גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

בודהה


29.9.2006
גאוטמה סידהרתא
דירוג מאמר
צפיות: 7780
 
בודהה, הידוע בשמו הרשמי כגאוטמה סידהרתא, נולד לפני כ- 2580 שנה, בשנת 560 לפנה"ס, בממלכה קטנה ושמה Kapilavastu. אביו היה המלך Suddhodana ואמו המלכה Maya.

הנסיך הצעיר גדל כאשר הוא מוקף עושר ופאר וקיבל במהלך השנים את כל אשר חפצה נפשו כגון: נשים, ספורט, בידור והשכלה. הוא נישא בגיל 16 לנסיכה Yasodhara ונולד להם בן. אביו של סידהרתא בנה לו שלושה ארמונות, אחד לכל עונה והרעיף עליהם מותרות רבות. סידהרתא ומשפחתו חיו חיי עושר ופאר בארמונותיהם ולא נחשפו ולו פעם אחת למראות סבל הקיום האנושי אשר כלל בין השאר אי צדק חברתי, דתי ומצוקה קשה.

כאשר הגיע לגיל 29 התהפך עולמו של סידהרתא. במהלך 4 גיחות שערך מארמונו המפואר ראה מראות אשר השפיעו עליו מאוד. בגיחתו הראשונה ראה אדם חולה, בשניה – אדם זקן ובשלישית – אדם מת. בגיחתו הרביעית מהארמון פגש נזיר נודד אשר נטש את כל רכושו ומשפחתו מאחור וחיפש סוף לסבל. רק אז חילחלה בסידהרתא ההבנה כי הסבל הוא מנת חלקו של כל אדם וכל יצור חי, מודעות זו הביאה לנקודת מפנה בחייו והוא החליט לעשות כמעשה הנזיר הנודד.

סידהרתא עזב את ביתו ומשפחתו, גילח את ראשו והחל לנדוד בדרכים. במשך 6 שנים חי חיי פרישות וסגפנות שבסופם חש כי לא הצליח להשיג את מטרתו אשר היתה מציאת האמת והבנת טיבעה האמיתי של התודעה. הוא החליט לעזוב את דרך הסיגוף ולחפש דרך חדשה.

בגיל 35 כאשר ישב תחת עץ במדיטציה עמוקה ביקר אותו בחזיונו Mara הרשע שניסה לפתותו לסטות מדרכו המוסרית וההגונה, בתחילה הוא שלח את בתו היפה לפתות את סידהרתא, אח"כ הוא שלח הבזקי ברקים, רוח וגשם כבד ולבסוף, שלח צבאות שטניים עם כלי נשק וכדורי אש. סידהרתא גבר על כולם בעזרת מוסריותו ויושרו. מאבקו הסתיים והוא הגיע סוף סוף להארה הנכספת בה הוא מבין את הסיבות לסבל וכיצד למגר אותן, הוא הבין את הדברים "כפי שהם" והפך לבודהה, כלומר "זה שהתעורר".

לאחר ההארה הגיע בודהה ל- Deer Park ליד העיר הקדושה Benares ושיתף בהבנותיו החדשות חמישה קדושים אשר הפכו למאמיניו. זהו ציון הדרך שהחל את הקמת הקהילה הבודהיסטית.

במשך 45 שנים הבאות עד למותו בגיל 80 (שנת 480 לפנה"ס) ממחלה, נדד בודהה ממקום למקום בהודו והפיץ את הדהרמה, שיטת הלימוד שלו.

ישנם שלושה מרכיבים עיקריים בשיטת הלימוד של בודהה:

שלושת האמיתות האוניברסליות

ארבעת אמיתות אצילות

שמונה דרכים אצילות

שלוש האמיתות האוניברסליות הן:

שום דבר לא אבוד בעולם – חומר הופך לאנרגיה, אנרגיה הופכת לחומר, זרע נובט והופך לצמח,

אם נהרוס משהו סביבנו אנו נהרוס את עצמנו, אם נרמה אחרים אנו בעצם מרמים את עצמנו, אנו נולדים מהורינו וילדינו מאיתנו.

הכל משתנה באופן תמידי – החיים הם כמו נהר אשר זורם וזורם, משתנה כל הזמן. לעיתים זורם מהר ולעיתים לאט, הוא שטוח, חלק ועדין במקומות מסוימים אך הופך לסלעי בפתאומיות במקומות אחרים.

חוק הפעולה והתוצאה – ידוע בשמו קארמה. שום דבר לא קורה לנו אם זה לא מגיע לנו. אנו מקבלים בדיוק את מה שאנו "מרוויחים" לטוב ולרע. לכל דבר שאנו עושים יש השפעה ולכך יש השלכות.

ארבע אמיתות אצילות הן:

האמת הראשונה – "יש סבל", כלומר קיים סבל והוא משותף לכולנו כמו לידה, מחלה, זקנה ומוות כמו היותנו עם אנשים שאנו לא אוהבים או לחילופין היותנו בלעדי אנשים אותם אנו אוהבים וכד'. בודהה לא הכחיש מעולם כי האושר קיים אולם אמר כי אינו נמשך לנצח ובסופו של דבר כל אחד ואחד נתקל בסבל במהלך חייו.

האמת השניה – "לסבל יש סיבה", הטענה היא כי הבורות היא סיבתו של הסבל, לא מדובר על חוסר ידע או השכלה, אלא על תפיסת עולם מוטעית שמקורה במערך השקפות, דפוסי חשיבה וכד'.

האמת השלישית – "לסבל יש סוף", בכדי להפסיק לסבול יש להפסיק לעשות את מה שגורם לנו לסבל, זהו מצב בו טוהרו הפרעות התודעה הכוללות קנאה, כעס, שנאה, בורות, חמדנות, גאווה וכו' וכתוצאה מכך יווצר מצב של אושר עילאי תמידי. השחרור ממצב הסבל וההגעה לשלב של שלווה גמורה ידוע בשם נירוונה ונחשב להישג רוחני גבוה ביותר.

האמת הרביעית – "קיימות דרכים לסיום הסבל" , ההתייחסות היא לשיטות שדרך תרגולן גורם לסיום הסבל, שיטות שאינן תלויות בזמן ומעודדות פיתוח יכולות של התבוננות, הקשבה, סובלנות, חמלה, קבלת המציאות כפי שהיא. שיטות אלו ידועות בשם שמונה דרכים אצילות.

בארצות רבות חיים מספר רב של בודהיסטים וכיום הבודהיזם הפך למסקרן ונגיש גם בקרב ארצות המערב. רבים מבקשים ללכת בדרכי האמת של בודהה, לחיות חיים נכונים במסגרת חברתית-רוחנית אשר מעודדת אושר ושגשוג.
 
בתמונה למעלה: ציור של בודהה הצעיר מתחת לעץ.
בתמונה למטה: דרך שמונה השיטות של בודהה להארה.
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
קצר וקולע ‏24/‏03/‏2008 רוני מן חן
 
מעניין ‏08/‏07/‏2008 DarKnight
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  mey all beings be happy
ohad   - ‏17/‏08/‏2007 21:53 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות