגוונות שלו, המכשף בעל יכולות הקסם, הנוכל בעל הזריזות יוצאת הדופן שלו וכן הלאה.

כתבה זו פונה לקהל המשחק במשחקי תפקידים מסוג מבוכים ודרקונים. כמובן שקיימות שיטות רבות להתחלת המשחק, אך כאן מוגשת הדרך הראשונית לביסוס משחק.

משחקי תפקידים מעניקים ערך מוסף כגון:

* חשיבה מאתגרת.

* כלים לפיתוח מחשבה יצירתית.

* פיתוח הדמיון.

* עבודה בצוות.

* הבנת מוסר חברתי.

* הרחבת והעשרת ידע כללי.

* קבלת החלטות.

* פיתוח יכולת מנהיגות.

* כלים לבניית אופי.

פיתוח יכולות אלו תלוי ישירות באופן ההנחיה והן נלמדות על ידי השחקנים תוך כדי משחקי תפקידים.

אופן הנחיית המשחק אמור להשאיר את השחקנים ערניים ביותר לנעשה סביבם, חשוב לדעת שמנחה משחקי תפקידים יכול לגרום מחד גיסא לשחקנים לרצות לשחק שוב ושוב או מאידך, לגרום לחוסר רצון עז לשחק משחקי תפקידים בשנית.

חשוב לזכור - משחקי תפקידים טובים נועדו להנאה ולמידה כאחד ולא כבריחה מהמציאות היומיומית בה אנו חיים, קשה ככל שיהיה, מזה אי אפשר לברוח.
 

מאת: נועם קמחי

 

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 7 תגובות
 
  תגובות  
  קראתי את
שחקן מתחיל   - ‏28/‏09/‏2006 12:09 
1.
  זוהי כתבה
n.k   - ‏28/‏09/‏2006 15:27 
2.
  ממש יפה
משה   - ‏23/‏11/‏2006 08:56 
3.
  חרא כתבה, אתה כותב משחקי תפקידים אבל מתאר מו"ד,
דור   - ‏23/‏04/‏2007 16:17 
4.
  אתה די אטום
ערן   - ‏08/‏05/‏2007 09:10 
5.
  למי שכתב את הכתבה הזאת יש מזל שלא הרבה אנשים קוראים אותה
גל   - ‏24/‏06/‏2007 19:51 
6.
  הכתבה הזו
misent   - ‏17/‏09/‏2007 14:16 
7.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות