גולשים כרגע באתר
‏יום ראשון ‏15 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > מיתוסים

רובין הוד


5.10.2006
סמל המלחמה בין העשיר לעני
דירוג מאמר
צפיות: 7838

רובין הוד

בתקופה הקשה של מסעות הצלב ושלטונו של ריצ'רד לב הארי (מאה 12), פרח המיתוס על רובין הוד, גיבור ללא חת אשר לחם לא רק עבור העניים אלא גם ייצג את האצולה החוקית באנגליה.

רובין הוד הפך לנושא המרכזי בבלדות ואגדות רבות ושימש בעבר ועדיין משמש כדמות המסמלת נכונות למאבק העני והחלש בעשיר והחזק, עמידה על זכויות האזרח מול מוסדות ומשטרים.

מרבית המידע הקיים בנושא נלקח מבלדות וסיפורים קדומים, ויש רבים כאלה. להלן מספר דוגמאות:

Robin Hood and the Monk

Robin Hood and the Potter

Robin Hood and Guy of Ginsborne

סיפורים אלו נכתבו לפני שנת 1550.

על פי הסיפורים, דמותו של רובין הוד היתה ידועה באצילותה, באינטליגנציה , בכנות רבה ונאמנות עמוקה כלפי מלכו ואנשיו. הוא היה מפורסם גם במעשי גניבה מהעשירים לשם חלוקה לעניים ומאבקו בחוסר צדק ועריצות. שמות כמו הנזיר טאק, וויל סקארלט, העלמה מריאן, ג'ון הקטן, השריף מנוטינגהם, מהווים חלק בלתי נפרד מהאגדה.

הסיפורים מציירים את דמותו כפורע חוק אמיץ המוביל את חבורתו כנגד עריצותם של הנסיך ג'ון, השריף מנוטינגהם וסגנו סיר גייא מגינסבורן. כקשת מבריק, חי רובין חיי הרפתקאות ביער שרווד.

אגדות על הרפתקאותיהם של רובין הוד וחבורתו מסופרות כבר יותר מ- 600 שנה. בתקופתו של רובין, מעט היו האנשים אשר ידעו קרוא וכתוב וכתוצאה מכך גם נכתב מעט בנושא ובמקום זה למדו האנשים על רובין דרך בלדות ושירים אשר עברו מפה לאוזן, מה שגרם בסופו של דבר לתהליך התפתחות ושינוי בסיפור המותאם בכל פעם למציאות אחרת. תהליך זה הביא לאגדה המודרנית של רובין הוד כפי שאנו מכירים כיום דרך הטלוויזיה, הספרים וסרטי הקולנוע.

על פי הגרסה המודרנית של האגדה, הסיפור מתרחש ביער שרווד במחוז נוטינגהאמשייר באנגליה.

רובין הוד החליט לצאת למסעות הצלב בעקבות המלך ריצ'רד לב-הארי, במהלך מסע זה נשבה רובין ונכלא בירושלים. הוא מצליח להימלט ובדרך מציל אסיר מורי (מוסלמי) ושמו עזים שנשבע לרובין שיהיה איתו וילחם איתו עד אשר יוכל לגמול על שהציל את חייו. כאשר הגיעו השניים לאנגליה גילו כי המצב השתנה לרעה, הנסיך ג'ון, אחיו של המלך, השתלט על אנגליה וכי אביו של רובין נרצח ואדמותיו נלקחו על ידי השריף מנוטינגהם – רובין נשבע לנקום.

כאשר שמע השריף על שובו של רובין הוד הוא שלח את חייליו לרדוף אותו, דבר שאילץ את רובין ועזים לברוח ליער שרווד, שם פגשו חבורה של פורעי חוק אשר דרשה מהם מס בכדי לעבור ביער. לאחר מאבק קצר עם ראש החבורה, ג'ון ליטל, בו ניצח רובין, הוזמנו להתארח במחנה שלהם ושם התברר כי אלו איכרים אשר סירבו לשלם את המיסים המוגזמים של השריף ולכן הוצע פרס על ראשם.

רובין זוכה באמונם והופך למנהיג אנשי היער, יחדיו הם החלו לשדוד את העשירים החוצים את היער. באחד הימים יצא רובין בלווית אנשיו אל קתדרלת נוטינגהם וגנב מהאוצר האישי של הבישוף, בפעולה זו הכריז רובין מלחמה על השריף וזה החל לגייס צבא כנגדו. השריף הציע פרס כספי גדול למי שיתפוס את רובין ואנשיו ושלח חיילים לשרוף את בתי העניים. הניצולים מפעולות אלו ברחו אל היער והצטרפו למחנהו של רובין הוד.

באחת מהפשיטות על העשירים נתקלו רובין וחבורתו בנזיר עב כרס, הם ניסו לגנוב את כספו אך הוא הכניע את רובין בעזרת משקלו הגדול. החבורה התרשמה ממנו והציעה לו להצטרף אליהם וכך צורף הנזיר טאק למחנה.

רובין הוד מתאהב בעלמה מריאן אשר עוזרת לו ומספרת לו על תכניותיו של הנסיך ג'ון להשאיר את ריצ'רד לב-הארי בכלא לאחר שזה נשבה במהלך מסע הצלב. לאחר ששמע זאת החל רובין לאסוף סכום כסף אשר יספיק לתשלום הכופר שביקשו השובים בעבור שחרור המלך והחזרתו לאנגליה. כאשר מתגלה דבר "בגידתה" של העלמה מריאן היא נעצרת ונכלאת בטירת נוטינגהם, שם תכנן השריף להינשא לה בכפייה, כאשר מטרתו היתה להפוך דרכה לבן משפחת המלוכה.

דבר כליאתה של מריאן הגיע לאוזני רובין הוד והוא יצא לשחררה. הוא ואנשיו התגנבו לטירה והצליחו לשחרר את חבריהם שהיו כלואים יחד עם מריאן ולהרוג את השריף. במהלך הקרבות הציל המורי את חייו של רובין וכך קיים את נדרו.

שובו של ריצ'רד לב-הארי מסיים את הקרבות ורובין הוד ומריאן התאחדו שוב ונישאו על ידי הנזיר טאק.

מי היה רובין הוד, האם הוא עובדה היסטורית או שמא רק פנטזיה מימי הביניים? מדוע אגדה זו הפכה לאהובה וידועה ברחבי העולם והצליחה לחצות דורות ותקופות?

ישנם היסטוריונים אשר טוענים כי יש הוכחות לכך שרובין הוד אכן חי באנגליה ולעומתם יש את אלה הטוענים שזוהי דמות אגדתית בלבד.

אלו הטוענים לקיומו של רובין הוד מנסים להסתמך על מספר סיבות, להלן כמה מהן:

- התיאורים אשר משתמשים בסיפורים לתיאור אורח החיים באנגליה של ימי הביניים מתאימים לתיאורים הקיימים במסמכים היסטוריונים אחרים.

- קיומם הבלתי מעורער, לדבריהם, של דמויות ומקומות כמו יער שרווד, השריף, הכנסיה המושחתת וריצ'רד לב הארי.

- שמו של רובין הוד מוזכר במסמכים רשמיים ביורקשייר כ- Robetus Hood, משנת 1230 כאשר הוא מוזכר שם כ"נמלט", שלא הגיע לדיוני בית המשפט.

- יש התייחסות לרובין הוד בסיפור שנכתב בשנת 1370 על ידי William Langland שנקרא "Piers Ploughman".

ומצד שני, יש הטוענים כי מדובר רק בפנטזיה ולהלן מספר דוגמאות לדבריהם:

- התנאים המוזכרים בסיפור יכולים היו להתקיים בכל אזור בתקופת ימי הביניים.

- כלי הנשק המפורסם בו השתמש רובין הוד , הקשת Longbow , הגיעה לאנגליה מויילס הרבה אחרי 1250.

- ישנם מסמכים המזכירים את השם רובין הוד כ- 100 שנה אחרי התקופה המדוברת ומאות מיילים צפונה ובמסמכים אלו לא מוזכר היותו פורע חוק.

נראה כי התשובה על קיומו או אי קיומו במציאות אינה בנמצא וכי אין הוכחה חותכת לכאן או לכאן וזאת למרות שהחיפוש אחר התשובות נמשך בקרב חוקרים ואנשי אקדמיה הדבקים במשימה.

כך או כך דמותו של רובין הוד היתה ותמשיך להיות סמל והשראה לדורות רבים בנושאי מאבק על הצדק, למאבק של החלש בחזק, מאבק על זכויות האדם וניצחון הטוב על הרע.
 
 
 
בתמונה למעלה: איור של רובין הוד
בתמונה למטה: טירת נוטינגהם
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
‏20/‏04/‏2008 vh
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  אחלה דבר
ריען   - ‏26/‏01/‏2007 19:49 
1.
  .2
צ'וצ'ו   - ‏26/‏05/‏2008 21:33 
2.
  רובין הוד
dragon warrior   - ‏04/‏10/‏2008 21:56 
3.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות